Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży oraz seniorów w wieku 65 plus. Co trzeba wiedzieć, aby łatwo skorzystać z nowej możliwości?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Aby bez problemu otrzymać bezpłatne leki w aptece warto znać zasady według których są one wydawane
Aby bez problemu otrzymać bezpłatne leki w aptece warto znać zasady według których są one wydawane 123RF
Od 1 września prawo do bezpłatnych wybranych leków . Jednak aby je uzyskać muszą być spełnione pewne formalności. Jaką trzeba mieć receptę, by apteka wydała lek?

Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia i seniorów po 65. roku życia

W ostatnich tygodniach dużo się mówi o bezpłatnych wybranych lekach, które od 1 września przysługują już nie tylko osobom w wieku 75. plus, ale też seniorom młodszym – już od 65. roku życia, a także dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat, dodatkowo bez zmian wybrane bezpłatne leki przysługują kobietom w ciąży. Jednak część pacjentów nadal czuje się w temacie bezpłatnych leków zagubiona, bowiem nie każdy lek i nie w każdej sytuacji tym grupom pacjentów przysługuje za darmo.

Tu sprawdzisz komu przysługują bezpłatne leki i na jakich zasadach

Jakie leki przysługują bezpłatnie dla osób po 65. i przed 18. rokiem życia?
Przede wszystkim należy pamiętać, że bezpłatne są leki ze specjalnych, przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia list preparatów. Listy są obszerne. Na liście Ministerstwa Zdrowia przygotowanej dla dzieci i młodzieży znalazło się 2,8 tys. bezpłatnych preparatów leczniczych. Lista dla seniorów ma ponad 3,8 tys. pozycji. Wiele z nich to popularne, skuteczne, i często przepisywane tym grupom pacjentów leki.

Pacjenci do 18. lat bezpłatnie otrzymają np. szczepionki przeciw grypie i HPV, leki stosowane w leczeniu cukrzycy, alergii, chorób tarczycy. Pacjenci po 65. roku życia otrzymają m. in. preparaty obniżające ciśnienie krwi, poziom cholesterolu czy cukru we krwi, leki przeciwreumatyczne czy urologiczne często stosowane przez seniorów. Listy leków są aktualizowane co dwa miesiące, zatem pojawiać się będą na nich kolejne leki.

Lista bezpłatnych leków dostępna w internecie a także w aplikacji mojeIKP

Jak sprawdzić, czy zażywany przez nas preparat znajduje się na liście bezpłatnych preparatów? Pełne listy dla obu grup można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Ale łatwo można przeglądać listy w aplikacji mojeIKP lub na Internetowym Koncie Pacjenta. Najprostszą opcją jest zapytanie o to swojego lekarza POZ. On powinien dobrze znać listy i jeśli będzie możliwe, przepisze nam bezpłatny preparat.

Listę leków znajdziemy łatwo dzięki wyszukiwarce dostępnej np. na Internetowym Koncie PacjentaNFZ

Pacjenci muszą jednak pamiętać, że nawet jeśli są w wymienionych grupach wiekowych, nie każdy lek otrzymają za darmo. Bezpłatnie nie mogą dostać preparatów bez recepty sprzedawanych w aptekach czy supermarketach, a także leków na receptę, których nie ma na razie na liście Ministerstwa Zdrowia. Leki spoza listy jak dotąd sprzedawane są z częściową refundacją NFZ lub pełnopłatnie.

Bezpłatne są natomiast leki wymienione na listach i w ściśle określonych wskazaniach. To oznacza, że prawo do bezpłatnego leku przysługuje w wymienionych na liście schorzeniach.

Konieczne jest też spełnienie kilku formalności. Aby farmaceuta wydał nam preparat bezpłatnie, musimy mieć receptę. Co ważne może ją wypisać tylko lekarz lub pielęgniarka w placówce np. w poradni POZ, która ma umowę z NFZ. Recepty na bezpłatny lek nie dostaniemy od lekarza, u którego leczymy się prywatnie, nawet jeśli lek jest na liście ministerstwa. Recepty na bezpłatne leki dostaniemy w przychodniach POZ, oraz – po sprawdzeniu przez lekarza leków wypisanych nam wcześniej - w poradni specjalistycznej i przy wyjściu ze szpitala.

Bezpłatne leki. Jakie trzeba spełnić formalności?

Lekarz lub pielęgniarka muszą też dopełnić formalności i na recepcie w polu „uprawnienia dodatkowe pacjenta” wpisać kod „S” dla seniorów lub „DZ” dla dzieci i młodzieży. Dopiero taka recepta upoważnia do bezpłatnego pobrania leku. Wiek pacjenta musi być zweryfikowany numerem PESEL – decyduje data urodzenia. Senior w dniu wystawienia recepty musi się mieć 65 lat lub więcej, młodym ludziom recepty na darmowe leki przysługują dnia 18. urodzin.

Spełnienie tych formalności pozwala pacjentom sporo zaoszczędzić. Na przykład w ubiegłym roku pacjenci 75 plus w regionie łódzkim zaoszczędzili w ten sposób 61 mln zł, tyle dopłaciliby do 5, 5 mln opakowań leków, które odebrali w aptekach, zapłacił NFZ.

NFZ
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowlodzki.naszemiasto.pl Nasze Miasto