Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice oddają hołd Zbigniewowi Wodeckiemu na muralu. Portret artysty pojawi się na Tylnej Mariackiej

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
To pierwsze z 16 dzieł, które powstaną w całej Polsce w ramach kampanii społecznej zwracającej uwagę na potrzebę równości mężczyzn i kobiet. Autorem jest znany polski grafik Andrzej Tylkowski.
To pierwsze z 16 dzieł, które powstaną w całej Polsce w ramach kampanii społecznej zwracającej uwagę na potrzebę równości mężczyzn i kobiet. Autorem jest znany polski grafik Andrzej Tylkowski. UM Katowice
Przybywa murali w centrum Katowic, w mieście znajduje się już ponad 100 wielkoformatowych obrazów. Kolejny pojawi się niebawem na Tylnej Mariackiej. Powstaje tu dzieło przedstawiające sylwetkę Zbigniewa Wodeckiego. - Inspiracją do stworzenia muralu był sam Zbigniew Wodecki i jego twórczość – mówią Marek Grela i Marta Piróg, artyści z „Czary-Mury" odpowiedzialni za projekt i wykonanie muralu.

Zbigniew Wodecki będzie mieć mural w Katowicach

Marek Grela i Marta Piróg, projektanci i wykonawcy muralu, podkreślają, że inspiracją do stworzenia muralu był sam Zbigniew Wodecki i jego twórczość.

- Szukaliśmy miejsca w Katowicach, które będzie godne do upamiętnienia Zbigniewa Wodeckiego. Padło na Tylną Mariacką, która znajduje się w ścisłym centrum miasta – niedaleko Teatru Śląskiego i aktualnej siedziby NOSPR-u – komentują.

Piosenkarz przez większość życia mieszkał w Krakowie, ale to właśnie w Katowicach spędził lata dziecięce. Jego ojciec, Józef Wodecki, był pierwszym trębaczem w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (obecnie NOSPR). Z kolei jego siostra, nadal mieszkająca w Katowicach, była śpiewaczką w Operze Gliwickiej. Próby często odbywały się w Teatrze Śląskim, w którym sam Zbigniew Wodecki również występował.

Władze Katowic przypominają, że w sierpniu mija 10 lat od wyjątkowego występu artysty na „OFF festiwalu", w trakcie którego, wraz z zespołem „Mitch & Mitch", zagrał na scenie cały album „1976: A Space Odyssey". Mural przedstawiający piosenkarza powstaje dzięki wsparciu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, Stowarzyszenia SAWP i firmy Energo-Complex.

- W Katowicach mamy kilka ciekawych szlaków: murali, neonów, moderny oraz Śląskiego Bluesa. Podobnie jak w poprzednich latach w wakacje odbywają się bezpłatne spacery z przewodnikiem, które pozwalają poznać miejsca na tych szlakach, a także ich historię. Dlatego staramy się katowickie szlaki nie tylko promować, ale także rozwijać. Dzięki zaangażowaniu partnerów będziemy mogli w Katowicach podziwiać kolejne dwa murale, które wierzę, że staną się pretekstem do wyruszenia w miasto – komentuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Drugim muralem wspomnianym przez prezydenta Krupę jest obraz znajdujący się przy ulicy Katowickiej 33a. To pierwsze z 16 dzieł, które powstaną w całej Polsce w ramach kampanii społecznej zwracającej uwagę na potrzebę równości mężczyzn i kobiet. Autorem jest znany polski grafik Andrzej Tylkowski. Więcej o obrazie pisaliśmy w poniższym artykule.

Katowicki szlak murali można przejść na różne sposoby.

- W wakacje można samemu przejść się szlakiem murali bądź skorzystać ze spaceru z przewodnikiem, który odbędzie się 26 sierpnia. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy, które prowadzi Centrum Informacji Turystycznej – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto