Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolejna rocznica drugiej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. 39 lat od nabożeństwa na katowickim lotnisku

red
20 czerwca 1983 roku polski papież na katowickim lotnisku spotkał się z wiernymi, mówił o godności pracy i wspominał zmarłych.
20 czerwca 1983 roku polski papież na katowickim lotnisku spotkał się z wiernymi, mówił o godności pracy i wspominał zmarłych. Władysław Morawski
Mija 39 rocznica drugiej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Podczas wizyty w czerwcu 1983 roku papież odwiedził m.in. Katowice. Dziś przypada rocznica nabożeństwa na lotnisku w Katowicach-Muchowcu.

Papież Jan Paweł II przyleciał do Katowic dokładnie 39 lat temu - 20 czerwca 1983 roku. Papieża powitali w Katowicach metropolita katowicki biskup Herbert Bednorz wraz z biskupami pomocniczymi oraz reprezentanci władzy komunistycznej m.in. wojewoda katowicki Roman Paszkowski i prezydent Katowic Edward Mecha.

W związku z represjami władz komunistycznych PRL, wizyta papieża była i tak przełożona o rok, bo pierwotnie miała się odbyć w 1982 roku. Początkowo papież miał udać się do sanktuarium Matki Boskiej w Piekarach Śląskich, jednak ze względu na liczbę wiernych którzy chcieli wziąć udział w spotkaniu z głową Kościoła, zorganizowano je na lotnisku w Katowicach-Muchowcu.

Jan Paweł II wygłosił na katowickim lotnisku homilię poświęconą etosowi pracy z perspektywy nauczania Kościoła. W homilii papież podkreślał jak ważna jest godność pracy. W odniesieniu do Pisma Świętego i opisu stworzenia w Księdze Rodzaju była mowa o pochodzeniu pracy i jej moralnym charakterze, jakie można wprost wywieść z kart biblijnych. Jan Paweł II w trakcie nabożeństwa poświęcił kamienie węgielne dla budowanych na Śląsku kościołów. Wymowne słowa padły pod koniec, kiedy papież wspominał wszystkich zmarłych ludzi pracy. Tych, którzy stracili życie w wypadkach górniczych i „tych, którzy niedawno zginęli w tragicznych wydarzeniach”. Wierni wiedzieli jakie wydarzenia i czyje ofiary papież ma na myśli.

Władze PRL co prawda dopuściły do tej pielgrzymki, ale nie oznaczało to wcale, że zaniechały tym samym działań mających przeszkodzić w jej spokojnym przebiegu. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w nabożeństwie na lotnisku w Muchowcu z ponad miliona ludzi jacy wzięli w nim udział, kilkanaście tysięcy stanowili funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Bezpośrednio przed wizytą papieża miała miejsce zakrojona na szeroką skalę akcja rekwirowania krytycznych wobec władzy ulotek, a funkcjonariusze SB przeprowadzili niespełna tysiąc tzw. "rozmów ostrzegawczych" z działaczami opozycji.

Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski potrwała tydzień. Papież przyleciał do Warszawy 16 czerwca. Do Rzymu odleciał 23 czerwca z lotniska w Krakowie. W trakcie pielgrzymki polski papież oprócz stolicy kraju i Krakowa - w którym przez wiele lat posługiwał najpierw jako biskup pomocniczy, a następnie metropolita - odwiedził również: Niepokalanów, Częstochowę, Poznań, Katowice, Wrocław i Górę świętej Anny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto