Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złota Setka Przedsiębiorstw Województwa Śląskiego 2022. Oto wyróżnione przez nas firmy. Warto z nich brać przykład!

Monika Krężel
Monika Krężel
Za nami pierwsza edycja rankingu Złota Setka Przedsiębiorstw Województwa Śląskiego 2022. Gala odbyła się w Muzeum Śląskim
Za nami pierwsza edycja rankingu Złota Setka Przedsiębiorstw Województwa Śląskiego 2022. Gala odbyła się w Muzeum Śląskim Fot. Tomasz Kawka
Za nami pierwsza edycja rankingu Złota Setka Przedsiębiorstw Województwa Śląskiego 2022. Podczas uroczystej gali w Muzeum Sląskim w Katowicach pokazaliśmy firmy, które nie tylko osiągają świetne wyniki finansowe, ale i dbają o załogę, a także działają na rzecz lokalnej społeczności. Wyróżnieni wielokrotnie powtarzali: chcielibyśmy, żeby doceniono nas również za rok.

Ranking Złota Setka Przedsiębiorstw Województwa Śląskiego 2022 to ważne źródło informacji o kondycji i rozwoju podmiotów gospodarczych naszego regionu. Przygotowywane przez nas zestawienie opierało się na danych za rok 2022, zawartych w sprawozdaniach finansowych. Dane finansowe pozyskane zostały z KRS za pośrednictwem firmy Dun & Bradstreet Poland Sp. z o.o. Wyróżnione zostały firmy, które w 2022 roku osiągnęły największy przychód netto.

- To zaszczyt być w tym miejscu i złożyć gratulacje laureatom. Mamy Złotą Setkę, złote firmy, złoty region. To brzmi dumnie, napawa optymizmem i nie ma w tym przesady. Jesteśmy regionem o unikalnym i nadzwyczajnym potencjale, znanym z etosu pracy i rzetelności przedsiębiorstw - podkreślała prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Województwo śląskie zajmuje ważne miejsce nie tylko na mapie Polski, ale i Europy, dało przykład niesamowitej transformacji, jest jednym z najbardziej rozwijających się regionów w Europie. Działa u nas 532 tysiące podmiotów gospodarki narodowej, co stanowi 10 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Mamy 30 uczelni, na których kształci się 107 tysięcy studentów. Dodajmy, że w 2021 roku nakłady inwestycyjne wyniosły 557 milionów złotych. Biznes jest wspierany przez władze samorządowe i szkoły wyższe. My wiemy, jak współpracować na linii nauka – biznes – samorząd, a inni mogą się tego od nas uczyć - dodała.

Złota Setka Województwa Śląskiego 2022 zorganizowana została przez „Dziennik Zachodni”, partnerami merytorycznymi byli: firma Dun & Bradstreet Poland sp. z o.o. oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Pierwsze miejsce powędrowało do…

Uroczysta gala podsumowująca ranking Złota Setka Przedsiębiorstw Województwa Śląskiego zorganizowana została w Muzeum Śląskim w Katowicach. Gości powitał Dariusz Kołacz, prezes Makroregionu Śląsk Polska Press Grupy. - Od wielu lat w różnych regionach Polski organizujemy ranking Złota Setka. Pierwszy raz spotykamy się z wyróżnionymi przedstawicielami biznesu z województwa śląskiego. A to bardzo ważny region - mówił prezes Dariusz Kołacz.

Podczas gali specjalnymi statuetkami nagrodziliśmy 10 wyróżniających się firm.

Pierwsze miejsce powędrowało do firmy ArcelorMittal Poland SA.

- Dziękujemy za wspaniałą nagrodę. Dla nas jest to wyraz uznania za to, co robimy. Produkujemy stal korzystając z bogactwa tej ziemi. Jesteśmy z większych importerów oraz jednym z większych pracodawców w Polsce - mówił Tomasz Ślęzak, członek zarządu ArcelorMittal Poland SA.

Drugie miejsce otrzymała firma TAURON Polska Energia SA.

- Przyszłość to transformacja, a energetyka to koło napędowe - powiedział Daniel Gryt, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Grupie TAURON. - Pracuje u nas 20 tysięcy osób, mamy najlepszą dystrybucję od Görlitz po Gorlice.

Trzecie miejsce otrzymała Jastrzębska Spółka Węglowa SA.

- Dziękuję za wyróżnienie w imieniu wszystkich pracowników. Górnictwo nie ma ostatnio najlepszej prasy, ale ono zawsze było motorem największych zmian. Od czasów, gdy pierwsi górnicy wydobywali żelazo, potem sól, aż po epokę węgla i stali. My wydobywamy węgiel koksowy potrzebny do tego, by produkować stal. Górnictwo ma przyszłość - podkreślał Piotr Zniszczoł, dyrektor biura pracy, płac i zarządzania mieniem JSW SA.

W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Polska Grupa Górnicza SA, FCA Poland sp. z o.o., TAURON Wytwarzanie SA, ING Bank Śląski SA, JSW Koks SA, Farmacol Logistyka sp. z o.o., CMC Poland sp. z o.o.

Zrobić coś dla innych

W skład kapituły wchodzili przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz zarządu Makroregionu Śląsk Polska Press Grupa.
Poza rankingami finansowymi Kapituła nagrodziła także największego mecenasa kultury w województwie śląskim, Mentora Roku, Menedżera transformacji, Pracodawcę Roku oraz Lidera Przemian.

Tytuł Mecenasa Kultury zdobyła firma TAURON Polska Energia. Firma od lat angażuje się w szereg przedsięwzięć na rzecz otoczenia, takich jak działalność edukacyjna i charytatywna. Jest sponsorem ważnych wydarzeń kulturalnych (Tauron Nowa Muzyka czy SnowFest Festival). Spółka w ramach działalności CSR stale wspiera także kulturalne projekty m.in. fundacji Braci Golec.

Mentorem Roku 2022 została Beata Drzazga - przedsiębiorca, twórca, filantrop, mentor założyciel wielu firm w Polsce i za granicą. Zaczynała 23 lat temu i stworzyła największą w Polsce firmę medyczną świadczącą usługi długoterminowej opieki domowej i stacjonarnej BetaMed SA. Firma ma 91 filii w 11 województwach, obecnie zatrudnia 3200 osób.

Towarzystwo Finansowe Silesia zostało Menedżerem transformacji. Spółka posiada ponad 20-letnie doświadczenie w finansowaniu przedsiębiorstw i realizacji złożonych projektów restrukturyzacyjnych, wzięła udział w kluczowych dla polskiej gospodarki przedsięwzięciach i programach, między innymi w górnictwie, przemyśle kolejowym, energetyce i koksownictwie.

Pracodawcą Roku 2022 została firma NGK Ceramics Polska. Wyróżnienie zostało przyznane za wdrażanie filozofii łączącej ciągłe udoskonalanie procesu produkcji, jakości produktów wraz z poszanowaniem wartości ludzi, którzy je tworzą. Za angażowanie pracowników w życie i strategie firmy, wdrożenie świadczeń socjalnych, benefitów i szkoleń, które pozwalają na łączenie celów firmy z rozwojem indywidualnym pracowników.

Spółka Węglokoks otrzymała z kolei tytuł Lidera Przemian. Firma intensywnie rozwija działalność na rynkach hutniczym, energetycznym oraz w logistyce i handlu. Do ponad 60 krajów świata wyeksportowała około 1,5 miliarda ton węgla. Rok 2022 Grupa Kapitałowa Węglokoks zakończyła wynikiem ponad 8 miliardów złotych przychodów i zysku netto ponad 600 milionów złotych.

Dodatkowo wręczone zostały także wyróżnienia specjalne Makroregionu Śląsk Polska Press Grupa - Lidera Konsekwentnego Rozwoju oraz Lidera Rozwoju i Innowacji.

Agata – Meble została Liderem Konsekwentnego Rozwoju. Liderem Rozwoju i Innowacji została z kolei firma EMT-Systems.

Partnerem głównym gali był Bank PKO BP. Pozostali partnerzy to: Beata Drzazga, EXPO Katowice S.A., Hotel Mazowsze Medi Spa, Hotel M23, Miasto Zabrze, ARK Jobs z Zawiercia, Gliwickie Centrum Naukowo-Technologiczne Cechownia, Bank BGK oraz Legendia Wesołe Miasteczko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto