Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie projektu "Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury woj. śląskiego" w Bibliotece Śląskiej

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Podsumowanie projektu "Śląskie Digitarium" w Bibliotece Śląskiej w Katowicach
Podsumowanie projektu "Śląskie Digitarium" w Bibliotece Śląskiej w Katowicach Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
W czwartek 21 września odbyło się spotkanie podsumowujące projekt "Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury woj. śląskiego". Projekt realizowany przez cztery instytucje kultury województwa śląskiego: Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz Instytucję Filmową „Silesia Film” w Katowicach, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach i Operę Śląską w Bytomiu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja i udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez kompleksowy system cyfryzacji, archiwizacji i prezentacji zbiorów.

Cym jest projekt "Śląskie Digitarium"?

To wspólny projekt instytucji kultury województwa śląskiego, który tworzy kompleksowy system współpracy i infrastruktury, pozwalający na cyfryzację, archiwizację i prezentację kulturowego dziedzictwa regionu online.

Cyfryzacja obejmuje dokumenty piśmiennictwa, filmy, operowe kostiumy i rekwizyty oraz nagrania-wywiady historii mówionej. Po digitalizacji są one archiwizowane oraz zostaną udostępnione w Internecie w utworzonych lub zmodernizowanych serwisach, prowadzonych przez Lidera i Partnerów projektu. W projekcie powstał także serwis centralny, regionalny agregator informacyjny, stanowiący jeden punkt wyszukiwania i dostępu do serwisów instytucjonalnych.

Dzięki projektowemu dofinansowaniu wzmacniana jest cyfrowa infrastruktura instytucji kultury. Powstają trzy wyspecjalizowane pracownie digitalizacyjne, dwa systemy długoterminowej archiwizacji, a także rozbudowane zostaje serwerowo-macierzowe zaplecze Partnerów projektu. Trwałym efektem projektu będzie rozwiązanie techniczno-organizacyjne, umożliwiające poprojektowe, ciągłe tworzenie i udostępnianie zasobów cyfrowych instytucji kultury, edukacji i nauki województwa śląskiego.

Cele projektu "Śląskie Digitarium"

Celem projektu było utworzenie kompleksowego rozwiązania techniczno-organizacyjnego, umożliwiającego ciągłe (także poprojektowe) tworzenie i efektywną prezentację zasobów cyfrowych instytucji kultury, edukacji i nauki województwa śląskiego - "Porozumienie ŚD” Wytworzenie cyfrowego zasobu prezentującego praktycznie wszystkie rodzaje obiektów kultury (2D, 3D, AV). Ustanowienie niezbędnej i modernizacja istniejącej infrastruktury cyfryzacji, archiwizacji i sieciowej prezentacji zbiorów oraz utworzenie "jednego punktu dostępu" do zasobów.

Mobilne Centrum Digitalizacji

W ramach projektu powstało także Mobilne Centrum Digitalizacji. Mobilne Centrum Digitalizacji Instytutu Myśli Polskiej to pojazd wyposażony w urządzenia do digitalizacji różnorodnych obiektów, stanowi istotny element projektu i cyfryzacji obiektów kultury w województwie. Dziedzictwo kulturowe regionu to nie tylko materialne obiekty posiadane przez instytucje kultury, Lidera i Partnerów. To także dokumenty w kolekcjach prywatnych, obiekty architektury, wydarzenia, zwyczaje i relacje świadków historii, do których można dotrzeć jedynie lokalnie.

Całkowita wartość projektu wyniosła 37 863 655,80 zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto