MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rycerze bez skazy

ALDONA MINORCZYK-CICHY
Lady Marina Marks spotkała się w Katowicach z wolontariuszami spod znaku krzyża maltańskiego.
Lady Marina Marks spotkała się w Katowicach z wolontariuszami spod znaku krzyża maltańskiego.
- Jestem zbudowana tym, że tak wielu ludzi chce pomagać bliźnim, którzy znaleźli się w potrzebie. Szczególnie jestem poruszona pracą z dziećmi z rodzin patologicznych.

- Jestem zbudowana tym, że tak wielu ludzi chce pomagać bliźnim, którzy znaleźli się w potrzebie. Szczególnie jestem poruszona pracą z dziećmi z rodzin patologicznych. Ich los jest typowym problemem krajów postkomunistycznych. To właśnie dlatego społeczeństwa, które miały więcej szczęścia, powinny teraz pomagać tym, które teraz znalazły się w gorszej sytuacji - mówi lady Marina Marks, filantropka z Londynu.

Śląski Oddział Pomocy Maltańskiej otrzymał od niej przed dwoma laty ambulans medyczny. W tym roku lady Marks ufundowała drugi dla oddziału krakowskiego. Odwiedziła także katowickie ośrodki wspierane przez Zakon Kawalerów Maltańskich.

- Wzruszyła mnie wizyta w Domu Aniołów Stróżów. W miarę możliwości będę wspierać działalność ks. Adriana. To niesamowite, że w ciągu 2 lat potrafił rozwiązać tyle problemów i dokonać takiego postępu - mówiła lady Marks.

Śląski Oddział Pomocy Maltańskiej skupia 60 wolontariuszy. Pomagają w medycznym zabezpieczaniu imprez masowych, prowadzą kursy pierwszej pomocy i współpracują ze śląskimi ośrodkami charytatywnymi.

Fundacja św. Jana Jerozolimskiego ,Pomoc Maltańska" rozpoczęła na Śląsku działalność stosunkowo niedawno. Historia Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego (zwanego Maltańskim) sięga czasów wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej. Jest on najstarszym istniejącym obecnie zakonem rycerskim. W czasach PRL-u działanie wolontariuszy Pomocy Maltańskiej, jak wielu innych organizacji związanych z Kościołem, było utrudniane. W 1991 roku maltańczycy zaczęli nieść pomoc potrzebującym w szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Bytomiu (obecnie prowadzony przez samorząd). Do dzisiaj współpracują ze Wspólnotą Dobrego Pasterza oraz Domem Aniołów Stróżów w Katowicach. Zajmują się bezdomnymi oraz ubogą i uzależnioną młodzieżą. Wolontariusze opiekują się także podopiecznymi katolickiego ośrodka dla niepełnosprawnych w Borowej Wsi pod Mikołowem.

Śląski oddział ma dwa dobrze wyposażone ambulanse. Dzięki temu zapewnia pomoc medyczną na imprezach masowych. Średnio w roku jest to około 50 wyjazdów na koncerty, pielgrzymki, imprezy sportowe i festyny.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto