Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele szpitali powiatowych spotkali się z dyrekcją śląskiego NFZ, żeby porozmawiać o sytuacji finansowej swoich placówek

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W piątek 21 lipca przedstawiciele Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego spotkali się w Katowicach z dyrekcją Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, by porozmawiać o sytuacji finansowej szpitali powiatowych
W piątek 21 lipca przedstawiciele Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego spotkali się w Katowicach z dyrekcją Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, by porozmawiać o sytuacji finansowej szpitali powiatowych MAS
W piątek, 21 lipca, przedstawiciele Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego spotkali się w Katowicach z dyrekcją Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, by porozmawiać o sytuacji finansowej szpitali powiatowych. Według wyliczeń dyrektorów szpitali, w budżetach poszczególnych placówek miesięcznie brakuje od 350 do 800 tys. złotych. Przedstawiciele NFZ odpowiadają, że sytuacja szpitali ulegnie poprawie, bowiem do systemu ochrony zdrowia trafi w ciągu roku trafi dodatkowe 15 mld złotych.

Przed rozpoczęciem rozmów przedstawiciele Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego przedstawili swój punkt widzenia na nowy system finansowania, który zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. Do systemu opieki zdrowotnej trafi ponad 15 mld złotych na pokrycie kosztów inflacji i wzrostu wynagrodzeń.

- Niestety, w wielu przypadkach to finansowanie nie spełni tych warunków i szpitale w dalszym ciągu będą miały problemy finansowe i będą się zadłużały - mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. - Liczyliśmy na to, że wycena punktów, które ocenia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia będzie troszeczkę wyższa tak, by pozwoliła na bieżącą działalność zapewnić w miarę stabilnie - dodaje.

Krzysztof Zaczek, wiceprezes ZSPWŚ i prezes Szpitala Murcki w Katowicach, przypomniał, że wytyczne AOTMiT zostały wybrane w wariancie najszerszym, który powinien pokryć: koszt wzrostu wynagrodzeń, inflacji i wzrost wyceny świadczeń w tych obszarach, w których wcześniej wycena była zbyt niska.

- Słyszymy z jednej strony, że te środki są i one powinny wystarczyć. Z drugiej strony, na podstawie danych, które przekazał nam Narodowy Fundusz Zdrowia, nam to się, mówiąc kolokwialnie, nie spina. Te wyliczenia po naszej stronie są troszeczkę inne - mówi Krzysztof Zaczek.

Prezes katowickiego szpitala przekonywał, że wzrost finansowania powinien wynosić 14%, a średnio wyniósł 6-7%.

- Chcemy rozmawiać z Funduszem, czy źle rozumiemy te liczby, czy będą jeszcze jakieś dodatkowe środki, czy rzeczywiście jest to ostateczna kwota, którą mamy otrzymać? Wtedy oczywiście sytuacja szpitali nie ulegnie poprawie, a zdecydowanemu pogorszeniu - mówi Krzysztof Zaczek.

Kondycja finansowa poszczególnych szpitali powiatowych jest różna, jednak większość informuje o miesięcznym deficycie w budżecie na poziomie 350 - 800 tys. złotych. Jak tłumaczył Władysław Perchaluk szpitale starają się zniwelować braki, negocjując z dostarczycielami produktów i usług medycznych.

- Staramy się porozumieć z naszymi dostawcami, żeby była ciągłość zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta lekowego, środki, materiały opatrunkowe itd., utrzymania bezpiecznego szpitala w postaci higieny szpitala - wyjaśnia Władysław Perchaluk. - W tym kierunku idą porozumienia - dodaje.

Jednocześnie przedstawiciele ZSPWŚ tłumaczyli, że spotkanie z dyrekcją działu ekonomiczno-finansowego śląskiego oddziału NFZ jest jednym z wielu spotkań roboczych, a oba podmioty są ze sobą w stałym kontakcie.

Po zakończeniu potwierdziła to również Ewa Kabza, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- Rozmawialiśmy na temat wysokości kontraktów i aneksów, które otrzymali nasi świadczeniodawcy. Tłumaczyliśmy przepisy, które weszły w życie. Jesteśmy też umówieni na spotkania indywidualne z konkretnymi dyrektorami - mówi Ewa Kabza.

Od 1 lipca wzrosły minimalne płace w ochronie zdrowia. W skali kraju na pokrycie kosztów wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia zostanie przekazane prawie 7 mld złotych. Na pozostałe wynagrodzenia i wyrównanie inflacyjne niemal 7,5 mld złotych. Zwiększona została także wycena świadczeń, co powinno poprawić sytuację zwłaszcza szpitali powiatowych. Prawie 700 mln złotych przeznaczone zostanie na wzmocnienie wyceny świadczeń w obszarach interny, chirurgii ogólnej i położnictwa.

- Wzrost wyceny świadczeń w obszarach interny, chirurgii ogólnej oraz ginekologii i położnictwa jest podyktowany koniecznością wsparcia szpitali powiatowych, czyli tych placówek, które na co dzień są najbliżej pacjenta. Przekazanie dodatkowych środków wymaga od szpitali podpisania kolejnych aneksów do umów. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ przygotował łącznie 2126 aneksów, które zostały przekazane placówkom - wyjaśnia Ewa Kabza.

Łącznie województwo śląskie otrzyma ponad miliard złotych dodatkowych środków na rzecz ochrony zdrowia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto