Wyniki II tury wyborów samorządowych 2024 w Żywcu na burmistrza
Mamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na burmistrza w Żywcu podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Jak głosowali mieszkańcy? Przedstawiamy oficjalne wyniki PKW:
- SZLAGOR Antoni Paweł - KWW BURMISTRZA ANTONIEGO SZLAGORA: 61,13% (6 657 głosów)
- PIĄTEK Szymon Bartłomiej - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 38,87% (4 233 głosów)
Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki głosowania I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta i na burmistrza.
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na burmistrza
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na burmistrza w Żywcu podane przez Państwową Komisję Wyborczą:
- SZLAGOR Antoni Paweł - KWW BURMISTRZA ANTONIEGO SZLAGORA: 43,67% (5 366 głosów)
- PIĄTEK Szymon Bartłomiej - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 20,93% (2 572 głosów)
- OSTROWSKA Joanna Agnieszka - KWW JOANNA OSTROWSKA ŻYWIEC NASZA PRZYSZŁOŚĆ: 19,93% (2 449 głosów)
- WIDZYK Andrzej Jan - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 15,48% (1 902 głosów)
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta z okręgów numer 1, 2, 3, 4 podane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 1
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- TRZOP Tadeusz: pozycja 1 : 14,45% (385 głosów)
- PACHOWICZ Mieczysław Jan: pozycja 2 : 2,85% (76 głosów)
- WRÓBEL Aleksandra Stanisława: pozycja 3 : 3,15% (84 głosów)
- DUDZIAK Rafał Adam: pozycja 4 : 1,8% (48 głosów)
- KLIŚ Zofia: pozycja 5 : 0,94% (25 głosów)
- GOŁBA-WRÓBEL Justyna Maria: pozycja 6 : 1,09% (29 głosów)
- JAROMIN Ireneusz Krzysztof: pozycja 7 : 0,79% (21 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- BOGACZ Bogusław Lucjan: pozycja 1 : 7,51% (200 głosów)
- SOBCZAK Jolanta: pozycja 2 : 4,35% (116 głosów)
- MIODOŃSKI Jarosław Paweł: pozycja 3 : 3% (80 głosów)
- OBOZA Barbara: pozycja 4 : 2,85% (76 głosów)
- WRÓBEL Łukasz Jan: pozycja 5 : 1,84% (49 głosów)
- CHROBAKIEWICZ Justyna Agnieszka: pozycja 6 : 1,2% (32 głosów)
- SKUCIŃSKI Zdzisław Antoni: pozycja 7 : 0,19% (5 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE POWIATU ŻYWIECKIEGO:
- TROJAK Wiesław: pozycja 1 : 2,14% (57 głosów)
- STANKIEWICZ Krzysztof Ryszard: pozycja 2 : 0,71% (19 głosów)
- PIERONEK Ryszard: pozycja 3 : 0,26% (7 głosów)
- SZEMIEL Marzena Wiktoria: pozycja 4 : 0,11% (3 głosów)
- RADOSZ Barbara: pozycja 5 : 0,19% (5 głosów)
- WĘGLARZ Łukasz Szymon: pozycja 6 : 0,15% (4 głosów)
- MROWIEC Monika Maria: pozycja 7 : 0,23% (6 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JOANNA OSTROWSKA ŻYWIEC NASZA PRZYSZŁOŚĆ:
- HAJDUK Paweł Marcin: pozycja 1 : 3,27% (87 głosów)
- URBAŃSKI Mateusz Dominik: pozycja 2 : 3% (80 głosów)
- VELKOBORSKÝ Valdemar: pozycja 3 : 0,19% (5 głosów)
- OŹDZIŃSKA Paulina Alicja: pozycja 4 : 1,76% (47 głosów)
- CZYŻ Olaf Kamil: pozycja 5 : 0,26% (7 głosów)
- LALIK Anna Genowefa: pozycja 6 : 0,23% (6 głosów)
- RYNCZARSKA Anna Izabela: pozycja 7 : 2,21% (59 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA POWIATU ŻYWIECKIEGO:
- GĄSIOR Karol Antoni: pozycja 1 : 4,5% (120 głosów)
- BURA-PIOTROWICZ Katarzyna Barbara: pozycja 2 : 1,5% (40 głosów)
- OŻAŃSKI Ryszard: pozycja 3 : 0,71% (19 głosów)
- OBROCKA Halina Aniela: pozycja 4 : 1,46% (39 głosów)
- GOLIŃSKA Bożena Maria: pozycja 5 : 0,64% (17 głosów)
- GALICA Karol: pozycja 6 : 0,41% (11 głosów)
- PIETRASZKO Adam: pozycja 7 : 2,85% (76 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BURMISTRZA ANTONIEGO SZLAGORA:
- SZLAGOR Antoni Paweł: pozycja 1 : 9,42% (251 głosów)
- BRĄCZEK Robert Adam: pozycja 2 : 9,8% (261 głosów)
- KOTAJNY Tomasz Jerzy: pozycja 3 : 3,04% (81 głosów)
- KAPAŁA Karolina: pozycja 4 : 1,5% (40 głosów)
- JANUŁA-DĄBROWSKA Aneta Aleksandra: pozycja 5 : 0,68% (18 głosów)
- ŁUSZCZKIEWICZ Regina Ewa: pozycja 6 : 0,3% (8 głosów)
- SZCZEPANIK Paweł Edward: pozycja 7 : 2,44% (65 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 2
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- WIDZYK Andrzej Jan: pozycja 1 : 14,04% (503 głosów)
- SZPILA Leszek Adam: pozycja 2 : 3,04% (109 głosów)
- STANUCH Wiesława: pozycja 3 : 2,99% (107 głosów)
- DZIERŻĘGA Martyna Barbara: pozycja 4 : 0,56% (20 głosów)
- MĄDRACKA Justyna Anna: pozycja 5 : 0,73% (26 głosów)
- BEDNARZ Barbara Katarzyna: pozycja 6 : 0,7% (25 głosów)
- BYRTEK Andrzej Stefan: pozycja 7 : 0,53% (19 głosów)
- ZYZAK Wacław Wit: pozycja 8 : 1,2% (43 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- KOŹLIK Michał Bogumił: pozycja 1 : 6,92% (248 głosów)
- MOLENDA Magdalena Mirosława: pozycja 2 : 4,97% (178 głosów)
- LAŃCZYK Mirosław Stanisław: pozycja 3 : 2,85% (102 głosów)
- BOGACZ-GAŁUSZKA Sandra Weronika: pozycja 4 : 0,92% (33 głosów)
- NOWAK Wojciech: pozycja 5 : 0,59% (21 głosów)
- ROMOWICZ Beata Monika: pozycja 6 : 0,78% (28 głosów)
- JAROSIEWICZ Krzysztof: pozycja 7 : 0,87% (31 głosów)
- STARYPAN Wojciech Jerzy: pozycja 8 : 0,78% (28 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE POWIATU ŻYWIECKIEGO:
- ZOŃ Paulina Natalia: pozycja 1 : 0,84% (30 głosów)
- GĘGA Jarosław Paweł: pozycja 2 : 1,09% (39 głosów)
- DRÓŻDŻ Klaudia Anna: pozycja 3 : 0,14% (5 głosów)
- URBANCZYK Jacek Marek: pozycja 4 : 0,22% (8 głosów)
- HABDAS Józef: pozycja 5 : 0,14% (5 głosów)
- ĆWIERTNIA Andrzej Marian: pozycja 6 : 0,03% (1 głosów)
- MROWIEC Zofia: pozycja 7 : 0,06% (2 głosów)
- SŁONKA Maria Anna: pozycja 8 : 0,2% (7 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JOANNA OSTROWSKA ŻYWIEC NASZA PRZYSZŁOŚĆ:
- OSTROWSKA Joanna Agnieszka: pozycja 1 : 6,62% (237 głosów)
- WIŚNIOWSKI Paweł: pozycja 2 : 2,43% (87 głosów)
- KURZYK Roman Julian: pozycja 3 : 0,75% (27 głosów)
- BABIŃSKA-WALUŚ Dorota Joanna: pozycja 4 : 1,2% (43 głosów)
- KLINOWSKI Rafał Jan: pozycja 5 : 0,42% (15 głosów)
- VELKOBORSKÁ-MAULTZ Klaudia Ewa: pozycja 6 : 0,22% (8 głosów)
- PODGÓRSKI Tomasz Sylwester: pozycja 7 : 0,73% (26 głosów)
- KUMOREK Wiesław Jan: pozycja 8 : 2,79% (100 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA POWIATU ŻYWIECKIEGO:
- GREŃ Krzysztof Wojciech: pozycja 1 : 8,91% (319 głosów)
- STASICA Piotr Wiesław: pozycja 2 : 3,55% (127 głosów)
- SŁOWIK Beata Katarzyna: pozycja 3 : 0,75% (27 głosów)
- CIMAŁA Teresa Krystyna: pozycja 4 : 1,54% (55 głosów)
- GIBAS Marta Paulina: pozycja 5 : 1,51% (54 głosów)
- KARCZ Stanisław Józef: pozycja 6 : 1,79% (64 głosów)
- MOSZCZAK Józef Marek: pozycja 7 : 0,56% (20 głosów)
- PASTOR Paweł: pozycja 8 : 1,31% (47 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BURMISTRZA ANTONIEGO SZLAGORA:
- WRÓBEL Marcin Krzysztof: pozycja 1 : 4,22% (151 głosów)
- KASTELIK Marian Stanisław: pozycja 2 : 5,33% (191 głosów)
- BIERNAT Wojciech Andrzej: pozycja 3 : 1,65% (59 głosów)
- GBURZYŃSKI Krzysztof Jan: pozycja 4 : 3,8% (136 głosów)
- CZUL Monika Maria: pozycja 5 : 1,31% (47 głosów)
- STASICA Natalia Agnieszka: pozycja 6 : 0,73% (26 głosów)
- URBAŃSKI Grzegorz Marcin: pozycja 7 : 1,62% (58 głosów)
- ŁATANIK Ewelina Krystyna: pozycja 8 : 1,12% (40 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 3
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- GŁAZOWSKI Grzegorz Paweł: pozycja 1 : 9,14% (257 głosów)
- URBAN Marcin Jakub: pozycja 2 : 2,13% (60 głosów)
- KOZŁOWSKA-MASNY Ewa Małgorzata: pozycja 3 : 2,99% (84 głosów)
- PIETRASINA Adam: pozycja 4 : 3,06% (86 głosów)
- SZYŁAK Czesław: pozycja 5 : 0,32% (9 głosów)
- HETNAŁ Katarzyna Iwona: pozycja 6 : 0,53% (15 głosów)
- WIECZOREK Marta Józefa: pozycja 7 : 1,14% (32 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- PIĄTEK Szymon Bartłomiej: pozycja 1 : 10,95% (308 głosów)
- CIUŁA Mateusz Karol: pozycja 2 : 3,45% (97 głosów)
- SZCZEPANIK Konrad: pozycja 3 : 1,64% (46 głosów)
- STANISŁAWSKA Marzena Sabina: pozycja 4 : 1,21% (34 głosów)
- MIKUSZEWSKA Agata Ewa: pozycja 5 : 1,39% (39 głosów)
- ZYDEK Dagmara: pozycja 6 : 1% (28 głosów)
- BIEGUN Łukasz Grzegorz: pozycja 7 : 1,24% (35 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE POWIATU ŻYWIECKIEGO:
- SZKLARSKA Gabriela Katarzyna: pozycja 1 : 1,53% (43 głosów)
- MIODOŃSKI Mariusz: pozycja 2 : 0,78% (22 głosów)
- CHACHLOWSKI Kazimierz: pozycja 3 : 0,11% (3 głosów)
- SŁOWIK Anna Aniela: pozycja 4 : 0,07% (2 głosów)
- GALICA Katarzyna Agnieszka: pozycja 5 : 0,07% (2 głosów)
- GUSTYN Sebastian Daniel: pozycja 6 : 0,39% (11 głosów)
- MIKOŁAJCZYK Edward Stefan: pozycja 7
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JOANNA OSTROWSKA ŻYWIEC NASZA PRZYSZŁOŚĆ:
- PAWEŁEK Maciej Wojciech: pozycja 1 : 6,26% (176 głosów)
- KAMIŃSKA Katarzyna Irena: pozycja 2 : 2,31% (65 głosów)
- KORCZAK Janusz Andrzej: pozycja 3 : 0,43% (12 głosów)
- CAPUTA Rafał Antoni: pozycja 4 : 0,82% (23 głosów)
- KURZYK Teresa Katarzyna: pozycja 5 : 0,57% (16 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA POWIATU ŻYWIECKIEGO:
- BIEL Damian Łukasz: pozycja 1 : 3,06% (86 głosów)
- MOSZCZAK Maria Agata: pozycja 2 : 1,03% (29 głosów)
- TALIK Czesław: pozycja 3 : 2,45% (69 głosów)
- KORCZAK-CUL Joanna Maria: pozycja 4 : 0,36% (10 głosów)
- BĄK Jacek Zdzisław: pozycja 5 : 0,68% (19 głosów)
- PROKURAT Robert Józef: pozycja 6 : 1,71% (48 głosów)
- CHMURA Joanna Maria: pozycja 7 : 1,96% (55 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BURMISTRZA ANTONIEGO SZLAGORA:
- GOWIN Jarosław: pozycja 1 : 24,64% (693 głosów)
- ORMANIEC Dorota Maria: pozycja 2 : 1,85% (52 głosów)
- FIRLEJ Dorota Wanda: pozycja 3 : 3,06% (86 głosów)
- MICHALSKA Edyta: pozycja 4 : 1,03% (29 głosów)
- MIODOŃSKI Witold: pozycja 5 : 0,57% (16 głosów)
- PACIOREK Krzysztof Andrzej: pozycja 6 : 1,49% (42 głosów)
- CADER Andrzej Franciszek: pozycja 7 : 2,6% (73 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 4
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- WIECZOREK Daniel Krzysztof: pozycja 1 : 4,77% (148 głosów)
- KANIA Paweł: pozycja 2 : 7,87% (244 głosów)
- JANISZEWSKA-SUCHOŃ Małgorzata Anna: pozycja 3 : 2,1% (65 głosów)
- MARSZAŁEK Wanda Maria: pozycja 4 : 1,77% (55 głosów)
- RYSZKA Barbara Ewa: pozycja 5 : 1,29% (40 głosów)
- HACZEK Artur Michał: pozycja 6 : 1,1% (34 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- OCZKOWSKI Marek Stanisław: pozycja 1 : 5,97% (185 głosów)
- GĘGA-CZARNOTA Adrianna Ewa: pozycja 2 : 6,19% (192 głosów)
- JANOTA Andrzej Ireneusz: pozycja 3 : 0,94% (29 głosów)
- GAŁUSZKA Kaja Agnieszka: pozycja 4 : 1,45% (45 głosów)
- CIURLA Katarzyna: pozycja 5 : 0,32% (10 głosów)
- KLIŚ Marcin Jerzy: pozycja 6 : 3,19% (99 głosów)
- DEKA Jarosław Andrzej: pozycja 7 : 1,77% (55 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE POWIATU ŻYWIECKIEGO:
- BIEL Artur Maciej: pozycja 1 : 2,52% (78 głosów)
- STAROWICZ Barbara: pozycja 2 : 0,26% (8 głosów)
- HYLIŃSKI Dariusz Andrzej: pozycja 3 : 0,55% (17 głosów)
- KULCZYŃSKI Ryszard Stefan: pozycja 4 : 0,29% (9 głosów)
- GRZEGORCZYK Witold Tomasz: pozycja 5 : 0,52% (16 głosów)
- KRZAK Wioleta Justyna: pozycja 6 : 0,13% (4 głosów)
- PLUCIŃSKA Danuta Agnieszka: pozycja 7 : 0,35% (11 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JOANNA OSTROWSKA ŻYWIEC NASZA PRZYSZŁOŚĆ:
- KUPCZAK Wojciech Aleksander: pozycja 1 : 1,81% (56 głosów)
- ŁUKAŃKO Ewa Małgorzata: pozycja 2 : 1,03% (32 głosów)
- ZAHORODNA Barbara Adelajda: pozycja 3 : 0,87% (27 głosów)
- WOLNY Szymon Piotr: pozycja 4 : 0,65% (20 głosów)
- TOMALCZYK Aleksander Włodzimierz: pozycja 5 : 1,39% (43 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA POWIATU ŻYWIECKIEGO:
- CZUL Marek: pozycja 1 : 8,23% (255 głosów)
- MUŚ Beata Bożena: pozycja 2 : 3,1% (96 głosów)
- MARSZAŁEK Krzysztof Stanisław: pozycja 3 : 8,39% (260 głosów)
- KWIATKOWSKA Elżbieta Renata: pozycja 4 : 0,52% (16 głosów)
- MACIEJOWSKI Andrzej: pozycja 5 : 5,9% (183 głosów)
- ZARZECKA Grażyna Maria: pozycja 6 : 0,42% (13 głosów)
- JURASZ Adam: pozycja 7 : 7,55% (234 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BURMISTRZA ANTONIEGO SZLAGORA:
- FRUKACZ Mariusz Jan: pozycja 1 : 5,68% (176 głosów)
- SZUMLAS Stanisława: pozycja 2 : 2,1% (65 głosów)
- GOWIN Edyta Agata: pozycja 3 : 2,97% (92 głosów)
- FARON Henryk: pozycja 4 : 1,23% (38 głosów)
- PŁATEK Kinga Sara: pozycja 5 : 3,19% (99 głosów)
- BARABASZ Jerzy: pozycja 6 : 0,55% (17 głosów)
- DOMINIAK Teresa: pozycja 7 : 1,1% (34 głosów)
Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.
Może Cię zainteresować
Jak wygląda druga tura wyborów samorządowych?
W drugiej turze wyborów samorządowych wybiera się spośród dwóch kandydatów na prezydenta, wójta lub burmistrza, którzy w pierwszej turze uzyskali największą liczbę głosów.
Możliwe jest, że więcej niż dwóch kandydatów zdobędzie liczbę głosów uprawniającą do kandydowania w drugiej turze. Wtedy o dopuszczeniu kandydata do wyborów w II turze rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z nich otrzymał większe poparcie. Natomiast jeśli liczba tych obwodów byłaby równa, to o ostatecznej decyzji rozstrzyga losowanie, które przeprowadza gminna komisja wyborcza.
Zwycięzcą 2 tury wyborów zostaje ten kandydat, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów. Tu też może zdarzyć się tak, że kandydaci zbiorą tę samą ilość głosów. W tym wypadku wygrywa ten, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż jego kontrkandydat.
Może Cię zainteresować
Zadania prezydenta, wójta i burmistrza
Wójt, burmistrz i prezydent pełnią rolę jednoosobowego organu wykonawczego gminy i mają określone zadania, a są to między innymi:
- opracowywanie programów rozwoju,
- przygotowywanie projektów uchwał rady gminy,
- gospodarowanie mieniem komunalnym,
- określanie sposobu wykonywania uchwał,
- wykonywanie budżetu.
Ponadto są reprezentantami gminy i odpowiadają za kierowanie jej bieżącymi sprawami.
Może Cię zainteresować
Ile trwa kadencja wójta, burmistrza i prezydenta?
Według obowiązującego prawa kadencja prezydenta, burmistrza i wójta może trwać 5 lat. Dodatkowo w 2018 roku ustanowiono zasadę dwukadencyjności, która umożliwia prezydentowi, burmistrzowi i wójtowi ubieganie się o reelekcję tylko raz. Kadencja w latach 2018-2023 jest pierwszą, którą obowiązują te przepisy.
Może Cię zainteresować
Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?