Katowice tracą miliony na pandemii koronawirusa. Tylko w kwietniu to 46 mln zł. Miasto zapowiada cięcia wydatków, również tych na inwestycje

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Katowice tracą miliony przez pandemię koronawirusa. Tylko w kwietniu do miejskiej kasy wpłynęło o 46 mln zł mniej niż przed rokiem z tytułu podatku PIT i CIT. Miasto zapowiada więc zaciskanie pasa i cięcia w wydatkach. Wstrzymana zostaje budowa pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej, nowej siedziby COP, nie będzie też Kongresu Miast Edukacyjnych, znacząco okrojony zostanie Budżet Obywatelski. A to nie koniec planowanych oszczędności.

Katowice tracą miliony przez pandemię koronawirusa

Katowice tną wydatki. Powodem jest pandemia koronawirusa i spadek dochodów miasta. Tylko za kwiecień do miejskiej kasy wpłynęło o 46 mln zł mniej niż w ubiegłym roku z tytułu udziału w dochodach z PIT i CIT.

– Za kwiecień 2020 roku zanotowaliśmy aż 42 proc. spadek dochodów z tytułu udziału w podatku PIT w porównaniu do ubiegłego roku. Oznacza to, że do kasy miasta w kwietniu wpłynęło 26 mln zł mniej. Z kolei nasze dochody z udziału w podatku CIT spadły aż o 80 proc., co oznacza uszczuplenie miejskiej kasy o kolejne 20 mln zł – wylicza Danuta Lange, skarbnik Katowic.

Z części dochodów miasto zrezygnowało, wprowadzając szereg ulg dla przedsiębiorców, m.in. zwolnienia z czynszów lokali komunalnych czy z podatku od nieruchomości – to kolejne kilkadziesiąt milionów mniej w miejskiej kasie. Kosztowne są też działania ukierunkowane na walkę ze skutkami pandemii.

– W kwietniu i maju wdrożyliśmy trzy kompleksowe programy osłonowe adresowane do przedsiębiorców, podmiotów NGO oraz ludzi świata kultury. Wartość wyłącznie Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy szacowana jest na 25 mln zł. Do tego dochodzi walka z koronawirusem, która praktycznie cały czas generuje dodatkowe koszty. Na zdrowiu mieszkańców oczywiście nie będziemy oszczędzać. Blisko milion złotych to koszt zakupu maszyny testującej próbki pod kątem koronawirusa. Uruchomiliśmy trzy wymazobusy, które pobierają próbki od mieszkańców, kupujemy maseczki i stroje ochronne dla placówek służby zdrowia czy tez tablety i laptopy dla potrzebujących uczniów do zdalnej nauki – wymienia prezydent Marcin Krupa.

Katowice zaciskają pasa: wstrzymana zostaje budowa pomnika Ofiar Tragedii Górnośląskiej, nie będzie Kongresu Miast Edukacyjnych, ani premii w UM, Budżet Obywatelski zostanie zmniejszony o 11 mln zł

Wydatki na walkę z pandemią, mniejsze dochody, ale i prognozowany pogłębiający się kryzys, zmuszają samorządy do oszczędności i cięć wydatków. Katowice listę inwestycji i działań, których nie zrealizują, wpisały w Pakiet Oszczędnościowy 1.0. Zaoszczędzone pieniądze zostaną w całości zostaną przesunięte na walkę z pandemią – w szczególności na najbardziej kosztowny Pakiet Przedsiębiorcy.

Tylko w tym roku miasto wygospodaruje ponad 12,6 mln zł z wydatków bieżących. W tym 1,99 mln zł to oszczędności związane z wynagradzaniem pracowników w Urzędzie Miasta.

- W Katowicach nie były konieczne cięcia płac, jednak wstrzymano wypłacanie nagród i nabory na istniejące wakaty – podkreślają urzędnicy.

Kolejne 1,8 mln zł to oszczędności związane z rezygnacją z organizacji Kongresu Miast Edukacyjnych, który miał się odbyć w tym roku. Blisko 1,46 mln zł to oszczędności w zakresie promocji miasta i turystyki biznesowej, a ponad 600 tys. zł - związane z dotacjami na sport i wydarzeniami sportowymi, które nie odbyły się lub nie odbędą ze względu na pandemię.

Cięcia obejmują również inwestycje. Przesunięta na kolejne lata została budowa pomnika ku czci Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Parku Boguckim (zwolnienie w 2020 r. kwoty 6 mln zł), wstrzymano przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rejonie ulic Kaskady i Grota Roweckiego (zwolnienie w 2020 r. kwoty 2,92 mln zł oraz 2,77 mln zł w 2021 r.), miasto rezygnuje również z planów przebudowy i adaptacji kamienicy przy Młyńskiej na nową siedzibę Centrum Organizacji Pozarządowych (zwolnienie 450 tys. zł w latach 2020-2021).

Sprawdź to

To nie koniec. Zmniejszony o 11,6 mln zł zostanie katowicki Budżet Obywatelski. Pula dostępna na realizację projektów mieszkańców będzie wynosiła 20 mln zł.

– Oczywiście zadania wybrane przez mieszkańców w budżecie obywatelskim w 2019 roku do wdrożenia w tym roku, w zdecydowanej większości przypadków realizowane są zgodnie z planem. Część zadań miękkich, typu koncerty i pikniki dzielnicowe, ze względu na pandemię, przełożymy na inny termin w porozumieniu z wnioskodawcami – podkreśla Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Podsumowując Pakiet Oszczędnościowy 1.0. zawiera 12,6 mln zł oszczędności na wydatkach bieżących, ponad 11,5 mln zł na przesuniętych w czasie inwestycjach oraz 11,6 mln zł w ramach najnowszej edycji BO.

Pakiet Oszczędnościowy 1.0 to dopiero początek zaciskania pasa

Jak przyznają katowiccy urzędnicy Pakiet Oszczędnościowy 1.0 to dopiero początek zaciskania pasa.

- Pandemia i jej konsekwencje dla całej gospodarki wymagają stałej analizy i monitorowania. Dotyczy to również sytuacji finansowej miasta Katowice. Wdrażanie Pakietu Oszczędnościowego 1.0. to pierwszy i niezbędny krok w walce z koronawirusem i jego skutkami. Należy jednak podkreślić, że wprowadzenie dalszych oszczędności w kolejnych miesiącach będzie nieuniknione – zapowiada Danuta Lange.

Dodajmy, że rozpoczęte w Katowicach inwestycje są realizowane mimo wprowadzanych cięć. Na zaawansowanym etapie są realizacje centrów przesiadkowych w Brynowie i Zawodziu (oba mają zostać ukończone w tym roku), przebudowa węzła drogowego na Drodze Krajowej nr 81 w Piotrowicach, ale też przebudowa skrzyżowania Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty na węźle Giszowiec na DK86. Ukończone zostały dwie miejskie pływalnie i węzeł Sądowa, czyli nowy międzynarodowy dworzec autobusowy w Katowicach, ale przez pandemię wciąż nie zostały otwarte.

Obejrzyj dokładnie

Katowice zaciskają pasa:

  • 1,99 mln zł to oszczędności związane z wynagradzaniem pracowników w Urzędzie Miasta: wstrzymano wypłacanie nagród i nabory na istniejące wakaty
  • 1,8 mln zł to oszczędności związane z rezygnacją z organizacji Kongresu Miast Edukacyjnych, który miał się odbyć w tym roku.
  • 1,46 mln zł to oszczędności w zakresie promocji miasta i turystyki biznesowej
  • ponad 600 tys. zł to oszczędności związane z dotacjami na sport i wydarzeniami sportowymi, które nie odbyły się lub nie odbędą ze względu na pandemię.
  • Przesunięta na kolejne lata została budowa pomnika ku czci Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Parku Boguckim (zwolnienie w 2020 r. kwoty 6 mln zł), Wstrzymano przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rejonie ulic Kaskady i Grota Roweckiego (zwolnienie w 2020 r. kwoty 2,92 mln zł oraz 2,77 mln zł w 2021 r.),
  • Miasto rezygnuje również z planów przebudowy i adaptacji kamienicy przy Młyńskiej na nową siedzibę Centrum Organizacji Pozarządowych (zwolnienie 450 tys. zł w latach 2020-2021). Na siedzibę COP zostanie wskazana inna lokalizacja.
  • W przyszłym roku zmniejszony o 11,6 mln zł zostanie katowicki Budżet Obywatelski. Wówczas pula dostępna na realizację projektów mieszkańców będzie wynosiła 20 mln zł.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie