Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kato - working. Biurko do wynajęcia w Katowicach

Wioleta Niziołek
Jedno z tych biurek może być Twoje... na jakiś czas.
Jedno z tych biurek może być Twoje... na jakiś czas. Kato - working
Kto i po co wynajmuje biurka w Kato - working? Dlaczego, zamiast pracować w domu, lepiej wyjść do miasta i zapłacić za miejsce przy stoliku? Sprawdzamy.

Kato - working działa od tygodnia. To jedno z tych nielicznych jeszcze miejsc w Polsce, w których można wynająć biurko do pracy. Ba, na miejscu można zjeść śniadanie, lunch czy kolację, spotkać się z klientem przy kawie, nawiązać nowe znajomości. Podstawa to dostęp do internetu i urządzeń biurowych.

- Pomysł wziął się z tego, że sami potrzebowaliśmy miejsca do pracy i dodatkowo postanowiliśmy się podzielić tą przestrzenią z innymi - mówi Marcin Hendel, współwłaściciel. W tym samym miejscu, w BWA przy Korfantego 6, mieszczą się redakcja Kato Magazynu i kawiarnia.

Coworking narodził się w Stanach Zjednoczonych wśród freelancerów-programistów, którzy - żeby nie pracować samotnie - spotykali się najpierw w knajpach, a później zaczęli organizować biura "wspólnego pracowania". Pierwsze takie miejsce powstało w San Francisco w 2005 roku.

Dzisiaj w samych Stanach jest ich kilkaset, sporo w Wielkiej Brytanii, gdzie jest najwięcej europejskich freelancerów, Holandii i Francji. W Polsce coworking jeszcze raczkuje.

- Kilka biurek już wynajmujemy. Na razie to marketingowcy, grafik, informatyk. Dużo ludzi pyta np. ludzie z branży filmowej - mówi Hendel. Biurko można wynająć na godzinę (10 złotych), dzień (80 złotych), miesiąc (450 złotych), a nawet ze śniadaniem w cenie (500 złotych za miesiąc).

- To miejsce powstało dla wszystkich tych, którzy pracują w domu i ciężko im się zebrać, a potrzebują czuć, że wychodzą do pracy. Reprezentacyjna przestrzeń dla młodej, rozwijającej się firmy jest na wagę złota, inaczej to wygląda, jest ładny adres, który możemy sobie wpisać na wizytówce. Mamy dostęp do wszystkich potrzebnych w biurze urządzeń - mówi Hendel.

Godziny pracy: od 7.30 do 19. Jest też możliwość wynajęcia biurka po godzinach i w weekendy.

Z raportu Freelancer w Polsce 2012 wynika, że najczęściej na ten rodzaj działalności decydują się graficy (22 proc.) i programiści (20 proc.), ale też tłumacz, copywriter, software developer, konsultant/doradca biznesowy, trener, specjalsta ds. marketingu i PR, fotograf, IT administrator, handlowiec i inni.

Freelancer to zwykle mężczyzna, młoda osoba w wieku 26-30 lat, z wyższym wykształceniem, mieszkająca w mieście powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Ponad połowa wolnych strzelców pracuje w pełnym wymiarze zatrudnienia, za średnio 1500 złotych netto za projekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto