MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Uhonorowano niezwykłą postawę powstańców śląskich - ZDJĘCIA. Złożono kwiaty pod pomnikiem i oddano salwy honorowe

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W Katowicach uczczono pamięć powstańców śląskich.
W Katowicach uczczono pamięć powstańców śląskich. Aleksandra Wielgosz
KATOWICE. Z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich, 20 czerwca przy katowickim Pomniku Powstańców Śląskich zgromadzili się przedstawiciele służby mundurowych oraz reprezentanci władz regionu, by oddać hołd wszystkim tym, którzy okazali patriotyczne poświęcenie dla dobra ojczyzny podczas trzech powstań - w 1919, 1920 i 1921 r.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ.

20 czerwca obchodzimy święto upamiętniające trzy powstania śląskie, które miały miejsce w latach 1919, 1920 i 1921. Jest to dzień, w którym oddajemy hołd Powstańcom Śląskim za ich patriotyczne poświęcenie dla dobra ojczyzny. Powstania mają znaczenie wykraczające poza nasz region, ponieważ odegrały kluczową rolę w procesie jednoczenia ziem polskich po okresie zaborów i miały istotny wpływ na kształtowanie się zachodniej granicy odrodzonej Rzeczypospolitej.

Pod jednym z symboli Katowic, Pomnikiem Powstańców Śląskich pojawili się przedstawiciele służb mundurowych oraz przedstawiciele lokalnych władz, aby oddać hołd wszystkim tym, którzy z determinacją wówczas walczyli.

- To wydarzenie stało się już tradycją i stanowi godne upamiętnienie naszych przodków, którzy walczyli o to, żeby Śląsk był obecny w granicach RP. Dzisiaj współczesne pokolenia pamiętają o tym, pokazują to, oddając hołd głównie tym, którzy przelewali krew za to, abyśmy mogli cieszyć się wolną i niepodległą Polską - mówił Michał Kopański, wicewojewoda śląski.

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, jednak granice państwa nie zostały od razu ustalone, a ich formowanie trwało aż do 1922 r.

- Pamięć o powstaniach jest obecna i żywa w województwie śląskim. Oczywiście należy propagować o nich pamięć, ponieważ mamy takie poczucie, że w historii Polski jest to wydarzenie, które nie do końca ma wielkie odnotowanie. Traktowane jest to jako wycinek historii, mniej pamiętamy o nim, niż o innych wydarzeniach. A to ważny zryw niepodległościowy, o którym należy przypominać - dodawał Michał Kopański.

Podczas uroczystości wygłoszono apel, oddano salwy honorowe, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem.

- Stajemy dziś do Apelu Pamięci pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, aby w rocznicę objęcia części Górnego Śląska polską administracją złożyć hołd wszystkim, których walkę i pracę ukoronował widok polskich ułanów przekraczających granicę kolejnych śląskich powiatów - mówiono podczas wydarzenia.

Warto wspomnieć, że Narodowy Dzień Powstań Śląskich obchodzony jest w rocznicę wkroczenia na Górny Śląsk wojsk polskich na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim. Wkrótce po tym wydarzeniu, w lipcu 1922 roku, w Katowicach miała miejsce uroczystość zjednoczenia Górnego Śląska z Polską.

W Katowicach uczczono pamięć powstańców śląskich.

Katowice. Uhonorowano niezwykłą postawę powstańców śląskich ...

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto