Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie, jak powstawał gmach Sejmu Śląskiego. Dziś to siedziba m.in. Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego ARCHIWALNE ZDJĘCIA

tos KT
Śląska Biblioteka Cyfrowa
W maju tego roku minęło dziewięćdziesiąt lat od momentu oddania do użytku Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Monumentalnego budynku, w którym dzisiaj mieszczą się wydziały Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Do dzisiaj jest jednym z najbardziej potężnych obiektów w Katowicach. Wiemy, jak powstawał, bo zachowały się zdjęcia ilustrujące jego budowę.

Kiedy Górny Śląsk powrócił do Polski i powstało autonomiczne województwo śląskie, potrzebna była siedziba dla ich władz. Dlatego w 1923 roku ogłoszony został konkurs na budowę gmachu dla urzędu wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego.

Najbardziej spodobał się projekt stworzony przez krakowskich architektów na czele z Ludwikiem Wojtyczką, jedną z czołowych postaci polskiego modernizmu. Budowa trwała od 1925 do 1929 roku. Wtedy podczas uroczystości z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego gmach został poświęcony przez biskupa Arkadiusza Lisieckiego.

Prace związane z wykończeniem i wyposażeniem budynku trwały do 1932 roku. Budowa kosztowała łącznie 12,5 miliona ówczesnych złotych. Budynek ma cztery skrzydła, które zamykają wewnętrzny dziedziniec.

Ważnym elementem obiektu jest też sala obrad, w której dzisiaj zbierają się radni sejmiku wojewódzkiego. Budynek cały czas pełni funkcje administracyjne. Po II wojnie światowej mieściła się tutaj Wojewódzka Rada Narodowa, a od czasów ostatniej reformy Śląski Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

W 1978 roku Gmach Sejmu Śląskiego został wpisany do rejestru zabytków, a od 2012 roku jest pomnikiem historii. Warto zobaczyć zdjęcia z czasów jego budowy. Wielu zaskoczyć może to, że powstał w technologii żelbetowej, a dopiero z zewnątrz został obłożony płytami z piaskowca.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto