Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachwycający Nikiszowiec w Katowicach. Zobaczcie, jak wyglądał przed wojną. Familoki, rynek, kościół św. Anny na archiwalnych zdjęciach

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Nikiszowiec na archiwalnych zdjęciach sprzed wojny
Nikiszowiec na archiwalnych zdjęciach sprzed wojny arodowe Archiwum Cyfrowe
Nikiszowiec, największa turystyczna atrakcja w Katowicach i jedna z największych w regionie. Do tego jeden z polskich Pomników Historii. Miejsce magiczne, przyciągające niezwykłym klimatem i zachwycające architekturą. Jak Nikiszowiec wyglądał w swoich pierwszych latach? Zobaczcie zachwycające archiwalne zdjęcia!

Nikiszowiec przed wojną. Zachwycające archiwalne fotografie zabytkowego osiedla

Nikiszowiec to największa, obok Strefy Kultury, turystyczna atrakcja Katowic. Miejsce magiczne, przyciągające niezwykłym klimatem i zachwycające architekturą. Zabytek, ale też jeden z polskich Pomników Historii. Do tego miejsce niezwykle fotogeniczne, dlatego też regularnie staje się plenerem filmowym. Przed rokiem kręcono tu zdjęcia do filmu „Śmierć Zygielbojma” w reżyserii Ryszarda Brylskiego, a wcześniej do obrazów m.in. Kazimierza Kutza, Lecha Majewskiego, Radosława Piwowarskiego, Macieja Pieprzycy czy Janusza Kidawy.

Osiedle powstało w latach 1908–1919 jako osiedle robotnicze dla górników sąsiedniej kopalni Giesche. Najbardziej charakterystyczne są oczywiście tutejsze domy - familoki pokryte czerwoną cegłą z charakterystycznymi, pociągniętymi czerwoną farbą wnękami okiennymi.

Nikiszowiec na archiwalnych zdjęciach sprzed wojny

Zachwycający Nikiszowiec w Katowicach. Zobaczcie, jak wygląd...

Nikiszowiec na zdjęciach z międzywojnia. Widać kościół św. Anny, budynki mieszkalne, podcienia przy rynku, ale też sąsiednią kopalnię

Budynki zamknięto w dziewięć kwartałów z zielonymi dziedzińcami. W sumie jest tu około 1000 mieszkań. Punktem centralnym osiedla jest wydłużony plac Wyzwolenia, przy którym znajdują się m.in. kościół świętej Anny, charakterystyczne podcienia, budynek poczty, a po sąsiedzku pięknie odnowiony budynek starego magla, w którym obecnie działa filia Muzeum Historii Katowic.

A jak Nikiszowiec wyglądał dawniej? W Narodowym Archiwum Cyfrowym znaleźliśmy piękne zdjęcia osiedla sprzed wojny. W większości pochodzą z lat 30-tych, ale są też fotografie z końca lat 20-tych. Widać na nich kościół św. Anny, budynki mieszkalne, podcienia przy rynku, nikiszowieckie ulice, ale też sąsiednią kopalnię.

Nie przegap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto