Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To musisz mieć w ogrodzie przed nadejściem zimy. Zadbaj o „ubranie” dla roślin. Sprawdź, jaką agrowłókninę kupić i ile to kosztuje

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Biała zimowa agrowłóknina zabezpiecza rośliny przed mrozem i jest wygodna w użyciu. Można stosować ją wielokrotnie.
Biała zimowa agrowłóknina zabezpiecza rośliny przed mrozem i jest wygodna w użyciu. Można stosować ją wielokrotnie. Katarzyna Laszczak
Zimowa agrowłóknina to jedna z rzeczy, w jaką powinien zaopatrzyć się każdy właściciel ogrodu przed zimą. Jest ona łatwo dostępna, wygodna w użyciu i przyjazna roślinom, ale warto wiedzieć, jaką wybrać do ochrony roślin przed mrozem, bo ogrodniczych włóknin jest więcej niż jedna i nie każda nadaje się do zastosowań zimowych.

Spis treści

Wygodne osłanianie roślin przed mrozem

Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się rośliny wrażliwe na zimno, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni materiał, którym osłonimy je przed mrozem. Obecnie to tego celu najczęściej używa się tzw. białej agrowłókniny zimowej, która jest wygodna w użyciu, łatwo dostępna i można jej używać przez lata.
Taka biała agrowłóknina jest wykonana z polipropylenu. Jest lekka, a przy tym wytrzymała zarówno na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, grad, śnieg, mróz i promieniowanie UV. Cechuje ją także odporność na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym łatwo ją ciąć zwykłymi nożyczkami, bez problemu można też z niej też uformować niemal dowolny kształt, co przydaje się przy owijaniu roślin.

Sprawdź: Jak uniknąć błędów podczas osłaniania roślin na zimę. Na to zwróć uwagę

Jak „działa” zimowe agrowłóknina?

Podstawowym zadaniem agrowłókniny zimowej jest ochrona roślin przed mrozem. Ale zabezpiecza ona też przed:

  • wiatrem, który zimą jest szczególnie niebezpieczny dla roślin, bo może je nie tylko połamać, ale też wysusza, co ma duże znaczenie w przypadku roślin zimozielonych,
  • słońcem – to jest ważne w przypadku dużych różnic temperatur, kiedy po słonecznym dniu nadchodzi mroźna noc. Pod osłoną panuje stabilniejsza temperatura;

Zimowa agrowłóknina dzięki swojej strukturze (czyli niewielkim otworkom) przepuszcza powietrze oraz światło. Zapewnia też odpowiednią gospodarkę wodną (jest przepuszczalna dla wilgoci).

Jaką agrowłókninę wybrać na zimę? Zwróć uwagę na gramaturę

Kupując agrowłókninę na zimę, trzeba zwrócić uwagę na jej gramaturę (jest to masa materiału na 1 mkw). Do zastosowań zimowych najczęściej poleca się agrowłókninę o gramaturze 50g/mkw. Lżejsze to tzw. agrowłókniny wiosenne, które służą m.in. do osłony grządek z wcześnie posianymi warzywami, czy tymi z jesiennego siewu przed wiosennymi przymrozkami.

Jak założyć agrowłókninę na zimę?

Agrowłókniną najczęściej zabezpieczamy przed mrozem wrażliwe krzewy. Jeśli roślina jest rozłożysta, najpierw obwiążmy ją sznurkiem lub taśmą, ale uważajmy, by nie połamać gałęzi. Następnie owijamy ją agrowłókniną i obwiązujemy sznurkiem, tak żeby nie zwiał jej wiatr. Dolne końce agrowłókniny powinniśmy umocować do podłoża – można to zrobić za pomocą specjalnych kotew czy szpilek do agrowłókniny lub obciążyć np. kamieniami, kostkami betonowymi itp.
Natomiast jeśli musimy okryć niskie rośliny, wystarczy rozłożyć nad nimi agrowłókninę i również zamocować do podłoża. Jeśli rośliny są delikatne, można nad nimi zamocować pałąki i na nich rozpiąć włókninę.

Rękawy i kaptury z agrowłókniny. Kup albo zrób to sam

Można także kupić gotowe kaptury i rękawy z agrowłókniny. Niektóre mogą być także dodatkową dekoracją, bo są takie ze wzorami, np. przypominającymi bałwany itp. Rękaw lub kaptur nakłada się na roślinę i mocuje do podłoża lub ściągając sznurek umieszczony w dolnej części.
Rękawy i kaptury są wygodne w użyciu, ale kupując je, trzeba dobrać rozmiar do wielkości rośliny, są także droższe niż agrowłóknina kupowana luzem. Jednak rodzaj kaptura bez problemu można wykonać samemu. Pas włókniny wystarczy złożyć na pół, tak, aby złożenie wypadało w górnej części. Krawędzie boków najlepiej lekko zawinąć (robiąc około centymetrową zakładkę) i sczepić za pomocą zszywacza biurowego.

Ile kosztuje agrowłóknina, gdzie i jak ją kupić?

Agrowłókninę można kupić w sklepach ogrodniczych, marketach budowlano-ogrodniczych oraz oczywiście przez internet. W przypadku sklepów ogrodniczych stacjonarnych często jest możliwość zakupu na metry. Natomiast w marketach i internecie kupujemy agrowłókninę o określonych wymiarach. Zwracajmy na to uwagę, bo różnice bywają duże, szczególnie jeśli chodzi o długość. Przykładowe ceny agrowłókniny zimowej o gramaturze 50g/mkw z listopada 2023 r. to:

  • wymiar 0,8x10 m – ok. 18 zł
  • wymiar 1,6x10 m – ok. 25 zł
  • wymiar 1,6x20 m – ok. 37 zł.

Za kaptury ochronne zapłacimy od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od ich wymiarów.

Agrowłóknina jest na lata

Agrowłóknina do okrywania roślin jest wielokrotnego użytku. Po sezonie warto ją wypłukać w letniej wodzie, wysuszyć, złożyć i przechować do kolejnej zimy.

O tym pamiętaj, osłaniając rośliny

Okrycia zimowe roślin stosuje się tylko w miarę potrzeb. Wiele zależy od gatunku i odmiany rośliny oraz jej wytrzymałości rośliny na mróz, jednak od lat nie zdarzają się zimy, podczas których mróz panuje przez cały czas. Jeśli przychodzą cieplejsze dni, rośliny należy „rozebrać”. Trzymanie roślin pod osłonami gdy jest ciepło, może zaszkodzić ich zdrowiu i osłabić je. Przyspieszy też początek wegetacji, a to niewskazane m.in. ze względu na mrozy, które mogą nadejść pod koniec zimy czy wiosenne przymrozki. Niestety niestabilna pogoda oznacza więcej pracy dla ogrodników i konieczność zachowania czujności oraz śledzenia prognoz pogody.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To musisz mieć w ogrodzie przed nadejściem zimy. Zadbaj o „ubranie” dla roślin. Sprawdź, jaką agrowłókninę kupić i ile to kosztuje - RegioDom.pl

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto