Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MSWiA przejęło w Katowicach szpital po GeoMedical. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że pacjenci trafią tam już w październiku

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 16 lat
Katowice kupiły szpital po GeoMedical, znajdujący się u zbiegu ulic Ceglanej i Wita Stwosza. Wczoraj, 17 sierpnia podpisano akt notarialny i umowę użyczenia obiektu. Ma zostać tam przeniesiony SP ZOZ MSWiA. - Niewykluczone, że pacjenci w nowej placówce będą przyjmowani już w październiku - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki 18 sierpnia podczas oficjalnego przekazania umowy.

Zobacz ZDJĘCIA - kliknij TUTAJ!

MSWiA przejmuje Szpital GeoMedical w Katowicach. Pacjenci trafią tam już jesienią!

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie otworzył 18 sierpnia oddział w Szpitalu w Katowicach przy ul. Wita Stwosza.

- Szpital MSWiA w Katowicach zawsze był wizytówką jakości leczenia. Nie można było tego powiedzieć o pomieszczeniach, które służyły do tego żeby leczyć - mówił premier Mateusz Morawiecki, dodając, że z czasem placówka przestała spełniać standardy XXI wieku.

- Był ulokowany w koszarach policji od II wojny światowej w tych samych pomieszczeniach bardzo mu było daleko do standardów nowoczesności. Profesjonalizm kadry medycznej i służby zdrowia nie mógł być wykorzystany przez jakość pomieszczeń - dodał.

Jak wyjaśnił premier, na początku wraz z posłami PiS ze Śląska rozważał możliwość wybudowania nowego budynku w innej lokalizacji.

- Były plany wybudowania, ale to trwa czasem 5/7 lat lub dłużej. Dla mieszkańców Katowic i Śląska ważne jest, aby ta wizytówka leczenia pacjentów mogła znaleźć nową lokalizację, dlatego podjąłem decyzję o zakupie tego budynku, który jest zlokalizowany w tej części Katowic blisko autostrady i ulokowany w taki sposób, że może służyć pacjentom całego Śląska. Miałem okazję zobaczyć salę operacyjne nie znam się na tym, ale to co opowiadał mi personel jest bardzo budujące. Serce rośnie kiedy widzę wielki wysiłek w jak najszybszym oddaniu do użytkowania szpitalu MSWiA w Katowicach - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że niewykluczone, że pacjenci w nowej placówce będą przyjmowani już w październiku. - Decyzja wiązała się z ogromnym wysiłkiem finansowym. To z budżetu państwa można był sfinansować szpital - mówi Mateusz Morawiecki, dodają, że jeszcze osiem lat temu, na początku rządu, brakowało kadr, sprzętu i finansowania.

- W służbie zdrowia potrzeba wielu usprawnień i środków. Od finansowania 4,5 proc PKB. Natychmiast zwiększyliśmy nabory na studia medyczne. Było ogromne. Dzisiaj około 50 proc. Medyków kończy studia lekarskie i pielęgniarek. Również sprzęt. Niech każdy zapyta w swoim szpitalu powiatowym czy wojewódzkim, jak wyglądało usprzętowienie kiedyś, a jak wygląda dzisiaj. Słyszę, że to jest już poziom Europejski, niektórzy mówią, że nie mamy się czego wstydzić i możemy pochwalić się w Europie i na świecie - twierdził Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że szpital, chociaż nie miał odpowiednich warunków technicznych, sprawdził się jako tymczasowy podczas pandemii.

- Uratował w covidzie ponad tysiąc istnień ludzkich. Takie szpitale, zdaniem opozycji były niepotrzebne. Tymczasem uratowały 10 tys. ludzkich istnień, oby ta pandemia nigdy nie wróciła. Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy w tak krótkim czasie zbudowali szpitale i ratowali ludzi - dodał premier.

Szpital ma przyjmować pacjentów w ciągu kilku tygodni.

- Udzielanie świadczeń zdrowotnych w nowoczesnym budynku podnosi bezpieczeństwo pacjentów. W imieniu pracowników bardzo dziękujemy. Od dzisiaj zaczynamy wyposażanie szpitala w nowoczesny sprzęt tak aby był gotowy w jak najkrótszym czasie na przyjęcie pacjentów - mówił dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach, dr n. med. Piotr Grazda.

Jak podaje Urząd Miasta Katowice, podpisanie dokumentów zakończyło żmudne, trwające 1,5 roku negocjacje, które były prowadzone przez pracowników Urzędu Miasta Katowice. W procesy sprzedaży, a następnie użyczenia zaangażował się szereg osób i podmiotów, gwarantując sprawność i celowość podjętych działań. Byli to m.in.: dr n. med. Piotr Grazda – dyrektor SP ZOZ MSWiA w Katowicach im. Sierżanta Grzegorza Załogi, poseł Jerzy Polaczek, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, strona rządowa, która przeznaczyła środki finansowe na ten cel oraz CBA, które nadzorowało transparentność i poprawność podejmowanych działań.

W szpitalu MSWiA leczeni są pacjenci na oddziałach:

  • Anestezjologii i Intensywnej Terapii
  • Chorób Wewnętrznych, Onkologii i Gastroenterologii Wraz z Pododdziałem Kardiologii I Pododdziałem Angiologii
  • Blok Operacyjny
  • Chirurgii Ogólnej z Częścią Urazową
  • Pododdział Chirurgii Małoinwazyjnej i Onkologicznej
  • Nefrologii i Endokrynologii
  • Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej
  • Leczenia Zaburzeń Nerwicowych
  • Izba Przyjęć / Szpitalny Oddział Ratunkowy
  • Wieloprofilowy Zachowawczy
  • Dzienny Oddział Leczenia Zaburzeń Nerwicowych

- Przenosimy tutaj szpital z ulicy Głowackiego. Mamy tam oddział intensywnej terapii, dużą chirurgię, ginekologię - wymienia dyrektor MSWiA. - Przenosimy też ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, wszystkie poradnie, które mamy w szpitalu i towarzyszącą medycynę pracy. Przeniesiemy też miejsce stacjonowania zespołu ratownictwa medycznego, którego jesteśmy dysponentami - wyjaśnił.

Dodał, że przy pełnej funkcjonalności szpitala ,w momencie pełnego uruchomienia 260 łóżek będzie trzeba potroić kadrę. - Mam na myśli personel medyczny, który współpracuje ze szpitalem. Dzisiaj mamy taką sytuację, że personel medyczny zatrudniany jest w placówkach w różnym charakterze. Biorąc szacunki, kadra będzie musiała być zwiększona - dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto