MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Szóstka” na szóstkę, czyli Szczecinek ponownie ugości wojewódzkich finalistów Pucharu Tymbarku z Pomorza Zachodniego

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Śmiało można powiedzieć, że Szczecinek jest domem zachodniopomorskiej edycji Pucharu Tymbarka, bo ponownie (16-17 maja) ugości finalistów etapu wojewódzkiego. Barw gospodarzy we wszystkich kategoriach bronić będą piłkarze Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczecinku.

To już 24. edycja Pucharu Tymbarku, kuźni młodych piłkarskich talentów w całej Polsce. Popularność tej największej imprezy sportowej w kraju rośnie z roku na rok. Dość powiedzieć, że w tym roku do Pucharu Tymbarku zgłosiło się 11 200 drużyn z całej Polski, czyli o ponad 1/4 więcej niż w roku 2023. Za nami już eliminacje gminne i powiatowe, które wyłoniły reprezentantów powiatów w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12. W miastach, miasteczkach i wsiach Pomorza Zachodniego zgłosiło się do XXIV Pucharu Tymbarku aż 358 drużyn! To rekordowa obsada w każdej kategorii wiekowej. Przypomnijmy, że w największej piłkarskiej imprezie w kraju rywalizują dziewczynki i chłopcy w wieku od 8 do 12 lat, podzieleni na kategorie wiekowe.

– Puchar Tymbarku to niezwykła inicjatywa, docierająca z roku na rok do coraz większej liczby uczennic i uczniów szkół podstawowych. Jesteśmy dumni, że w realny sposób możemy przyczyniać się aktywizacji ruchowej dzieci, wspierając ich rozwój nie tylko w zakresie sportowym, ale również społecznym – mówi Adam Kaźmierczak, wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adam Kaźmierczak.

Finał krajowy na PGE Narodowym w Warszawie i kibicowanie podczas meczu Polska-Turcja, ostatnim sprawdzianie dorosłej kadry przed Euro 2024 – oto stawka tej rywalizacji. Zanim jednak poznamy zwycięzców, czekają nas zmagania na poziomie wojewódzkim. Od 6 do 25 maja rozegranych zostanie 16 finałów wojewódzkich, podczas których poznamy najlepsze zawodniczki i najlepszych zawodników w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcy eliminacji powiatowych 16 i 17 maja zjadą na boiska Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szczecinku, który tradycyjnie będzie gospodarzem finałów wojewódzkich.

"Bój" wewnątrz Akademii Piłkarskiej

Tu musimy wrócić do eliminacji powiatowych, z których – we wszystkich kategoriach wiekowych – zwyciężali piłkarze szczecineckiej „szóstki”. To spora zmiana w porównaniu do lat poprzednich, gdy w kategorii U-12 finały wojewódzkie dwukrotnie wygrywała SP5 Szczecinek. Ta zmiana dobrze pokazuje, jak ważne jest szkolenie dzieci i młodzieży w oddziałach mistrzostwach sportowego. Tak się bowiem złożyło, że w „piątce” jest akurat rocznikowa „dziura” i nie mają oni – tak jak w poprzednich edycjach - tym razem żadnej klasy piłkarskiej.

Trzon wszystkich „tymbarkowych” szczecineckich drużyn stanowili więc chłopcy na co dzień trenujący w Akademii Piłkarskiej Szczecinek. - Stanowiło to dla nich spore wyzwanie emocjonalne, bo przecież znają się doskonale z treningów i meczów, gdy grają do jednej bramki, a tym razem przyszło im rywalizować między sobą – przyznaje Jarosław Kozanecki, trener koordynator AP Szczecinek prowadzący także kilka roczników. - I dla nas, trenerów, to także ciekawa próba, bo przecież znamy się i lubimy z chłopcami, a nasze sympatie i uwagi musieliśmy dzielić równo, aby żaden zespół nie czuł się, że nie jesteśmy z nimi. Po wszystkim znowu jesteśmy razem, tworzymy team, chłopcy pozostają kolegami, a w finale wojewódzkim wszyscy będziemy mocno trzymać kciuki za ekipy z SP6, które zasłużyły na ten awans.

Były więc na boisku łzy przegranych, radość wygranych i dużo sportowych emocji. - Dla większości chłopców to też pierwsze mecze, gdy wygrywają, przegrywają, awansują lub odpadają, bo na co dzień gramy jeszcze w cyklu turniejów „Pierwsza piłka”, gdzie wyników oficjalnie się liczy, więc naszym zadaniem, przyznam niełatwym, było te nerwy wśród chłopców okiełznać – dodaje Jarosław Kozanecki.

Jak szkolą?

Akademia Piłkarska Szczecinek powstała w roku 2009, gdy działające wówczas osobno dorosłe kluby, czyli Wielim i Darzbór zgodziły się jej przekazać grupy młodzieżowe. Z czasem Wielim i Darzbór zrobiły to samo. Kolejnym krokiem było utworzenie klas piłkarskich oddziałów mistrzostwa sportowego w SP5 z 8 godzinami zajęć piłkarskich tygodniowo (oprócz treningów w klubie), obozami sportowymi i zgrupowaniami. Szkoda, że z ciągłością OMS tworzonych do tej pory na bazie czwartych klas jest ostatnio przerwana. Bo lepiej kontynuować udany projekt niż potem go odtwarzać. Na szczęście sztafetę kontynuuje AP, więc w Szczecinku nadal szlifują futbolowe talenty.

Dziś w barwach AP Szczecinek trenuje kilkuset piłkarzy, często z mniejszych ośrodków wokół Szczecinka, których przyciąga renoma klubu. Tworzy się już grupy 6-latków, często zasilane i młodszymi rocznikami. Z takiego grona łatwiej potem wyłowić piłkarskie perełki. Kadrę szkoleniową tworzy kilkunastu trenerów, których pracę nadzoruje trener koordynator. Dzieci płynnie przechodzą z rocznika do rocznika, już w wieku 7 lat uczestniczą w pierwszych oficjalnych rozgrywkach. A nazwisk – nawet w Ekstraklasie – z grą w AP Szczecinek w CV nie brakuje, by wymienić tylko Mateusza Bartolewskiego, aktualnie z Ruchu Chorzów (który notabene 15 lat wcześniej dobrany do innego zespołu wygrał finał krajowy Pucharu Tymbarku), Jowina Radzińskiego, jego brata Juniora czy Macieja Białczyka.

Puchar tymbarku
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto