Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Katowicach. Goście Instytutu Pamięci Narodowej mogli przekonać się, jak wygląda praca archiwisty i obejrzeć zbiory pamięci

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Wideo
od 16 lat
Otwarte dla zwiedzających magazyny archiwum, prezentacja projektu „Archiwum Pełne Pamięci”, wystawa historycznych dokumentów przekazanych przez mieszkańców regionu – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na odwiedzających Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w trakcie Nocy Muzeów 2023. Lokalny oddział IPN-u zagwarantował nie tylko poszerzające wiedzę prezentacje, ale także szereg atrakcji zarówno dla starszych, jak i dla młodszych gości.

Tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym Archiwum Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach przyłączył się do ogólnoświatowej akcji Nocy Muzeów – wydarzenia, w trakcie którego instytucje nieodpłatnie udostępniają swoje zbiory wszystkim odwiedzającym, organizując przy tym dodatkowe atrakcje. Tych w katowickim archiwum IPN-u nie zabrakło.

- To kolejna edycja Nocy Muzeów, które odbywają się w naszym archiwum w Katowicach. Można zwiedzić magazyny, zazwyczaj niedostępne dla odwiedzających, można zobaczyć, czym zajmują się na co dzień archiwiści, jakie działania edukacyjne podejmuje IPN – tłumaczy Renata Dziechciarz, naczelniczka oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Goście Instytutu mieli okazję zapoznać się z historiami zapisanymi w przechowywanych w Archiwum dokumentach, odkrywanymi przez pracowników Instytutu w ramach programu „Migawki archiwalne”, a także zobaczyć zbiory przekazanych przez osoby prywatne: ordery i medale, paszporty i dowody osobiste, księgi rodzinne i fotografie, utrwalające historię regionu i jego mieszkańców. Zwiedzający mogli wziąć udział w wielu grach i atrakcjach, przygotowanych przez archiwistów: wziąć udział w konkursie wiedzy historycznej, ułożyć puzzle przedstawiające historyczne miejsca w Katowicach czy zagrać w rodzinne gry planszowe, których wspólnym mianownikiem była lokalna historia.

Największą atrakcją była możliwość wejścia do magazynów archiwalnych, zazwyczaj niedostępnych dla odwiedzających. Tutaj goście Nocy Muzeów mieli możliwość zapoznania się z codziennością pracy archiwisty: rekonstrukcją dokumentów historycznych, które na przełomie PRL-u i III RP w ostatniej chwili uniknęły zniszczenia. Tutaj można było również wziąć udział w pokazowej rekonstrukcji dokumentów, starając się z zniszczonych fragmentów przywrócić pierwotny kształt – oczywiście wcześniej przygotowanym przez pracowników archiwum – aktom.

Żaden z gości nie opuszczał Instytutu z pustymi rękoma. Poza pamiątkowymi przypinkami zakupić było można jedną z licznych publikacji IPN-u: od obszernych monografii historycznych, po albumy z fotografiami i inspirowane historią komiksy.

Noc Muzeów w IPN-ie cieszyła się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Instytut w godzinach wydarzenia odwiedziły dziesiątki gości, zarówno starszych, jak i młodszych – każdy znalazł tam coś dla siebie, na koniec pozostawiając wpis w księdze pamiątkowej. Kolejna edycja imprezy już za rok.

Wizyta w magazynie archiwalnym, prezentacje i konkursy - to wszystko i wiele więcej czekało na gości Nocy Muzeów w Archiwum IPN w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Noc Muzeów w Katowicach. Goście Instytutu Pamięci Narodowej ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto