Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Katowicach powstaje autostrada... dla rowerów! Planowane połączenie velostradą z Brynowa do Giszowca gotowe już za 9 miesięcy

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Oficjalne rozpoczęcie budowy velostrady w Katowicach.
Oficjalne rozpoczęcie budowy velostrady w Katowicach. Mateusz Czajka
Wbito łopaty pod budowę nowej "autostrady dla rowerów" w Katowicach. Trasa za 11 milionów połączy Giszowiec i Brynów. Kiedy będzie można z niej skorzystać?

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Nowa velostrada w Katowicach

4 marca wbito łopaty pod budowę velostrady w Katowicach. Wspomniana velostrada, to swego rodzaju „autostrada dla rowerów”. Droga będzie łączyła Giszowiec z Brynowem – zaplanowano po pasie w jedną stronę i w sumie aż 4 metry szerokości. Wspomniany fragment będzie długi na 4,4 kilometra. Wzdłuż niego powstaną Miejsca postojowe, ławki, punkty serwisowania oraz stanowiska dla rowerów. Velostrada będzie także oświetlona.

- Później chcemy rozbudować tę drogę w kierunku Mysłowic. Również równolegle będą powstawać kolejne velostrady. Najbliższa to łącząca Sosnowiec z Katowicami. Trwają rozmowy o przebiegu, formie i wszystkich niuansach, które są potrzebne do uzgodnienia, aby tak jak tu móć rozpocząć realizację – mówi o dalszych planach prezydent Katowic Marcin Krupa.

Według prezydenta Marcina Krupy, miasto otrzymywało wiele sygnałów od mieszkańców Katowic i miast ościennych o potrzebie tego typu ścieżek. W Sosnowcu prace już się zaczęły. Docelowo w aglomeracji ma powstać sieć tego typu autostrad rowerowych. Korzystać z nich będą także użytkownicy hulajnóg elektrycznych.

Jak wskazuje prezes Metropolii GZM Kazimierz Karolczak, przede wszystkim mają łączyć Katowice z miastami ościennymi, ponieważ to stolica województwa codziennie ściąga najwięcej ludzi. Część velostrad będzie połączona ze sobą. Być może w przyszłości powstaną także „łączniki” pomiędzy niektórymi trasami.

Katowice wyłożą 11 milionów, Metropolia zwróci środki

Koszt budowy velostrady z Giszowca do Brynowa to 11 milionów. Pieniądze wyłożą Katowice, jednak według prezydenta Krupy pieniądze zwróci za to Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

- To jest raczej pewne. Takie są umowy między nami – na razie słowne. Za całą sieć velostrad jest odpowiedzialna Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. My realizujemy to jako miasto, bo jest prościej, łatwiej. Dysponujemy odpowiednimi narzędziami, aby to przeprowadzić – dodaje Marcin Krupa.

- Jest deklaracja i wola zgromadzenia, aby finansować bezpośrednio, w 100 proc. z budżetu metropolii te inwestycje. Katowice mając już informację o całości kosztów, złożą wniosek i zostaną te pieniądze przekazane miastu z budżetu GZM – mówi przewodniczący Metropolii GZM Kazimierz Karolczak.

Oświetlenie, punkty serwisowe i postojowe przy velostradzie w Katowicach

Jak wskazuje wykonawca inwestycji – firma Drogopol, zaplanowano infrastrukturę towarzyszącą w zakresie miejsc odpoczynku i serwisu rowerów. Całość prac ma się zakończyć w ciągu najbliższych 9 miesięcy.

- Zaplanowano dwa punkty przyłączeniowe trasy: przy ulicy Kolistej i przy ulicy Francuskiej. Trasa biegnie w dawnym śladzie kolei kopalni piaskowej, w związku z czym szlak jest wytyczony. Ułatwi to zadanie, bo infrastruktura (podłoże) jest przygotowana. Na niektórych odcinkach mamy do wykonania roboty ziemne i nasypy dla zachowania normatywnych spadków – dodaje wiceprezes Drogopolu Michał Staszewski.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto