Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląscy pszczelarze dostali 100 tys. złotych od WFOŚiGW w Katowicach. Pieniądze te pozwolą na dofinansowanie zakupu 346 nowych uli

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisał umowę z Śląskim Związkiem Pszczelarzy. Dotyczy ona dofinansowania wymiany starych uli na nowe - drewniane lub styropianowe. Na ten cel przeznaczono ponad 100 tys. złotych.

Miód jest produktem, który znany jest człowiekowi od wieków. Ostatnimi latami stał się zdrowszym zamiennikiem od popularnego na stołach cukru. Ze względu na swój skład jest używany w branży farmakologicznej oraz zaleca się spożywanie napojów posłodzonych właśnie miodem w okresie przeziębienia.

346 nowych uli na Śląsku

7 lipca o godzinie 10.00 w Trutowisku Murcki w Katowicach podpisana została umowa między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a Śląskim Związkiem Pszczelarzy. Umowa dotyczyła dofinansowania wymiany starych uli w pasiekach do 10 rodzin pszczelich, które są w złym stanie, na nowe kompletne ule drewniane lub styropianowe. Na ten cel przeznaczono ponad 100 tys. złotych.

- Nie jest to pierwsza nasza przygoda z pszczelarstwem, gdyż jest to już trzecia edycja tego projektu współpracy ze Śląskim Związkiem Pszczelarskim. Po pierwszej i drugiej edycji okazuje się, że to wsparcie nasze dla pszczelarzy jest potrzebne i konieczne, aby kontynuować i rozwijać ten projekt — mówił Tomasz Bednarek prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Program ma na celu wesprzeć pszczelarzy, którzy w swoich pasiekach mają do 10 uli. Dzięki temu wsparciu w tym roku możliwy będzie zakup 346 nowych uli. Śląski Związek Pszczelarzy przeznaczy 224,9 tys. złotych, z czego dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach to niemal 112,5 tys. złotych.

Pszczoła jest tak ważna, tak potrzebna i tak nieodzowna, jeśli chodzi o środowisko. Dlatego wraz z Tomaszem Bednarkiem doszliśmy do wniosku w 2019 roku, że może stworzymy taki program wymiany starych uli na nowe. Dzięki czemu zwiększymy higienę oraz ich zdrowotność. Tak ten program nam trwa — informował Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy.

Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach

Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach skupia w 70-ciu kołach terenowych około 2,7 tysięcy pszczelarzy, którzy posiadają prawie 48 tysięcy rodzin pszczelich. Związek od 20 lat prowadzi szkolenia dotyczące rolnictwa ekologicznego w tym m.in. podniesienia świadomości ekologicznej w zakresie zadrzewień i zakrzewień roślinami miododajnymi, a także zakładania łąk kwiatowych.

Powiatowy Związek Pszczelarzy w Tychach w 1953 roku wybudował Trutowisko na Polanie Hamerla. Trutowiska, to miejsca, zabezpieczone przed dostępem obcych pszczół, w których matki są unasieniane przez trutnie z wybranej rasy łagodnych i pracowitych pszczół. Są one zlokalizowane w najładniejszych rejonach lasów i parków krajobrazowych, oddalonych od osiedli mieszkalnych, pasiek i tras turystycznych.

Śląscy pszczelarze dostali 100 tys. złotych od WFOŚiGW w Kat...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto