Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczęły się prekonsultacje polityki eksportowej w Katowicach. Jarosław Gowin w naszym mieście

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
W poniedziałek, 19 lipca, rozpoczęły się prekonsultacje polityki eksportowej, w których udział biorą naukowcy, przedsiębiorcy i eksperci. O założeniach strategii mówili w Katowicach wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister Robert Tomanek, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W poniedziałek, 19 lipca, rozpoczęły się prekonsultacje polityki eksportowej, w których udział biorą naukowcy, przedsiębiorcy i eksperci. O założeniach strategii mówili w Katowicach wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister Robert Tomanek, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Monika Chruścińska-Dragan
Jarosław Gowin w Katowicach. Rozpoczęły się prekonsultacje polityki eksportowej. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii do udziału w debatach zaprosiło przedsiębiorców, ekspertów i naukowców. - Na początku września, podczas konferencji w Karpaczu, a potem podczas targów Expo w Dubaju, zaprezentujemy gotowy dokument. Będzie zawierał cały szereg instrumentów, przy pomocy których polski rząd chce wspierać branże i firmy, które mają największy potencjał rozwijania eksportu - zapowiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin.

Goszczący w Katowicach wicepremier podkreślił, że to właśnie eksport jest jednym z najważniejszych elementów stabilnej gospodarki, a Śląsk jako region wiodący w tej dziedzinie, jest idealnym miejscem do rozpoczęcia dyskusji na jego temat.

- W czasach pandemii, to właśnie z jednej strony przemysł, a z drugiej - eksport, okazały się najsilniejszymi punktami polskiej gospodarki. To dzięki nim w ubiegłym roku mieliśmy spadek PKB zaledwie o 2,7 proc., natomiast w tym roku nasza gospodarka rozwija się bardzo dynamiczna - mówił Gowin, szef resortu rozwoju, pracy i technologii.

Obecny na konferencji wiceminister Robert Tomanek zwrócił uwagę, iż dzisiaj na system wsparcia eksportu składa się ponad sto instrumentów, rozproszonych po różnych instytucjach. - Idea polityki, o której dzisiaj mówimy, jest taka, żeby zintegrować te instrumenty, dokonać ich przeglądu, być może dodać nowe, usunąć te, które są nieefektywne - opowiadał.

Jak zapowiedział, jednym z założeń jest zbudowanie specjalnej platformy do kojarzenia eksporterów, która byłaby zarządzana przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. - Chodzi o to, aby nasze firmy, zwłaszcza działające w przemyśle ciężkim na Śląsku, włączyły się efektywnie w międzynarodowe łańcuchy wartości, po pierwsze gospodarki cyfrowej, a po drugie Europejskiego Zielonego Ładu - tłumaczył Tomanek.

Zdaniem wiceministra, w następnych kwartałach należy spodziewać się wzrostu polskiego eksportu. Świadczy o tym poprawiająca się pozycja polskiego przemysłu motoryzacyjnego, widać także większą aktywność eksportową przemysłu spożywczego.

- W tej chwili koncentrujemy się na eksporcie do krajów Unii Europejskiej, głównie do Niemiec. Pora bardziej intensywnie eksportować na rynki pozaunijne - choćby po to, żeby nasz eksport był bezpieczniejszy - ocenił były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Jak zapowiedzieli obaj ministrowie, dyskutowany obecnie dokument zaprezentowany zostanie we wrześniu, a jego wdrażanie rozpocznie się najszybciej, jak to możliwe. Niewykluczone, że nastąpi to jeszcze przed końcem 2021 roku.

- Podczas konferencji w Karpaczu, na początku września, a potem podczas targów Expo w Dubaju, zaprezentujemy gotowy dokument. Będzie zawierał cały szereg instrumentów, przy pomocy których polski rząd chce wspierać branże i firmy, które mają największy potencjał rozwijania eksportu - zapowiedział Jarosław Gowin.

Wicepremier, oprócz konsultacji strategii eksportowej, wziął udział 19 lipca także w spotkaniu z samorządowcami i środowiskiem akademickim.

- Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób wykorzystać potencjał naukowy Śląska do przyspieszenia rozwoju i transformacji gospodarczej tego regionu. Regionu, który ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia zwłaszcza polskiego przemysłu - zaznaczył Jarosław Gowin nawiązując do tematu wykorzystaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy i nowych funduszy unijnych.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto