Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Duża inwestycja w krótkim czasie. Kończą się prace na 3 Maja

Redakcja
Komora przygotowana do wykonania przewiertu sterowanego
Komora przygotowana do wykonania przewiertu sterowanego
3 Maja to jedna z najważniejszych ulic w centrum Katowic. W ciągu następnego roku ma się zmienić w deptak. Obecnie prace na niej kończą Katowickie Wodociągi S.A.

Wymiana wodociągów i kanalizacji na ulicy 3 Maja to największa inwestycja Kato-wickich Wodociągów S.A. Momentem kluczowym do podjęcia decyzji o wymianie sieci była przebudowa i modernizacja torowiska. Wszystkie prace wykonywane przez spółkę musiały uwzględniać koordynację z robotami prowadzonymi przez Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Katowice oraz Tramwaje Śląskie S.A.

Bez wykopów
Większość prac na ulicy 3 Maja była prowadzona metodami bezwykopowymi. W przypadku sieci wodociągowej był to przewiert sterowany. Polega on na wykonaniu otworu pilotażowego, a następnie jego rozwierceniu do odpowiedniej średnicy i wciągnięciu zaprojektowanej rury osłonowej. Renowacja sieci kanalizacyjnych była prowadzona przy zastosowaniu metody rękawa utwardzanego termicznie. Polega ona na wprowadzeniu do istniejącej kanalizacji rękawa z żywic termoutwardzalnych. Po wypełnieniu rękawa wodą podgrzaną do temperatury około 80°C lub parą wodną, rękaw przylega do ścianek starej kanalizacji i twardnieje tworząc nową rurę wewnątrz starej. 

Zaletą metody rękawa termoutwardzalnego jest to, że woda, mogąca znajdować się wewnątrz naprawianej rury lub infiltrująca przez nieszczelności, jest wypychana przed czoło odwracanego rękawa. Nie następuje zamykanie wody pomiędzy starą rurą a rękawem, co mogłoby utrudnić prawidłowe utwardzenie żywicy lub zmienić przekrój poprzeczny gotowej rury.

Po raz pierwszy w Katowicach zastosowano tu metodę wykonania dwóch kanałów - najpierw technicznego, a następnie docelowego. Kanał techniczny o przekroju 300 mm został umieszczony na dnie istniejącego kanału. Do niego skierowano ścieki oraz wody infiltracyjne. Powyżej kanału technicznego został umieszczony rękaw o przekroju 1800 mm. Jest to największy rękaw wykonany na terenie miasta. W przyszłości, kiedy ścieki popłyną docelową siecią kanalizacyjną, kanał techniczny będzie mógł być wykorzystywany np. do poprowadzenia światłowodów.

Z kolei wszystkie przykanaliki znajdujące się na ulicy 3 Maja zostały wyremontowane za pomocą kapeluszy termoutwardzalnych. Metoda ta pozwala na jednoczesne doszczelnienie przykanalików i naprawę kanału głównego. W miejsce uszkodzenia został wprasowany materiał naprawczy uformowany na kształt kapelusza. Taka naprawa przyłączy kanalizacyjnych jest mało inwazyjna i nie narusza nawierzchni ulicy.

Dzięki zastosowaniu technologii bezwykopowych, przy dużo mniejszych kosztach niż budowa nowych sieci, położono nowe sieci wodociągowe, a istniejącym przewodom kanalizacyjnym przywrócono pierwotną szczelność, wytrzymałość i odporność chemiczną. Dodatkowo uniknięto rozkopów i odtworzeń asfaltu. Pozwoliło to na utrzymanie ruchu pieszego przez cały czas prowadzenia robót. Umożliwiło również Tramwajom Śląskim S.A. szybko przystąpić do wymiany części torowiska.

Oszczędność czasu i pieniędzy
Dzięki zastosowaniu przez Katowickie Wodociągi S.A. metod bezwykopowych i skoordynowaniu prac z innymi podmiotami, wymiana sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na ulicy 3 Maja trwała tylko cztery miesiące. Znacznie zostały też obniżone nakłady finansowe, które w przypadku każdej inwestycji pochodzą z opłat za wodę i odprowadzanie ścieków płaconych przez mieszkańców i firmy z terenu Katowic. Łączny koszt inwestycji wyniósł 5 mln 800 tys. zł. W całej ulicy zostało wymienionych 550 m sieci wodociągowej i 560 m sieci kanalizacyjnej. Gdyby w tym samym rejonie prace wykonywano tylko metodami wykopowymi, koszty wzrosłyby o około 2 mln zł, a prace trwałyby o osiem miesięcy dłużej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto