Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: Szopienice okiem architektów, socjologów, dezajnerów i mieszkańców

LOTA
W 2016 roku powstanie ujednolicona mapa Katowic, którą można będzie wykorzystać jako interaktywną planszę gry miejskiej, materiał na miejski portal lub aranżację pleneru ulicznego. Pierwszy rozdział mapy o Szopienicach jest już gotowy. Zobaczycie go dziś!

Dziś o godz. 18. w Galerii Architektury SARP w Katowicach wernisaż wystawy podsumowującej projekt "Miejskie narracje przestrzenne"

Wystawa to efekt wspólnego przedsięwzięcia katowickiego SARP i biura ESK - miejskich narracji przestrzennych - projektu sesji warsztatowo-eventowych. Uczestnikami są studenci i absolwenci architektury, wybranych kierunków artystycznych, socjologii i kulturoznawstwa, którzy biorą udział w warsztatach prowadzonych przez polskich i zagranicznych tutorów i moderatorów (m. in. architektów, urbanistów, designerów, plastyków, socjologów, streetworkerów). W interdyscyplinarnych zespołach opracowują scenariusze rewitalizacji zaniedbanych dzielnic miasta.

W maju tego roku studenci wzięli na warsztat Szopienice. Po cyklu spotkań i zajęć praktycznych w oddziale SARP uczestnicy projektu przenieśli się właśnie do Szopienic. Tu 21 czerwca w przestrzeni szopienickiego skweru, noszącego nazwę Ogród Dworcowy, powstała na kilka godzin Plenerowa Galeria prezentująca sylwetkę Szopienic, wyniki pracy grup warsztatowych oraz refleksje uczestników na temat dzielnicy bazujące na wywiadach przeprowadzonych przez studentów socjologii UŚ.

Wydarzenie to zostało utrwalone na taśmie video i będzie można je zobaczyć w Galerii Architektury SARP. Szopienice są również tłem animowanego filmu studentki ASP, zostały także utrwalone na zdjęciach uczestników warsztatów.

Całość zapisu stanowiącego I Rozdział Narracji Przestrzennych poświęcony Szopienicom zostanie zaprezentowana na wystawie w Galerii Architektury SARP w Katowicach (Dyrekcyjna 9) w piątek o godz 18. W ciągu najbliższych miesięcy powstanie Zeszyt Narracji poświęcony Szopienicom.

A to dopiero początek projektu. Każdego roku tworzona będzie unikatowa narracja jednej dzielnicy Katowic. O wyborze miejsc zadecyduje potencjał urbanistyczno-architektoniczny konkretnej części miasta. Uczestnicy stworzą dossier ulic wykorzystując metodę map mentalnych, dokumentację fotograficzną, dźwiękową i multimedialną. Zdefiniują możliwości i problemy, angażując nie tylko środowisko architektów, projektantów, socjologów, ale i mieszkańców dzielnic. Społeczne interwencje mogą zostać zrealizowane w formie flash mobu, gry miejskiej, happeningu, czy w postaci form przestrzennych.

W 2016 roku powstanie ujednolicona mapa miasta, którą można będzie wykorzystać jako
interaktywną planszę gry miejskiej, materiał na miejski portal lub aranżację pleneru ulicznego.
Dzięki mapom możliwe będzie również przygotowanie analizy dotyczące rozwoju miasta - zapowiada Tobiasz Melanowski z biura ESK.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto