Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Glück auf nad sztolnią podzieli Ślązaków?

JO
archiwum
Czy niemiecki napis nad wejściem do Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej podzieli Ślązaków?

"Glück auf", a może "Powodzenia" - jaki napis powinien widnieć nad wejściem do Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, która jest udrażniana na swoim zabrzańskim odcinku? Historyk z tego miasta, Dariusz Walerjański twierdzi, że napis w wersji niemieckiej jest integralną częścią historii. To zdanie podziela Przemysław Noparlik, historyk z Rudy Śląskiej - miasta, w którym również są plany uruchomienia odcinka sztolni.

Dziś takie stereotypowe patrzenie i zacieranie śladów historii jest godne potępienia - ocenia Walerjański.

- Z historii regionu nie da się wymazać faktu, że przez kilkaset lat był on związany z administracją pruską, a jego dynamiczny rozwój w XIX w. był owocem działań pruskich przedsiębiorców i władz. Dlatego niezrozumiała jest próba manipulacji historią w przypadku Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej - zaznacza Noparlik.

Jak podkreśla rudzki historyk - Górny Śląsk, jako obszar pogranicza, przez wieki był miejscem ścierania się wpływów polskich, czeskich i niemieckich. Nie jest więc możliwe wymazanie napisów w języku niemieckim zarówno na papierze, jak i w postaci inskrypcji na nagrobkach czy fasadach budowli.

- Zgodnie ze sposobem rozumowania zabrzańskich urzędników z cmentarzy i świątyń powinny zniknąć obcojęzyczne napisy, a ten nad bramą obozu KL Auschwitz powinno się spolszczyć. Życzę powodzenia! Glück auf! - konkluduje Przemysław Noparlik, historyk z Rudy Śląskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto