MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Katowicach powstał punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy - jest pierwszy w Śląsku

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Arkadiusz Gola / Polska Press
W Katowicach przy ul. Wita Stwosza 20 powstał punkt recepcyjny. Pod tym adresem osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym uzyskają pomoc i informacje na temat pobytu w Polsce. Tutaj też zapewniony będą mieć posiłek, podstawową opiekę medyczną czy miejsce na odpoczynek.

W mieście mogą powstać kolejne takie punkty

Kolejny już punkt dla obywateli Ukrainy został uruchomiony przy ul. Wita Stwosza 20.

– Dzisiaj uruchomiony został punkt recepcyjny, gdzie obywatele Ukrainy będą mogli tutaj przyjechać, zarejestrować swój pobyt, dostaną możliwość wytchnienia, posiłek, ewentualne wsparcie psychologa, pomoc medyczną – to wszystko co jest niezbędne, żeby w tych traumatycznych okolicznościach można było przejść przez te najbliższe dni i tygodnie, a być może miesiące, bezpiecznie – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas briefingu zorganizowanym przed punktem recepcyjnym w Katowicach.

Jak zaznaczył wojewoda, rozważane jest uruchomienie kolejnych tego typu punktów w województwie śląskim, a każdy uchodźca ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną.

– Punktów, gdzie możemy zakwaterować naszych przyjaciół z Ukrainy jest bardzo wiele w województwie śląskim. Na dzisiaj to jest kilka tysięcy miejsc, które są przygotowane za pośrednictwem samorządów i instytucji wspierających, charytatywnych – jak chociażby to miejsce, w którym jesteśmy – czyli dom Caritasu. Ludzi dobrej woli naprawdę nie brakuje – podkreślił wojewoda.

W województwie śląskim zostanie uruchomiony też hub z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Jak przekonywał wojewoda, obywatele będą mogli się tam dzielić swoimi dobrami. Zaznaczył również, że istotne znaczenie ma odpowiednie zorganizowanie procesu pomocy humanitarnej. Zaapelował, by nie wysyłać na własną rękę pomocy na granicę.

W województwie pomoc ta jest koordynowana przez wojewodę przy współpracy z samorządami. Aby wesprzeć uchodźców, stworzona została strona internetowa: https://pomagamukrainie.gov.pl/ – tu również można zgłosić pomoc jako organizacja pozarządowa, samorząd, firma czy osoba prywatna.

Co ważne, obecnie przybywający do Polski uchodźcy nie muszą rejestrować pobytu w żadnym z urzędów – są w Polsce legalnie.

– Również obywatele Ukrainy, którzy wcześniej wjechali do Polski, a ich pobyty by się teraz kończyły, pozostają w Polsce legalnie – podkreśliła Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W pomoc obywatelom Ukrainy zaangażowane są służby, m.in. straż graniczna, straż pożarna i policja. Obecny na briefingu śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, podkreślił, że wsparcie PSP dotyczy głównie logistyki: transportu osób i materiałów czy budowaniu miejsc przyjęć. Z kolei komendant PSG w Sosnowcu ppłk SG Ewa Szlendak-Kelczauskas zaapelowała, by mieć na uwadze, że po stronie ukraińskiej przy granicy tworzą się bardzo długie kolejki – to nie jest spowodowane opieszałością strony polskiej, czyli funkcjonariuszy Straży Granicznej.

W Katowicach powstał punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrain...

– Te kolejki tworzą się w związku z sytuacją po stronie ukraińskiej, są tam różnego rodzaju przeszkody teleinformatyczne, zawiesza się system – wyjaśniła ppłk SG Ewa Szlendak-Kelczauskas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto