Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Korfantego w Warszawie. Miał być napis "polityk śląski", został tylko "polityk". Dlaczego podjęto taką decyzję?

Redakcja
Z pomnika Korfantego zniknął śląski akcent. Dlaczego? Sprawdziliśmy
Z pomnika Korfantego zniknął śląski akcent. Dlaczego? Sprawdziliśmy Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego/Igor Starnawski
Z pomnika Wojciecha Korfantego, którego odsłonięcie miało miejsce 25 października w Warszawie, zniknął napis "polityk śląski", a konkretnie słowo "śląski", choć w pracy konkursowej takowy widniał. Decyzja spotkała się z krytyką w mediach społecznościowych.

Wojciech Korfanty to jedna z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Nic więc dziwnego, że debata dotycząca postawienia mu pomnika w Warszawie szeroko była komentowana również w województwie śląskim. A kiedy do tego wielkiego momentu doszło, dla wielu było to nie lada rozczarowaniem. Dlaczego?

Dokładnie 25 października u zbiegu al. Ujazdowskich i ul. Agrykola w Warszawie odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego. Uczynił to m.in. prezydent RP Andrzej Duda, ale także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w towarzystwie delegacji ze Śląska, a nawet samego wnuka Korfantego, który mieszka w USA - Feliksa Korfantego. Niektórym nie umknął jednak fakt, że z pomnika zniknęły elementy, które widniały na nim w czasie trwania konkursu na warszawski pomnik, a nawiązywały one do woj. śląskiego.

Na pomniku mieliśmy wówczas napis: "Wojciech Korfanty; 1873-1939; Polityk śląski; Chrześcijański demokrata". Po odsłonięciu pomnika zniknął z niego napis "polityk śląski", a konkretnie słowo "śląski". Został sam "polityk". Taka decyzja oburzyła wielu komentujących w mediach społecznościowych, zarówno lewicowych, jak i prawicowych publicystów.

- Na nagrodzonym projekcie był napis "polityk śląski". Nie wiem dlaczego na ostatecznej wersji jest tylko napis "polityk chrześcijańskiej demokracji". Źle się stało. Trzeba to zbadać - napisał na Twitterze Piotr Semka, publicysta i dziennikarz związany z "Do Rzeczy". W innym tweecie zwrócił się też do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego: - Panie Prezydencie! Co się stało z napisem "polityk śląski" na pomniku? Może warto dodać te słowa?

Takich głosów w mediach społecznościowych było więcej. Postanowiliśmy więc zbadać sprawę. Jak się okazuje, pomnik postawił Urząd Miasta w Warszawie. Jak się tłumaczy z tej zmiany?

- W trakcie obrad sądu konkursowego sędziowie ze Śląska zaproponowali rezygnację ze słowa „śląski” w napisie na pomniku Wojciecha Korfantego. Swoje stanowisko argumentowali tym, że jako polityk, poseł nie reprezentował i nie zajmował się wyłącznie sprawami Śląska, co ich zdaniem mógł sugerować taki napis. Ranga postaci Wojciecha Korfantego jest ogólnopolska, podkreślali. Pozostali sędziowie przychylili się do takiej argumentacji i taką uwagę uwzględniono w zaleceniach sądu konkursowego - mówi Ewa Rogala, zastępca rzecznika prasowego w Urzędzie Miasta w Warszawie.

Kim są jednak "sędziowie ze Śląska"? Wówczas w składzie jury, jak czytamy na stronie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w Warszawie, znajdowali się (lista sprzed roku, niektóre funkcje sprawowane wtedy przez członków, są dziś nieaktualne):

  • Przewodniczący Sądu: Ewa Masny-Askanas - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy
  • Sędzia referent: Sylwia Brzezińska - architekt, Główny Specjalista, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Członkowie Sądu Konkursowego:

  • dr hab. Maciej Aleksandrowicz, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
  • dr Jarosław Bełdowski, Członek Rady Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
  • Halina Bieda , Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, radna sejmiku śląskiego
  • prof. dr hab. Sławomir Brzoska, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
  • dr hab. Maciej Fic, Z-ca Dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego
  • Wojciech Hawryłkiewicz, przedstawiciel Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta
  • Tomasz Konior, Architekt
  • Bronisław Korfanty, członek rodziny Wojciecha Korfantego, radny sejmiku śląskiego
  • Beata Madany, historyk sztuki, Naczelnik Wydziału Opinii Konserwatorskich, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
  • Jarosław Makowski, b. Dyrektor Instytutu Obywatelskiego, radny sejmiku śląskiego
  • dr Józef Musioł, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, Sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku
  • Michał Olszewski, Z-ca Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
  • Adam Siwek, Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej
  • Wojciech Wagner, Z-ca Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego

Skontaktowaliśmy się z członkami sądu konkursowego, by zapytać, kto podjął decyzję o likwidacji słowa "śląski" z pomnika. Jak mówi Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i senator, to była decyzja wspólna. - Wszyscy podjęliśmy taką decyzję. Chodził nam o to, że "polityk śląski" ogranicza zasięg działań Korfantego, a on nie był tylko politykiem na Śląsku. Działał też w Wielkopolsce, był polskim posłem w Reichstagu. Miał duże zasługi dla całego kraju - podkreśla.

To samo mówi dr Jarosław Bełdowski, członek Rady Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. - Tu nie chodziło o nic negatywnego, tylko o podkreślenie, że Wojciech Korfanty nie był zamknięty jedynie dla Śląska. Był szefem partii ogólnopolskiej. Chodziło nam o wyższy format: o pomnik nie tylko Ślązaka, ale polskiego polityka, który pochodził ze Śląska - podkreśla.

Przypomnijmy, że Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie zainicjowało budowę pomnika, a jego lokalizację zaakceptowała w 2014 roku Rada Warszawy. Konkurs na pomnik rozstrzygnięty w 2018 roku, wówczas wygrała praca Karola Badyny, profesora ASP w Krakowie. Koszty, łącznie 830 tys. złotych, pokrył warszawski samorząd.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto