Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sentymentalny spacer po katowickim dworcu... sprzed 20 laty! Kto go jeszcze pamięta? Zobacz te stare zdjęcia

red.
archiwum Dziennika Zachodniego
Kto jeszcze pamięta katowicki dworzec sprzed 20 laty? Niezwykła brutalistyczna konstrukcja, okazałe kielichy, prowizoryczna estakada. A wewnątrz? Zepsute ruchome schody, bezdomni, brud, ale też wyjątkowe miejsca jak dworcowy sklep muzyczny, antykwariat, a także kioski spożywcze i kafejka internetowa. Zapraszamy was na sentymentalna podróż...

Zobacz stare zdjęcia - klikni TUTAJ!

Sentymentalny spacer po katowickim dworcu... sprzed 20 laty! Kto go jeszcze pamięta? Zobacz te stare zdjęcia

Na wyburzenie dworca na placu Szewczyka w Katowicach potrzeba było 21 dni. Rozbiórka pierwszego kielicha ruszyła 22 grudnia 2010 roku, a 11 stycznia 2011 roku 16 żelbetowych kielichów - to właśnie filary stanowiły o wyjątkowości dworca, który stał się unikalnym i cenionym przykładem brutalizmu w architekturze - podtrzymujących strop hali ostatecznie zniknęło.

Zobaczcie, jak wyglądały wnętrza wyburzonego dworca PKP w Katowicach 20 lat temu:

Brutal z Katowic - przetrwał zaledwie 38 lat

Brutal z Katowic (bo tak zaczęto nazywać wyburzony na placu Szewczyka dworzec) przetrwał 38 lat. Budowano go siedem lat. Roboty budowlane rozpoczęły się w 1965. Gmach w stylu późnego modernizmu został oddany do użytku w 1972 roku. Innowacyjny budynek zaprojektowali Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki (zwani Warszawskimi Tygrysami - bo w tamtych latach ich projekty wygrywały wszystkie konkursy w kraju). Budynek dworca postawiono na kwartale kamienic, które znajdowały się przy ul. 3 Maja, Młyńskiej i Stawowej. Zniknęły wtedy z powierzchni miasta jedne z najstarszych kamienic w Katowicach.

Sentymentalny spacer po katowickim dworcu... sprzed 20 laty!...

Gdy dworzec został otwarty w 1972 roku, uchodził za nowoczesny. Zachwycały: nowatorska jak na owe czasy konstrukcja, hala z kielichami, przeszklona elewacja, ruchome schody. Czysty, przestronny, oświetlony. Podróżnym oddano do użytku m.in. restaurację i bar szybkiej obsługi, kawiarnię oraz świetlicę młodzieżową. Były też pomieszczenia Polskiego Czerwonego Krzyża i pokój dla matki z dzieckiem. Do tego perfumeria, sklep z wyrobami ludowymi i słodyczami, Pewex i posterunek Milicji Obywatelskiej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto