Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacje na budowę domu 2023: dzięki nim łatwiej zrealizujesz marzenie o własnych czterech kątach. Na takie wsparcie możesz liczyć

OPRAC.:
Anna Gandecka
Anna Gandecka
Planujesz budowę domu w 2023 roku? Dowiedz się, z jakich źródeł możesz liczyć na dofinansowanie inwestycji.
Planujesz budowę domu w 2023 roku? Dowiedz się, z jakich źródeł możesz liczyć na dofinansowanie inwestycji. Pexels/rdne stock project
Dofinansowanie budowy domu oraz dopłaty rządowe to niezaprzeczalna pomoc dla osób, które jeszcze w tym roku zamierzają rozpocząć prace na swojej budowie. Dzięki tym programom będzie można skorzystać z opłacalnych warunków finansowych, które pomogą zrealizować marzenia o własnym domu. Na jakie kwoty obecnie można liczyć, stawiając swój pierwszy dom? Dowiedz się tego z artykułu.

Spis treści

Dofinansowanie budowy domu w 2023: kto może je dostać?

Jeżeli chcemy wybudować dom, ale nie dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, udajemy się po pożyczkę do banku, a dokładniej mówiąc – po kredyt hipoteczny. Jest to jeden ze sposobów na zdobycie odpowiedniej sumy do pokrycia wszystkich kosztów związanych z budową domu. Nie każdy jednak wie, że spora część inwestorów może liczyć na dofinansowanie samej budowy domu. Oczywiście takie wsparcie zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju projektu i czasu przeznaczonego na jego realizację. Na dofinansowanie budowy domu w 2023 r. mogą liczyć przede wszystkim osoby planujące wybudować dom energooszczędny. Nie bez znaczenia jest także miejsce, gdzie powstanie nieruchomość. Część dofinansowań dotyczy tylko osób, mieszkających w konkretnych gminach i powiatach.

– Unia Europejska stworzyła dyrektywę, według której wszystkie budynki, które powstają po 2021 r., powinny charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Zatem, aby zachęcić inwestorów do wznoszenia domów energooszczędnych, powstał kompletny system dofinansowań tego typu obiektów – mówi Wojciech Rynkowski, ekspert z Extradom.pl.

Na jakie wsparcie może liczyć inwestor w 2023 roku?

Do najpopularniejszych programów mających na celu wsparcie inwestorów w połączeniu z zapewnieniem zeroemisyjności zaliczają się:

  • Czyste powietrze,
  • Mój prąd,
  • Moja woda,
  • Moje ciepło.

Czyste powietrze

To jeden z najbardziej znanych programów wsparcia. Na pochodzące z tego tytułu dofinansowanie remontu domu można było liczyć już w 2022 r. Umowy o dofinansowanie można podpisywać do końca 2027 r., a pieniądze będą wypłacane do 30 września 2029 r. Należy jednak pamiętać, że środki pochodzące z tego programu nie mogą być wykorzystane na nowy dom wybudowany w tym roku.

– To wsparcie funkcjonuje w całym kraju, obejmując dopłaty do wymiany starych pieców oraz docieplenia obiektów jednorodzinnych. Jego celem jest przede wszystkim walka ze smogiem. Ze środków z programu „Czyste powietrze” można pokryć koszty np. ocieplenia ścian, stropu czy podłóg, czy instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Ostateczna wysokość dotacji określana jest na podstawie rodzaju i zakresu realizowanego przedsięwzięcia oraz wydatków poniesionych przez beneficjentów – dodaje ekspert z Extradom.pl.

Mój prąd

Dzięki temu programowi można uzyskać dotację do 50 procent kosztu inwestycji w fotowoltaikę, jeśli inwestor rozlicza się w systemie net-billing lub w systemie opustów, tzw. net-metering, a do tego nie korzysta z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej. Program ten będzie realizowany do 2025 r. Ponadto obejmuje dofinansowanie magazynu ciepła oraz magazynu energii elektrycznej.

Moja woda

W ramach tego programu będzie można zwiększyć retencję na terenach posesji budynków jednorodzinnych. Kwota takiej dotacji może wynieść nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia i nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Minimalna wartość kwalifikowanego zakresu działania, na jakie udzielana jest dotacja, wynosi 2 tys. zł. Program ten będzie sukcesywnie realizowany do 30 czerwca 2024 r.

Moje ciepło

Kolejnym dofinansowaniem na budowę domu jest program „Moje ciepło”, realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacyjnego.

– Jego celem jest wspieranie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej w kategorii powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła. Z tego programu, a więc i dofinansowania budowy domu, skorzystać mogą osoby fizyczne będące właścicielami nowych obiektów mieszkalnych jednorodzinnych, które mają podwyższony standard energetyczny. Nabór dotacji prowadzony jest w trybie ciągłym, a zakończy się 31 grudnia 2026 r. – wyjaśnia Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Ekspert z Extradom.pl zauważa, że przy udzielaniu dofinansowania budowy duże znaczenie mają również same projekty domów.

– Wymagania względem projektów, podobnie jak warunki uzyskania, zależą od programu, z którego inwestor chce uzyskać dopłaty czy dofinansowanie. Jeszcze w 2016 r. możliwe było otrzymanie środków na budowę domu energooszczędnego. W 2023 r. program ten jednak nie jest już realizowany. Aby otrzymać dofinansowanie budowy domu pasywnego, trzeba było wówczas przedstawić projekt uwzględniający szereg rozwiązań technologicznych ograniczających do minimum zapotrzebowanie na energię. Standardowo wynosi ono poniżej 15 kWh/(m²/rok) – podkreśla Rynkowski.

Zdarza się tak, że dotacje wypłacane są na projekty realizowane w konkretnej technologii, np. przyznanie dofinansowania budowy domu drewnianego. Wówczas nie ma możliwości pozyskania finansowego wsparcia na wybudowanie murowanego budynku. Najlepiej zapoznać się z zasadami wypłacania dotacji z konkretnego programu jeszcze przed wyborem projektu domu. Należy pamiętać, że wysokość dofinansowania budowy domu w głównej mierze zależy od warunków wybranego programu. Zazwyczaj wynosi ono od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dotacje na budowę domu 2023: dzięki nim łatwiej zrealizujesz marzenie o własnych czterech kątach. Na takie wsparcie możesz liczyć - RegioDom.pl

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto