Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Powstańca Śląskiego w Katowicach w remoncie. Co tu powstanie? ZDJĘCIA

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Dom Powstańca Śląskiego w Katowicach
Dom Powstańca Śląskiego w Katowicach LOTA
Rozpoczął się remont Domu Powstańca Śląskiego przy ulicy Matejki w Katowicach. Zabytkowy gmach, w którym w ostatnich latach mieściły się kluby muzyczne, ma odzyskać dawny blask. Wnętrza zostaną przebudowane, a elewacja odnowiona. W budynku mają się w przyszłości mieścić biura.

Dom Powstańca Śląskiego w Katowicach w remoncie

Dom Powstańca Śląskiego to jeden z najciekawszych przedwojennych gmachów w Katowicach. Niestety brak remontów sprawił, że budynek już nie zachwyca, a zaniedbania widać zwłaszcza na elewacji, z której odpadły fragmenty tynku.

Dawny blask ma mu przywrócić generalny remont. Prace rozpoczęły się już kilka tygodni temu. Wnętrza Domu Powstańca zostaną gruntownie przebudowane, natomiast elewacja odnowiona. Gmach ma wyglądać tak okazale, jak na dawnych fotografiach.

- Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków i zmierzają do przywrócenia budynkowi historycznego wyglądu – zapewnia Marcin Pecio, prezes zarządu firmy Radan Investments, która jest właścicielem nieruchomości.

Projekt zakłada jeszcze wyburzenie, znajdującego się na tyłach Domu Powstańca, budynku oraz garaży. Remont ma potrwać rok. Docelowo w odnowionym gmachu powstaną przestrzenie biurowe. Natomiast na jego tyłach może powstać całkiem nowy budynek o funkcjach hotelowych.

Dom Powstańca Śląskiego. Najpierw Kino Zorza, potem Klub Pomarańcza

Dom Powstańca Śląskiego został wybudowany w latach 1936-1938 według projektu Zbigniewa Rzepeckiego. Powstał z przeznaczeniem na siedzibę Związku Powstańców Śląskich. Ma siedem kondygnacji. Jego sercem była, mogąca pomieścić 500 osób, sala kinowa. Zaplanowano tu też miejsce na restaurację, na piętrze był Klub Powstańca, wyżej przestrzenie biurowe, a kolejne kondygnacje zajęły mieszkania.

To ważne dla mieszkańców Katowic miejsc pamięci. Dom Powstańca we wrześniu 1939 roku był punktem oporu wobec wkraczających Niemców, o czym przypomina tablica umieszczona na fasadzie gmachu.

Tak Dom Powstańca Śląskiego wygląda na archiwalnych fotografiach

Zarządcą nieruchomości przez lata był Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W 2012 roku kombatanci wystawili gmach na sprzedaż, a wkrótce potem go sprzedali.

Dodajmy, że w Domu Powstańca przez lata działało kino Zorza, była tu też chińska restauracja, a w ostatnich latach kluby muzyczne Wyższy Wymiar, potem – aż do stycznia 2019 roku – klub Pomarańcza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto