Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Stolica Europy w 2022 roku nie dla Katowic. Miasto zajęło 8. miejsce

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Dolina Trzech Stawów w Katowicach
Dolina Trzech Stawów w Katowicach Lucyna Nenow
Zielona Stolica Europy w 2022 roku nie dla Katowic. O ten prestiżowy tytuł walczyło 18 europejskich miast, do finału weszły Tallin, Tury, Dijon oraz Grenoble. Katowice zajęły ostatecznie 8. miejsce, wśród polskich miast lepszy był tylko Kraków. - To bardzo dobry rezultat  - oceniają przedstawiciele katowickiego magistratu.

Zielona Stolica Europy w 2022 roku nie dla Katowic

O tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2022 roku walczyło 18 europejskich miast, w tym cztery z Polski. Ostatecznie Katowice zajęły 8. miejsce, lepszą piątą pozycję uzyskał tylko Kraków. Natomiast do ścisłego finału konkursu weszły Dijon, Grenoble, Tallin oraz Turyn.

- To bardzo dobry rezultat – gdyż rywalizowaliśmy z miastami, które mają bardzo duże osiągnięcia we wdrażaniu projektów związanych z szeroko rozumianą ekologią i dbałością o ochronę środowiska – podkreśla Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w Katowicach.

Jak dodaje w raporcie doceniono silne strony Katowic i działania podejmowane w ostatnich latach. - Podkreślono m.in. skuteczną walkę o czyste powietrze czy też wysoką aktywność miasta w zakresie stwarzania możliwości partycypacji mieszkańców m.in. poprzez budżet obywatelski, aplikacje naprawmyto, wCOPdrzewo. Wskazano także obszary rozwojowe Katowic, takie jak np. intensyfikacja inwestycji w odnawialne źródła energii, co jest szczególnie cenne pod kątem dalszych działań miasta w kolejnych latach – wylicza Stachura.

Katowice najwyżej, bo na 5. miejscu na 18 miast, oceniono w 3 podkategoriach: zarządzanie, adaptacja do zmian klimatycznych, walka z hałasem. W kolejnych kategoriach były w górnej połowie stawki: ograniczania zmian klimatycznych (6. miejsce), wody (6), gospodarki odpadami (7) przyrody i bioróżnorodności (8) oraz jakość powietrza (9).

Przypomnijmy: tytuł Zielona Stolica Europy przyznawany jest przez Komisję Europejską miastom powyżej 100 tys. mieszkańców za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Chodzi o zrównoważony rozwój i podnoszenie standardów ekologicznych. Zgłoszenie oceniane jest w kilkunastu kategoriach m.in. klimat, transport publiczny, hałas, odpady, zieleń w mieście, gospodarka ściekami, transport publiczny, gospodarka energetyczna czy zarządzanie środowiskiem. Stolicę wybiera międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komitetu Regionów. Zielonymi Stolicami Europy były m.in. Oslo, Nijmegen, Essen, Lublana, Bristol czy Kopenhaga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto