Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Marek Plura. Ceniony działacz społeczny oraz senator z woj. śląskiego miał 52 lata

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W dniu 21 stycznia 2023 roku odszedł Marek Plura - działacz społeczny i polityk, znany z aktywności na rzecz osób z niepełnosprawnościami i promowanie tożsamości śląskiej, założyciel stowarzyszenia "Dobry Dom" pomagającego osobom niepełnosprawnym. Miał 52 lata.

Nie żyje Marek Plura. Znany polityk miał 52 lata

Marek Plura urodził się w 1970 roku w Raciborzu. W 1991 roku z rodzinnego miasta przeniósł się do Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie Boże” w Borowej Wsi. Ukończył studia pedagogiczne w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, a także studia podyplomowe z zakresu psychoterapii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował w Ośrodku Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES jako pracownik socjalny oraz w Ośrodku Rewalidacyjnym „Akcent” jako pedagog.

W 2006 roku został wybrany radnym miasta Katowice, rok później został wybranym z okręgu katowickiego posłem na sejm w wyborach parlamentarnych 2007, w 2011 skutecznie ubiegał się o reelekcję. W 2014 roku uzyskał mandat posła parlamentu europejskiego, w 2019 wybrany został senatorem Senatu.

Jego działalność polityczna niemal zawsze wiązała się z pracą na rzecz osób niepełnosprawnych i mniejszości. W Sejmie był członkiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przewodniczył Podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych i Parlamentarnemu Zespołowi ds. Osób Niepełnosprawnych, był sprawozdawcą ustaw o języku migowym i równouprawnieniu osób niepełnosprawnych.

Dbał o kulturę i dziedzictwo swojego regionu. Wspierał starania mieszkańców województwa śląskiego o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Był członkiem Związku Górnośląskiego i Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Przewodniczył Parlamentowemu Zespołowi ds. Piastówanio Ślónskij Gotki. Był autorem poselskich projektów ustaw, uznających etnolekt śląski za język regionalny, które zostały odrzucone przez Sejm. W trakcie piastowania urzędu europosła zainicjował organizację wystawy Silesius w Parlamencie Europejskim, która prezentowała walory Śląska.

Poza działalnością polityczną oznaczał się również na polu działalności prospołecznej. W 2002 zainicjował Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek promujący aktywne w różnych dziedzinach życia niepełnosprawne kobiety. Był założycielem stowarzyszenia „Dobry Dom”, którego głównym celem jest tworzenie osobom niepełnosprawnym warunków sprzyjających wyrównywaniu szans życiowych. Był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, a także przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej.

Od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni, poruszał się jedynie na wózku elektrycznym. Nigdy nie ustawał w pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Redakcja Dziennika Zachodniego składa rodzinie i bliskim zmarłego najszczersze kondolencje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto