Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak Katowice wspierają uchodźców! Ponad 150 ton darów i pomoc dla blisko 1300 obywateli Ukrainy. Przedstawiono pierwsze statystyki

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Pomoc dla tysięcy osób, tony darów i zajęcia dla setek dzieci - to tylko część pomocy, na jaką mogli do tej pory mogli liczyć uchodźcy z Ukrainy.
Pomoc dla tysięcy osób, tony darów i zajęcia dla setek dzieci - to tylko część pomocy, na jaką mogli do tej pory mogli liczyć uchodźcy z Ukrainy. fot. Tomasz Breguła
Blisko 1300 osób znalazło pomoc w budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach. Przekazano też ok. 150 ton darów, a prawie 250 dzieci wzięło udział w zajęciach organizowanych przez tutejsze szkoły. To pierwsze statystyki dotyczące skali pomocy, na jaką mogli liczyć obywatele Ukrainy.

Wsparcie dla ponad 1000 potrzebujących

Blisko 1300 osób z Ukrainy obsłużył od początku swojej działalność punkt powitalny, zlokalizowany na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego, przy ul. Sądowej. W tym miejscu można liczyć na ciepły napój i posiłek. Rozdawane są także kosmetyki i jedzenie dla zwierząt. Udostępniony został węzeł sanitarny, a miejsce wyposażono w kącik dla dzieci.

– Pamiętajmy, że nie wiadomo, jak długo wojna na Ukrainie będzie trwała. Nasza pomoc jest potrzebna nieustannie i to w różnym zakresie. Bardzo proszę o dalsze wspieranie - oczywiście w miarę własnych możliwości - wszelkich zbiórek – apeluje prezydent Marcin Krupa.

W punkcie dziennej pomocy doraźnej, przy ul. Wita Stwosza 7, każdego dnia przygotowywanych jest 200 śniadań, obiadów i kolacji. Liczba posiłków wydawanych posiłków w najbliższych dniach jeszcze zostanie zwiększona. Punkt pomocy doraźnej, działający przy skrzyżowaniu ul. Młyńskiej z Pocztową, niemal każdego dnia jest zapełniony. Nocującym tam osobom na bieżąco znajdowane jest miejsce stałego zakwaterowania.

Nieustannie rozszerzana jest też baza łóżkowa dla obywateli Ukrainy. Do akcji włączane są kolejne obiekty na terenie Katowic. W tej chwili miasto uruchomiło 300 miejsc noclegowych. Zdecydowana większość z nich jest zajęta.

Prawie 140 palet z zebranymi darami przetransportowano do potrzebujących. Ponad 100 zostało wysłanych bezpośrednio na Ukrainę – do Lwowa i Kijowa. Pozostałe trafiły do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W magazynach znajduje się jeszcze 41 palet z środkami czystości i higieny osobistej, 8 palet z żywnością, 11 palet z wodą i 12 palet ze słodkimi napami. W ciągu najbliższych dniach te produkty także zostaną dostarczone do potrzebujących.

Pomoc dla tysięcy osób, tony darów i zajęcia dla setek dzieci - to tylko część pomocy, na jaką mogli do tej pory mogli liczyć uchodźcy z Ukrainy.

Tak Katowice wspierają uchodźców! Ponad 150 ton darów i pomo...

Zajęcia dla ponad 200 dzieci z Ukrainy

Rośnie liczba dzieci z Ukrainy, które zgłaszają się do szkół i przedszkoli w Katowicach, by uczęszczać na organizowane przez nie zajęcia. Do przedszkoli trafiło 74 dzieci, a do szkół podstawowych - blisko 160. Część z nich rozpoczęło już naukę w mieście.

- Liczba dzieci, które chcą uczestniczyć w zajęciach szkolnych i integracyjnych rośnie z dnia na dzień. W ostatnich dniach widzimy coraz większe zainteresowanie zajęciami – mówi Grażyna Burek, zastępca naczelnika wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice. - Zatrudnienie w katowickich placówkach oświaty znalazły już trzy osoby o pochodzeniu ukraińskim. Jedna z pań została zatrudniona w charakterze pomocy nauczyciela. Zatrudniliśmy także kucharkę i sprzątaczkę. To także forma pomocy – podkreśla Grażyna Burek.

Od wczoraj w ramach zbiórki przyjmowane są także artykuły szkolne, takie jak: piórniki, plecaki, zeszyty, kredki, farby, bloki rysunkowe, itp. Można je przynosić do Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej, które od poniedziałku do soboty czynne jest w godzinach 9:00-17:00, natomiast w niedzielę w godzinach 9:00-13:00. W razie dużego zainteresowanie godziny otwarcia CIT-u zostaną wydłużone.

Pomoc liczona w tonach

Około 150 ton darów udało się już zebrać w ramach zbiórek darów organizowanych w mieście. Duża część to ubrania. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Katowicach trwa sortowanie odzieży, która trafiła tam w ramach zbiórek i nie zostanie przetransportowana na Ukrainę. Ubrania są segregowane pod kątem ogólnego stanu i układane według typów. Pod uwagę brana jest czystość, kompletność, minimalny poziom zużycia i ich rodzaj. Zgłaszać mogą się po nie potrzebujący obywatele Ukrainy. Odzież wydawana jest codziennie między 9:00 do 18:00 przy ul. Szopienickiej 70, czyli przy kortach na Janowie.

Od 8 marca przygotowane pakiety żywnościowe trafiają do potrzebujących rodzin z Ukrainy. Wydawane są one w Terenowych Punktach Pomocy Społecznej MOPS, od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 15:00. Żywność wciąż jest potrzebna. Zbierane są produkty suche, które nie wymagają przechowywania w lodówkach. To przede wszystkim makarony, gotowe daniach w słoikach, konserwy, oleje, mleko, pomidory w puszce, dżemy, kawa czy herbata. Produkty spożywcze można przynosić do katowickich szkół od 8:00 do 19:00.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto