Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poranek Wielkiej Nocy. Rezurekcje na ulicach opolskich miejscowości. Galeria zdjęć z uroczystych procesji

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Uroczyste procesje rezurekcyjne przeszły ulicami miejscowości na Opolszczyźnie, m.in. w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach.
Uroczyste procesje rezurekcyjne przeszły ulicami miejscowości na Opolszczyźnie, m.in. w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach. Kolaż NTO
W niedzielę wielkanocną w kościele katolickim odbywają się poranne Msze święte rezurekcyjne z uroczystymi procesjami ulicami miast lub wokół kościołów. Tak było również w świątyniach diecezji opolskiej. - Wielkanoc to nie jest wspomnienie o dawnych wydarzeniach, a faktycznie uczestnictwo w zbawczym dziele – tłumaczył ks. Daniel Leśniak. W galerii znajdują się zdjęcia z porannych uroczystości organizowanych w parafiach na Opolszczyźnie, m.in. w Opolu i Głubczycach.

Rezurekcja, z łaciny resurrectio, oznacza zmartwychwstanie. To też nazwa tradycyjnej procesji organizowanej we wspólnotach katolickich w poranek Wielkiej Niedzieli, o świcie. W procesji kapłan trzyma monstrancję z hostią – Chrystusem Eucharystycznym – a na czele niesione są krzyż ze stułą w kolorze królewskiej purpury, a także figura Jezusa Zmartwychwstałego. Procesja ma na celu ogłoszenie zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Jego Zmartwychwstałego. W Opolu procesja rezurekcyjna pod przewodnictwem księży biskupów przeszła od kościoła pw. św. Sebastiana do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha ("Na Górce").

- Po Wielkim Piątku, który był pełen smutku i żalu, po Wielkiej Sobocie, która była spowita ciszą Grobu Pańskiego - ale tak naprawdę wewnątrz działo się życie, bo Chrystus zstąpił do otchłani, aby obudzić śpiącego snem śmierci Adama - człowieka, czyli nas - po nocnym czuwaniu Wigilii Paschalnej, w której doświadczyliśmy obecności zmartwychwstałego, przychodzimy dzisiaj z wiarą, jak niewiasty do grobu, jak Maria Magdalena, by ogłosić światu, ze On zmartwychwstał. Że On żyje! – mówił w kazaniu ks. Daniel Leśniak, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach.

Jak wyjaśniał kapłan, chrześcijanie nie powinni traktować uroczystości Wielkiej Nocy, jako pamiątki po wydarzeniach z przeszłości, ale z wiarą odnosić zmartwychwstanie do swojego życia i wydarzeń współczesnych.

- Wielkanoc to nie jest wspomnienie, to nie tylko pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce dwa tysiące lat temu. To nie jest historia, która się kiedyś tam wydarzyła. Wielkanoc to uczestnictwo w zbawczym wydarzeniu. Te dni Triduum Paschalnego są dniami, przez które mocniej dotyka człowieka łaska Pana Boga – tłumaczył ks. Daniel Leśniak.

Święta, święta i… oktawa!
Świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego trwa dłużej niż zwykło się uważać, czyli do poniedziałku wielkanocnego. Odprawiana w sobotni wieczór Wigilia Paschalna rozpoczyna oktawę wielkanocną, czyli uroczyste, trwające 8 dni obchody zmartwychwstania Jezusa. Oktawa trwa do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Co ważne, w oktawie każdy dzień jest uroczystością Zmartwychwstania. W związku z tym w piątek nie obowiązuje post od spożywania mięsa.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Poranek Wielkiej Nocy. Rezurekcje na ulicach opolskich miejscowości. Galeria zdjęć z uroczystych procesji - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto