Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: 199 milionów złotych długu wobec miasta mają nierzetelni mieszkańcy. Istnieje możliwość pokrycia należności. Jak to zrobić?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Katowice: Miasto daje możliwość odpracowania długu, jakim obciążone jest mieszkanie
Katowice: Miasto daje możliwość odpracowania długu, jakim obciążone jest mieszkanie Marek Mróz / Wikimedia
Problem nierzetelnych lokatorów dotyczy niemal każdego właściciela zasobów mieszkaniowych. Katowice nie są wyjątkiem. Długi opiewają na bardzo wysoką sumę, jednak zarówno miasto, jak i zarządzający nieruchomościami Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, wyciągają pomocną dłoń i proponują odpracowanie zaległości finansowych.

Zadłużenie mieszkańców Katowic wobec miasta opiewa na milionowe kwoty. Miasto, chcąc pomóc mieszkańcom, wyciąga do nich pomocną rękę i proponują spłatę długów poprzez ich odpracowanie, jednak niewielu z nich korzysta z tej możliwości.

Po pandemicznej przerwie wracają eksmisje

W 2020 r. została wprowadzona tzw. ustawa covidowa – przepisy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, która nie pomogła w sytuacji mieszkaniowej mieszkańców. Celem zmian w prawie była ochrona tych, którzy na skutek pandemii i spowodowanych nią zmian gospodarczych, straciliby źródło dochodów, gdyż jeden z zapisów zabraniał wykonywania eksmisji.

Niestety, te przepisy wykorzystywali również ludzie, którzy świadomie nie opłacają swoich rachunków i wybrali życie na koszt innych bez obawy o poniesienie konsekwencji. W kwietniu br. jednak te regulacje uchylono, w związku z czym eksmitowanie dłużników znów jest możliwe – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Problem z zadłużeniami to również problem lokatorów, którzy płacą

Osoby, które nie spłacają swoich zobowiązań nie przyczyniają się tylko do problemów Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i miasta. Tak naprawdę cierpią na tym wszyscy lokatorzy zasobów miejskich. Każdy chce mieszkać w budynku z piękną elewacją czy odnowioną klatką schodową. Jednak rosnące zadłużenia odbierają możliwość realizacji takich działań. Zarówno miasto, jak i KZGM, nie mają odpowiednich środków, by zajmować się modernizacją wszystkich obiektów. Muszą natomiast ustalać priorytety i ustawiać w kolejce poszczególne lokalizacje.

Pomocna dłoń dla zadłużonych

Miasto, będące właścicielem mieszkań, oraz KZGM chcą pomóc dłużnikom wyjść z dotychczasowych zaległości, dlatego istnieje możliwość odpracowania zadłużenia. Może ono nawet przybrać różne formy. Zarówno wymagające większego wysiłku fizycznego, jak i lżejsze, polegające np. na:

  1. Pracach porządkowych:

    • pomoc w sprzątaniu i opróżnianiu piwnic czy strychów,
    • mycie lamperii w klatkach schodowych,
    • sprzątanie parków, placów i parkingów,
  2. Pomocy konserwatorom,

  3. drobnych pracach remontowo-budowlanych

    • przygotowanie podłoża do malowania
    • malowanie,
    • uzupełnianie i naprawa tynków,
  4. Pracach ogrodniczych

Wiele osób celowo unika spłat zobowiązań, są jednak sytuacje życiowe, które prowadzą do różnego przebiegu wydarzeń. Takie osoby mogą liczyć na pomoc.

- Część dłużników to osoby, które świadomie unikają spłaty zobowiązań. Jednak są też lokatorzy zagubieni życiowo i do nich apelujemy, by zgłosili się do nas. Oczywiście, z jednej strony kierujemy się względami ekonomicznymi. Z drugiej, chcemy też pomóc tym ludziom w poprawieniu ich sytuacji. W wielu przypadkach zadłużenie z tytułu czynszu nie jest jedynym niespłacanym zobowiązaniem. Pomagając ludziom, pokazujemy też, że nie ma sytuacji bez wyjścia, że przy odrobinie dobrej woli można znaleźć rozwiązanie na większość problemów – mówi dyrektor Gawlik.

Niestety, nie wszyscy chcą wziąć odpowiedzialność za swoje zaniechania i próbować zmienić sytuację. Z możliwości odpracowania swoich długów obecnie korzysta... sześć osób. To kropla w morzu, bo zadłużenie lokatorów wobec miasta wynosi 199 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto