Abp Skworc do górników w Katowicach: Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami!

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Msza za górników w katedrze w Katowicach. Abp Wiktor Skworc: Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami!

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Msza za górników w katedrze w Katowicach. Abp Wiktor Skworc: Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami! Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami! - tym słowami zwrócił się do górników i ich rodzin arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Odprawił mszę świętą w intencji górników w niedzielę, 14 czerwca, o godz. 12 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Decyzją abp. Skworca w intencji zażegnania zagrożenia epidemicznego w śląskich kopalniach modlili się również wierni w innych kościołach archidiecezji katowickiej: w Knurowie, Rydułtowach i Bieruniu. Msze sprawowali tam biskupi pomocniczy katowickiej archidiecezji.

W niedzielę, 14 czerwca, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, a także biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej, odprawili msze św. w intencji górników, ich rodzin oraz wszystkich związanych z przemysłem górniczym w obliczu sytuacji epidemicznej w śląskich kopalniach i kryzysu związanego w rozprzestrzenianiem się COVID-19 w środowiskach górniczych na Śląsku.

Msze św. zostały odprawione w parafiach znajdujących się w pobliżu kopalń, w których na skutek występowania ognisk koronawirusa regularna praca została wstrzymana przed rząd na najbliższe trzy tygodnie:

  • abp Wiktor Skworc przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, o godz. 12.00
  • bp Marek Szkudło odprawił mszę w parafii św. Jerzego w Rydułtowach, o godz. 12.00
  • bp Adam Wodarczyk odprawił mszę w parafii św. Barbary w Bieruniu Nowym, o godz. 11.30
  • Bp Grzegorz Olszowski odprawił mszę w parafii NMP Królowej Świata w Knurowie-Szczygłowicach, o godz. 11.00.

Jak podkreśla ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej, pasterze Kościoła katowickiego zawsze starali się być blisko ludzi pracy, szczególnie w sytuacji nadzwyczajnego zagrożenia zdrowia i życia.

- Modlitwa w intencji zażegnania zagrożenia epidemicznego w śląskich kopalniach, do której wzywa arcybiskup Skworc, jest wyrazem solidarności i duchowej łączności z wszystkimi górnikami i ich rodzinami, zwłaszcza z tymi, których bezpośrednio dotknęła epidemia COVID-19 - mówi ks. Tomasz Wojtal.

Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami. Św. Barbara, „Męczennica wieży”, zna na wskroś trudną i niebezpieczną rzeczywistość przebywania w niewielkiej zamkniętej przestrzeni. Niech jej orędownictwo Was strzeże.

Przypomnijmy, że 8 maja metropolita katowicki skierował do górników specjalne słowa w związku z sytuację epidemiczną na śląskich kopalniach.

Pisał wówczas: „W ostatnich dniach docierają do nas niepokojące informacje o wykrytych ogniskach zakażenia koronawirusem pośród naszych braci górników, a także ich rodzin. (…) Proszę wszystkich diecezjan o żarliwą modlitwę w intencji powrotu do zdrowia tych, którzy aktualnie doświadczają niemocy i ograniczeń wynikających z pogorszonego stanu zdrowia”.

Do górników, szczególnie tych dotkniętych zakażaniem, abp Skworc napisał: „Wraz z Biskupami pomocniczymi i Waszymi parafialnymi duszpasterzami zapewniam Was o wstawienniczej modlitwie. (…) Przyjmijcie słowa – jakże aktualne w obecnej sytuacji – wygłoszone przeze mnie w zeszłym roku przy okazji Mszy św. barbórkowej: „Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami. Św. Barbara, „Męczennica wieży”, zna na wskroś trudną i niebezpieczną rzeczywistość przebywania w niewielkiej zamkniętej przestrzeni. Niech jej orędownictwo Was strzeże. Zapewniam, że Kościół modli się za was nieustannie! Z serca życzę wszystkim po staropolsku i po śląsku: «Szczęść Boże!». Niech treść tego pozdrowienia będzie codziennie waszym udziałem”.

Metropolita katowicki dodał, że „W dobie zmagania się ze skutkami stanu epidemii w naszym kraju, szczególnego znaczenia w relacjach społecznych nabiera zasada solidarności, która konkretyzuje się poprzez budowanie wzajemnych więzi, gesty pomocy, przyjaźni i miłości społecznej".

- Dla nas chrześcijan wyjątkową formą solidarności jest również modlitewne wsparcie najbardziej potrzebujących oraz polecanie ich Bożej opatrzności i opiece świętych patronów - kończy ks. Wojtal.

Tokio Raport - rozmowa z Karoliną Pęk

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie