Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Barbara Nowakowska. Jako nastolatka zaprotestowała przeciw przemianowaniu Katowic na Stalinogród. Była honorową obywatelką Katowic

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Barbara Nowakowska (po prawej) i Natalia Piekarska-Poneta (w środku) podczas odbierania tytułu Honorowego Obywatela Katowic w 2004 r.
Barbara Nowakowska (po prawej) i Natalia Piekarska-Poneta (w środku) podczas odbierania tytułu Honorowego Obywatela Katowic w 2004 r. UM Katowice
Zmarła Barbara Nowakowska, honorowa obywatelka Katowic, która w 1953 roku, wraz z Natalią Piekarską i Zofią Klimondą, zaprotestowała przeciw przemianowaniu Katowic na Stalinogród. O jej śmierci poinformował w środę, 14 kwietnia, prezydent Katowic Marcin Krupa. - Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i bliskich – napisał na Facebooku

Nie żyje Barbara Nowakowska z domu Galas. Jako nastolatka protestowała przeciw zmianie nazwy Katowic na Stalinogród

- Z przykrością informuje, że zmarła Honorowa Obywatelka Katowic Barbara Tomicka-Nowakowska z domu Galas, polska działaczka podziemia, która w 1953 r. podjęła publiczny sprzeciw wobec zmiany nazwy Katowice na Stalinogród. W 2008 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i bliskich – napisał na Facebooku prezydent Katowic Marcin Krupa.

Barbara Nowakowska wraz z Natalią Piekarską tytuły Honorowego Obywatela Katowic otrzymały w 2004 roku. Zofia Klimonda już wtedy nie żyła.

W 1953 roku Nowakowska, Piekarska oraz Klimonda były uczennicami chorzowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Po zmianie nazwy Katowic na Stalinogród nastolatki wydrukowały ulotki protestacyjne i rozrzuciły je w miejscach publicznych oraz w tramwaju. Na ulotkach, ale też na murach, napisały m.in. „Precz ze Stalinogrodem”, „Komuna to zaraza” oraz „Śmierć komunie”.

Dziewczęta zostały szybko zatrzymane przez Urząd Bezpieczeństwa. W trakcie śledztwa i procesu były bite i poniżane. Ostatecznie skazano je na kary pozbawienia wolności. Nowakowska jako najstarsza trafiła do więzienia, młodsze Piekarska i Klimonda do poprawczaka.

Katowice były Stalinogrodem przez trzy lata

Dodajmy, że Katowice Stalinogrodem stały się w marcu 1953 roku. Zmianę nazwy zatwierdzał Dekret Rady Państwa z 7 marca 1953 roku „dla uczczenia pamięci Wielkiego Wodza i Nauczyciela mas pracujących i Jego wiekopomnych zasług dla Polski" - Józefa Stalina. Następnego dnia - 8 marca w niedzielę, o godz. 19. po raz pierwszy przez megafony na katowickim dworcu kolejowym zapowiedziano "Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice". A już w poniedziałek 9 marca, w dniu pogrzebu Stalina w Moskwie, w mieście błyszczały nowe szyldy i tablice. Wymieniano drogowskazy, pieczęcie, rejestracje samochodów, tablice na szkołach i urzędach.

Do poprzedniej nazwy miasta powrócono dopiero trzy lata później – w 21 października 1956 r. Miejska Rada Narodowa podjęła uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem "o przywrócenie miastu Stalinogród nazwy Katowice oraz województwu stalinogrodzkiemu nazwy województwo katowickie". Sejm zatwierdził dekret 22 marca 1957.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto