MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi żelbetowy kielich z katowickiego dworca sprzedany

Justyna Przybytek
Z prawej strony - kupiony przez architekta kielich
Z prawej strony - kupiony przez architekta kielich Fot. Marzena Bugała
Bernard Tschumi - światowej sławy architekt - kupił jeden z żelbetowych kielichów katowickiego dworca PKP.

- Oczekuję na wysyłkę zdjęcia kielicha - napisał Tschumi do społeczników z inicjatywy Napraw Sobie Miasto. To właśnie NSM zainicjowało akcję "Kup sobie kielich". Społecznicy chcą wypromować brutali-styczną konstrukcję dworca, zanim ta zniknie. To walka z czasem. Na przełomie września i października ruszy rozbiórka gmachu, a wraz z nią 16 żelbetowych kielichów, które podtrzymują konstrukcję hali.

Tschumi dostanie drugi kielich od strony ul. Młyńskiej. Pierwszy z brzegu kilkanaście dni temu kupił katowicki architekt Tomasz Konior.

- Tylko bardzo proszę, aby nie wysyłać mi czasem betonowego kielicha w całości! - zaapelował Tschumi.

O to może być jednak spokojny. Sprzedaż kielichów jest symboliczna - społecznicy pakują kielichy, oklejają znaczkami i fotografują, a zdjęcia przesyłają architektom pocztą. W sumie na liście potencjalnych nabywców jest kilkunastu światowej sławy architektów. Do sprzedaży zostało już tylko 14 żelbetowych kielichów.

- Wysłaliśmy już kilkanaście zaproszeń do kupna - mówi Przemysław Wyszomirski z Napraw Sobie Miasto. - Czekamy na odpowiedzi, potem wszystkie kielichy zapakujemy jednego dnia i wyślemy hurtowo.

To nie jedyna akcja, która jest wyrazem protestu wobec planowanej przebudowy dworca. W poniedziałek, 30 sierpnia, o godz. 20, na placu Szewczyka przeciwnicy burzenia kielichów zapalą znicze na znak symbolicznego pożegnania katowickiego brutala. Godzinę wcześniej w holu głównym dworca odbędzie się flash mob po hasłem "Z kieliszkiem pod kielichami".

- Flash mob to określenie sztucznego tłumu, gromadzącego się niespodziewanie w miejscu publicznym, aby zrobić coś zaskakującego dla przypadkowych świadków - wyjaśnia Wyszomirski. - Celem tego flash mobu będzie wzniesienie toastu za udaną "sprzedaż" kielicha i długie życie brutala.

Koncepcja firmy Neinver - inwestora, który za 1 mld zł przebuduje dworzec - zakłada całkowite wyburzenie hali oraz kielichów, symbolizujących brutalistyczną architekturę dworca. Kielichy mają być jednak odtworzone. Po co je wyburzać i odtwarzać? Jak twierdzą w firmie Neinver, doceniają architekturę katowickiego dworca, jednak ta w obecnym stanie technicznym - w ich opinii nie najlepszym - nie pozwala dostosować obiektu do aktualnie obowiązujących norm budowlanych.

Projektował park w dawnej rzeźni, teraz ma kielich

Bernard Tschumi - amerykański architekt, urodzony w Szwajcarii. Jego najbardziej znane, ale i kontrowersyjne projekty, to Parc de la Villette w Paryżu oraz nowe muzeum u stóp ateńskiego Akropolu. Jest jednym z twórców i teoretyków dekonstruktywizmu. W eseju "Rozkosze architektury" z 1978 r., porównywał architekturę do seksu. Uznawał, że jedno i drugie jest z natury bezużyteczne, a sens nadaje im dopiero każdy uczestnik indywidualnie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto