Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny konkurs na najem restauracji Kamienny Kasztel w Parku Śląskim. Czy znany lokal otrzyma nowe życie?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wideo
od 16 lat
Park Śląski ogłosił kolejny konkurs na najem budynku po restauracji Kamienny Kasztel, znajdującego się w centralnej części parku przy al. Głównej 3. To kultowe miejsce i jeden z pierwszych, obok kręgów tanecznych, obiektów powstałych w WPKiW. W 2018 roku w budynku wybuchł pożar i od tego czasu stoi pusty. W porównaniu do przetargu z ubiegłego roku zmienione zostały kwestie czynszu i dzierżawy - przez pierwsze pół roku przyszły najemca będzie zwolniony z czynszu, a na czas remontu opłaty będą pobierane na preferencyjnych warunkach. Licytacja ustna odbędzie się we wtorek 11 lipca.

Kolejny konkurs na najem restauracji Kamienny Kasztel

Park Śląski ogłosił konkurs na najem budynku po restauracji Kamienny Kasztel, znajdującego się w centralnej części parku przy al. Głównej 3. W 2018 roku w budynku wybuchł pożar i od tego czasu stoi pusty. To już kolejna próba znalezienia najemcy dla tego kultowego obiektu. Ostatni przetarg, z końca lutego 2022 roku, nie przyniósł rozwiązania. Teraz w ofercie wprowadzone zostały zmiany, o które prosili zainteresowani wówczas przedsiębiorcy.

- Posłuchaliśmy uwag i sugestii osób, które brały wcześniej udział w licytacjach i w tym roku przetarg został ogłoszony na zupełnie innych warunkach. Zmienione zostały kwestie czynszu, a także terminu dzierżawy - mówi Aneta Miler, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Przedmiotem konkursu na najem jest budynek (parter + piętro) o łącznej powierzchni użytkowej ok. 292 m2 i przyległy teren o powierzchni 1815 m2. W porównaniu do przetargu z ubiegłego roku obniżona została miesięczna stawka czynszu z 14 tys. złotych do 10 tys. złotych. Ponadto, przez pierwsze pół roku przyszły najemca będzie zwolniony z czynszu, a na czas remontu, w okresie od 7 do 24 miesięcy opłaty będą pobierane na preferencyjnych warunkach - 25% ostatecznej stawki netto.

- Zakładamy, że remont obiektu potrwa około dwóch lat. Termin ten jest związany z tym, że obiekt został został wpisany do gminnej ewidencji zabytków, a jego modernizacja wymaga uzgodnień z miejskim konserwatorem zabytków - przypomina Aneta Miler.

W konkursie zmieniono również wymagany okres dzierżawy. W przetargu z ubiegłego roku dzierżawa przewidziana była na przedział od 15 do 25 lat. Tym razem okres najmu przewidziano 15 lat od momentu przekazania terenu. Największym atutem oferowanej nieruchomości jest doskonała lokalizacja. Budynek znajduje się przy Al. Głównej Parku Śląskiego, w bliskim sąsiedztwie Pól Marsowych i Hali Wystawowej Kapelusz. To miejsce w sercu parku, w którym przecinają się najpopularniejsze trasy spacerowe. Budynek jest dobrze skomunikowany i można tu dojechać z kilku stron. Na terenie udostępnionym do dzierżawy znajduje się również około 15 miejsc parkingowych.

od 16 lat

Dokumentację w formie pisemnej należy złożyć do piątku 7 lipca, a licytacja ustna odbędzie się we wtorek 11 lipca. Szczegółowe informacje dotyczące warunków konkursu dostępne są na stronie internetowej Parku Śląskiego.

Historia kultowej restauracji w Parku Śląskim

Restauracja Kamienny Kasztel to kultowe miejsce na mapie Parku Śląskiego w Chorzowie. Obok Planetarium i kręgów tanecznych był to jeden z pierwszych obiektów powstałych w nowobudowanym parku. Budynek, gdzie znajdowała się restauracja, wybudowano na przełomie 1953/1954 roku. Na początku lat 60. XX był to pawilon propagandy WPKiW - na parterze budynku rozdawano mapki i materiały promocyjne dotyczące parku. Był to cel wizyty licznych wycieczek, które wówczas odwiedzały park. W holu budynku znajdowała się makieta z licznymi atrakcjami parku, a na pierwszym piętrze były biura, gdzie tworzono materiały promocyjne WPKiW.

Gdy wybudowano obecny budynek dyrekcji parku i tam przeniesiono administrację, to w miejscu dawnego pawilonu propagandy przy al. Głównej 3 utworzona została restauracja Stylowa. Później działały tam również restauracje Pod Złotym Kogutem oraz Kamienny Kasztel.

- Przez dekady cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na znakomitą kuchnię, ale również na oryginalny wystrój - przypomina Aneta Miler.

W 2018 roku w budynku wybuchł pożar.

- Zniszczeniu uległy części drewniane, natomiast konstrukcja murowana pozostała bez zmian. Od tamtej pory obiekt stoi pusty - mówi Aneta Miler.

O tym, czy w tym miejscu uda się przywrócić działalność gastronomiczna przekonamy się w nadchodzących tygodniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto