Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Ariadna Gierek-Łapińska nie żyje. Była wybitną okulistką, uratowała wzrok tysiącom pacjentów

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska
Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska ARC
Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska. Miała 82 lata. O śmierci znanej okulistki poinformowała jej córka - Stanisława Gierek-Ciaciura w mediach społecznościowych. Prof. Ariadna Gierek-Łapińska to znana okulistka ze Śląska. Uratowała wzrok tysiącom osób. Zmarła po wieloletniej chorobie.

Zmarła profesor Ariadna Gierek-Łapińska, sława śląskiej okulistyki

Nie żyje profesor Ariadna Gierek-Łapińska, znana okulistka i była synowa Edwarda Gierka. O jej śmierci poinformowała 26 grudnia córka - Stanisława Gierek-Ciaciura. Lekarka zmarła po długiej i ciężkiej chorobie.

Prof. Ariadna Gierek-Łapińska z domu Zankowicz urodziła się 1 maja 1938 w Wilnie. To córka Teodora Zankowicza i Klary z Falkowskich. Była żoną Adama Gierka, syna pierwszego sekretarza KC PZPR – Edwarda Gierka. Później wyszła za mąż za Tadeusza Łapińskiego.

Prof. zw. dr hab. n. med. Ariadna Gierek-Łapińska to sława polskiej okulistyki. Od 1 lipca 1988 roku pełniła funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiej Akademii Medycznej. Była także też kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej. Jej zasługi dla polskiej nauki są ogromne.

Jako pierwsza w kraju wprowadziła mikrochirurgię w operacjach oka. Wśród jej patentów można wymienić przyrząd do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, nóż mikrochirurgiczny, zwłaszcza do zabiegów okulistycznych, skalpel okulistyczny.

Jako docent dr habilitowany nauk medycznych Ariadna Gierek w 1974 roku została szefem Kliniki Okulistyki w Katowicach. Od tego czasu rozpoczął się rozwój śląskiej placówki. Powstała pracownia diagnostyki i terapii ultradźwiękowej, pracownia angiografii fluoresceinowej oraz pracownia laserowa. Zakupiono mikroskopy operacyjne, rozpoczęto wykonywanie operacji okulistycznych techniką mikrochirurgii.

Od początku istnienia w katowickiej placówki zapewniano pacjentom usługi lecznicze na poziomie zbliżonym do standardów światowych. Lekarzy szkoliły najwybitniejsze sławy medyczne. Do Katowic przyjeżdżał prof. Bob Sinsky z USA czy prof. Swiatosław Fiodorow z Rosji.

Prof. Ariadna Gierek-Łapińska była przedstawicielem Polski w Komitecie Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego (1976-82). W 1977 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o budowie Szpitala Klinicznego Nr 5 w rejonie ul. Ceglanej w Katowicach. Organem założycielskim było Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Inwestycja została zakończona w 1989 roku, a 5 lutego 1990 obiekt został przekazany do użytku Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto