Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w wykonywaniu cytologii – ginekolodzy zalecają dokładniejszą od klasycznej cytologię na podłożu płynnym

Monika Góralska
Monika Góralska
PTGiP rekomenduje cytologię płynną jako główne narzędzie w profilaktyce raka szyjki macicy.
PTGiP rekomenduje cytologię płynną jako główne narzędzie w profilaktyce raka szyjki macicy. anastas2018/123rf.com
Zespół ekspertów PTGiP zaleca wykonywanie cytologii płynnej zamiast tradycyjnej. Badanie nie jest refundowane, jednak specjaliści zachęcają lekarzy ginekologów do proponowania wykonania go każdej pacjentce. Cytologia płynna daje bowiem dużo precyzyjniejsze wyniki i posiada mniejszy margines błędu niż cytologia klasyczna.

Spis treści

Ginekolodzy zalecają zmiany w wykonywaniu cytologii

Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) pod kierownictwem prezesa prof. dr hab. Mariusza Zimmera przedstawił algorytm w postaci zmodyfikowanego schematu postępowania w diagnostyce raka szyjki macicy. Główna zmiana polega na proponowaniu każdej pacjentce wykonania zamiast cytologii klasycznej czyli tzw. szkiełkowej, cytologii na podłożu płynnym (LBC). Badanie to nie jest refundowane, ale daje dużo dokładniejsze wyniki. Eksperci zaznaczają również, że będą się starać o jego refundację.

We wstępie do schematu postępowania w screeningu Raka Szyjki Macicy czytamy:

– W Polsce niestety nie została w wystarczającym stopniu rozpowszechniona cytologia na podłożu płynnym (LBC), która umożliwia jednoczasowe wykonywanie badania cytologicznego i badania wirusologicznego. W dalszym ciągu przeważają w Polsce badania cytologiczne oparte na cytologii klasycznej – tzw. szkiełkowej, która nie ma możliwości jednoczesnej oceny obecności DNA wirusów HPV.

Cytologia klasyczna jest w stanie wykryć wirusa HPV, ale nie ma możliwości oceny jego typu, a jak podkreśla PTGiP, tylko tzw. przetrwałe (czyli nieprzemijające samoistnie) zakażenie tym wirusem powoduje rozwój zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy.

Czytaj także: Masz 60 lat, więc już nie musisz chodzić do ginekologa? To błąd. Zrób za darmo badanie USG, test na HPV i cytologię w mobilnym gabinecie

Z powodu braku refundacji cytologii płynnej eksperci podkreślają potrzebę wykonywania również cytologii klasycznej, która choć mniej precyzyjna, jest jednak odpowiednim narzędziem pozwalającym wykryć wszelkie nieprawidłowości. Jednak w przypadku zakażenia wirusem HPV pacjentka i tak będzie musiała wykonać cytologię po raz drugi właśnie na podłożu płynnym.

Zobacz także:

Po co wykonuje się cytologię?

Cytologia jest podstawowym badaniem profilaktycznym pozwalającym na wykrycie raka szyjki macicy oraz zmian przedrakowych. Badanie polega na pobraniu specjalną szczoteczką wymazu z tarczy i szyjki macicy, jest bezbolesne i szybkie.

Cytologia wykrywa wszelkie nieprawidłowe komórki w obrębie szyjki macicy, zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe, także zakażenia wirusem HPV, które jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. Jednak za rozwój nowotworu odpowiedzialne są tylko niektóre onkogenne typy tego wirusa, głównie typy 16 i 18, a także 31, 33, 45. Dlatego w przypadku wykrycia wirusa HPV konieczne jest wykonanie kolejnego badania określającego dokładnie jego typ i klasyfikującego go do określonej grupy: wysoko- lub niskoonkogennej.

Cytologię powinny wykonywać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym co roku, a jeśli wynik kolejnych 3 wymazów jest prawidłowy, to badanie przeprowadza się co 2-3 lata.

Cytologia klasyczna tzw. szkiełkowa a cytologia płynna

Podczas cytologii klasycznej pobrany z ujścia szyjki macicy materiał umieszczany jest na suchym szkiełku i w tej postaci dostarczany do laboratorium w celu oceny mikroskopowej przez diagnostę laboratoryjnego.

Cytologia płynna (LBC) różni się od klasycznej tym, że materiał znajdujący się na szczoteczce umieszczany jest wraz z nią w pojemniku ze specjalnym płynem i w tej postaci trafia do laboratorium. Tam jest on umieszczany na filtrze, za pomocą którego zostaje oczyszczony z elementów mogących zakłócać prawidłowy odczyt wyniku takich jak śluz czy krwinki czerwone. Ta metoda zabezpiecza wymaz przed wysychaniem, a oczyszczenie jej pozwala na otrzymanie precyzyjnego wyniku wykluczającego jego nieprawidłową interpretację.

Cytologia płynna pozwala także na równoczesne przeprowadzenie podstawowego badania cytologicznego wykrywającego nieprawidłowe komórki w obrębie szyjki macicy, a dodatkowo w przypadku wykrycia komórek wirusa HPV wyodrębnienie jego DNA z tej samej próbki i określenie jego onkogenności, bez konieczności ponownego udawania się pacjentki do gabinetu w celu wykonania drugiego badania, jak ma to miejsce w przypadku cytologii klasycznej.

Będzie refundacja cytologii płynnej?

Schemat postępowania w screeningu Raka Szyjki Macicy został opracowany przez PTGiP w celu ujednolicenia postępowania diagnostycznego w profilaktyce raka szyjki macicy. Jak podkreślają eksperci jest on dostosowany do aktualnej sytuacji organizacyjnej i możliwości diagnostycznych w naszym kraju na każdym poziomie opieki ginekologicznej: od poradni w małych miejscowościach aż do specjalistycznych ośrodków akademickich. Specjaliści zdają sobie jednak sprawę z tego, że brak refundacji może utrudniać dostęp do cytologii płynnej wielu pacjentkom, dlatego podkreślają, że będą się starać o refundację tego badania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w wykonywaniu cytologii – ginekolodzy zalecają dokładniejszą od klasycznej cytologię na podłożu płynnym - Strona Zdrowia

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto