Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy policjant może użyć broni? Specjalny komunikat katowickiej komendy

red.
Kiedy policjanci mogą użyć broni służbowej? Przeczytajcie specjalny komunikat katowickiej komendy
Kiedy policjanci mogą użyć broni służbowej? Przeczytajcie specjalny komunikat katowickiej komendy Arc
Wydawałoby się, że użycie broni służbowej przez policjanta to ostateczność, jednak tego typu interwencji w ostatnim czasie było kilka. Uciekający sprawca przestępstwa nie zawsze zdaje sobie sprawę, że może zginąć. Kiedy policjant może użyć broni palnej? Katowicka policja wydała specjalne ostrzeżenie na temat użycia broni przez policjantów.

Broń palna to ostateczność, jednak policjanci coraz częściej są zmuszeni do sięgnięcia po broń. Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Śląską Policję, że nie każdy policjant jest wyposażony w tzw. paralizator i w sytuacji zagrożenia, może użyć broni palnej. Dlatego podczas interwencji należy zachować spokój i wykonywać polecenia funkcjonariuszy.

- Naturalną rzeczą jest, że policjanci niechętnie używają broni palnej, gdyż jej użycie może mieć tragicznie skutki. To od zachowania osób, wobec których podejmowana jest interwencja zależy, czy policjant sięgnie po broń, czy też nie - tłumaczą policjanci.

Kiedy policjant ma prawo użyć broni palnej?

  • Jeżeli osoba dokonywała bezpośredniego i bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność policjanta, to nawet wówczas gdy odstąpiła od tego zamachu, ale podejmie się ucieczki, wtedy policjant może użyć wobec takiej osoby broni palnej, aby ją obezwładnić i zatrzymać.
  • Jeżeli osoba nie podporządkowała się wezwaniu do natychmiastowego porzucenia broni, materiału wybuchowego lub innego niebezpiecznego przedmiotu, którego użycie może zagrozić życiu, zdrowiu lub wolności policjanta, czy też innej osoby i podejmie się ucieczki, wówczas policjant także może użyć wobec takiej osoby broni palnej, aby ją obezwładnić i zatrzymać. Niebezpiecznym przedmiotem może być nóż, maczeta, różnego rodzaju pałki, kij baseballowy, a nawet nożyczki.

Policjanci podkreślają, że interwencja będzie przebiegała także w zależności od zachowania osoby, wobec której jest podejmowana. - - Jeżeli spokojnie poddasz się czynnościom policyjnym, to przebiegnie ona spokojnie i nie będzie potrzeby stosowania na przykład siły fizycznej. Stawienie oporu jest niecelowe, a agresja wobec policjantów może być zakwalifikowana jako przestępstwo zagrożone karą więzienia nawet do 10 lat. - tłumaczą w komunikacie.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto