Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KZGM przeznaczy ponad 36 mln złotych na remonty. Które budynki zostaną zmodernizowane?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Budynki zmodernizowane przez KZGM w Katowicach
Budynki zmodernizowane przez KZGM w Katowicach KAW
W 2023 roku KZGM na remont miejskich nieruchomości przeznaczy 36 mln złotych. W planach miejskiej jednostki jest m.in. remont zabytkowej kamienicy przy ul. Skłodowskiej-Curie 42 oraz termomodernizacja niektórych budynków przy ulicach Plebiscytowej, Markiefki i Obrońców Westerplatte.

Remonty budynków w Katowicach. Na początek niemal 100-letnia kamienica

Komunalny Zagład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach odpowiada za zarządzanie ponad 900 budynkami, w których mieszka niemal 30 tys. osób. W tym roku rozpocznie się remont modernistycznej kamienicy znajdującej się przy ul. Skłodowskiej-Curie 42. Budynek, którego historia sięga połowy lat 30. ubiegłego wieku, został zaprojektowany i wzniesiony przez firmę Karol Korn Budowlana Spółka Akcyjna. Ponieważ kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, konieczne było uzgodnienie szczegółów projektu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

– Ta procedura dobiegła już końca, otrzymaliśmy także dokumentację projektową. Przed nami przeprowadzenie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy i jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założonym harmonogramem, jeszcze w tym roku powinny zacząć się prace budowlane – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Inwestycja ma kosztował około 1,4 mln złotych, a jej główną częścią będzie remont elewacji. Kolorystykę, fakturę oraz rozwiązania technologiczno-materiałowe powłok tynkarskich zaprojektowano w oparciu o inwentaryzację, jak i badania stratygraficzne, by przywrócić budynkowi wygląd zbliżony do pierwotnego – z efektem błysku w promieniach słońca. Ponadto wykonana zostanie hydroizolacja ścian piwnic, by zabezpieczyć obiekt przed negatywnym oddziaływaniem wody i wilgoci. Trwają ostatnie przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizację tej inwestycji.

Na drugi kwartał roku zaplanowano kompleksową modernizację energetyczną kamienicy przy ul. Chopina 9. W części pomieszczeń piwnicznych wykonane zostaną nowe stropy, ocieplone istniejące stropy oraz osuszone ściany. Wykonane zostaną nowe ścianki działowe w części pomieszczeń mieszkalnych oraz remont klatki schodowej. Zamontowane zostaną nowe okna i drzwi oraz wykończenie posadzek, ścian i sufitów. Wymieniona zostanie więźba dachowa na poddaszu, ocieplone stropy poddasza, wykonane pokrycia dachu z papy i z dachówki ceramicznej. W ramach inwestycji wykonane zostaną także nowe instalacje sanitarne - centralnej ciepłej wody użytkowej i wody zimnej, centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej, zewnętrznej instalacji kanalizacji sanitarnej i deszczowej, nowe instalacje elektryczne i niskoprądowych wewnątrz budynku. Realizację inwestycji ma podsumować przeprowadzony audyt energetyczny.

- Wystąpiliśmy o udzielenie finansowego wsparcia w ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów Banku Gospodarstwa Krajowego dla tej inwestycji. Potencjalna wartość przyznanej dotacji może wynieść nawet 60% wartości zaplanowanych prac, których koszt szacujemy na 3,2 mln zł. Tak duże dofinansowanie jest możliwe ze względu na położenie kamienicy w Śródmieściu, które jest objęte Lokalnym Programem Rewitalizacji – wyjaśnia Marcin Gawlik, dyrektor KZGM.

Modernizacje energetyczne budynków w Śródmieściu i innych dzielnicach

Inne prace realizowane przez KZGM mają na celu poprawę efektywności energetycznej budynków i ograniczenie niskiej emisji poprzez likwidację pieców węglowych. Dodatkowo wprowadzane będą instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii (OZE), jak np. pompy ciepła w budynku przy ul. Stawowej 8. W planach na ten rok są ponadto prace termomodernizacyjne przy ul. Plebiscytowej 37 oraz prace projektowe dla termomodernizacji budynków przy ul. Markiefki 55, 56 i 56a, 64 i 68, Piotrowickiej 88 czy Obrońców Westerplatte 13, 13a, 15 i 15a.

Na liście rozpoczynających się w 2023 roku dużych inwestycji znajdują się także cztery budynki KZGM w Zawodziu położone przy ulicy Cynkowej (numery adresowe: 12, 12A, 12B, 12C, 12D, 14, 14A, 14B, 14C, 14D, 14E,16, 16A, 16B, 16C, 16D, 16E, 18, 18A, 18B, 18C, 18D, 18E). Zostały one wybudowane w 1937 roku i mieszczą łącznie 187 lokali mieszkalnych. Po zrealizowaniu prac zostanie ograniczona niska emisja. Ponadto zostanie znacznie podniesiony dotychczasowy standard lokali poprzez przebudowę i zmianę układu funkcjonalnego w budynku.

Przeprowadzenie kompleksowej modernizacji tych czterech obiektów to złożona inwestycja. Jej realizacja rozpocznie się od zaplanowanego na lata 2023-2025 opracowania stosownej dokumentacji projektowej. Kolejnym etapem będą roboty budowlane, których prowadzenie jest przewidziane na lata 2025-2027. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 25-31 mln zł. Jej realizacja uzależniona jest od przyznania dofinansowania w ramach programu ELENA Horyzont 2020, który stanowi część obszaru działań Komisji Europejskiej w zakresie polityki klimatycznej i energetycznej, a budynki przy ul. Cynkowej zostały zgłoszone w ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto