Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoty Pociąg odnalazł się w Kolejach Śląskich. Przyjechał do Katowic. To specjalny pociąg "powstańczy" [ZDJĘCIA i WIDEO]

tos
Złotego Pociągu ukrytego przez Niemców pod koniec II wojny światowej na Dolnym Śląsku na razie nie udało się odnaleźć, ale kolejowy skład w takim właśnie kolorze odnalazł się na Górnym Śląskim. Złotą barwę zyskał jednak z pociągów Kolei Śląskich, a wszystko z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Na złoto pomalowano nową jednostkę EN76-009, która dotychczas po torach województwa śląskiego jeździła w barwach biało-niebieskich. Skład pociągu w wielkiej tajemnicy przemalowywano w bazie Kolei Śląskich przy ul. Raciborskiej w Katowicach. W czwartek 12 września Złoty Pociąg obsłużył pierwszy oficjalny kurs na trasie Katowice - Tychy Lodowisko.

Z okazji pierwszego kursu Złotego Pociągu na peronie pierwszym katowickiego dworca pojawili się kandydujący do Sejmu z okręgu katowickiego premier Mateusz Morawiecki, jak również m.in. orkiestra górnicza.

- Ten pociąg symbolizuje coś, co jest mi bliskie. Pamiętając o przeszłości bardzo mocno patrzymy w przyszłość. Śląsk jest dla mnie najpiękniejszym połączeniem patriotyzmu i nowoczesności - mówił premier Morawiecki na katowickim dworcu. - Nie potrzebujemy legendy Złotego Pociągu, bo oni są dla nas legendą, nasi wspaniali przodkowie - dodał nawiązując do znajdujących się na pociągu podobizn postaci Wojciecha Korfantego, Alfonsa Zgrzebnioka, Józefa Rymera i Wojciecha Korfantego.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski mówił, że Złotych Pociągów będzie w Kolejach Śląskich więcej.

- Będzie tych pociągów paręnaście. W tym roku powstanie jeszcze drugi, w latach kolejnych będziemy starali się flotę, która należy do Kolei Śląskich obrendować tak, żeby przypominać o naszej historii - mówił Jakub Chełstowski.

Autorami koncepcji dla identyfikacji wizualnej powstańczego pociągu jest Zespół Instytucji Kultury Ars Cameralis i Marta Gawin. Na pociągu umieszczono 26 sylwetek powstańców, postaci historycznych oraz przedstawicieli grup społecznych charakterystycznych dla okresu międzywojnia.

Złoty Pociąg odnalazł się w Kolejach Śląskich. Przyjechał do...

Znajdziemy wśród nich m.in. mieszkańców Górnego Śląska pozujących w śląskich strojach, babcię z wnuczkami podczas pielgrzymki do Piekar Śląskich, mężczyznę z lamą prezentującego męski strój śląski czy młodą dziewczynę w mirtowym wianku, ubraną w odświętny strój zakładany podczas uroczystości Bożego Ciała. Nie zabrakło oczywiście również nawiązania do plebiscytu, który odbył się na górnym Śląsku w marcu 1921 roku – symbolizują go m.in. mężczyźni niosących urny i pracownik Polskiego Komisariatu Plebiscytowego.

Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto