Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z pejzażu Katowic znika charakterystyczny górniczy szyb. Rozpoczęła się rozbiórka wieży szybu I kopalni Boże Dary

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Rozpoczęła się rozbiórka wieży szybu I kopalni Boże Dary
Rozpoczęła się rozbiórka wieży szybu I kopalni Boże Dary Marzena Bugała
Z pejzażu Katowic zniknie charakterystyczny górniczy szyb górujący nad hałdą w Kostuchnie. W poniedziałek rozpoczęła się rozbiórka wieży szybu I kopalni Boże Dary. Ponad 80-metrowa konstrukcja zostanie zlikwidowana jeszcze przed końcem kwietnia. Natomiast do końca tego roku mają się zakończyć prace porządkowe na całym terenie po kopalni, następnie nieruchomość w całości lub w częściach zostanie wystawiona na sprzedaż

Z pejzażu Katowic znika charakterystyczny górniczy szyb. Właśnie ruszyła rozbiórka

W poniedziałek, 15 marca, rozpoczęła się rozbiórka wieży szybu I kopalni Boże Dary w Katowicach. To licząca prawie 82 metry (licząc z masztem i młotkami) konstrukcja górująca nad hałdą w Kostuchnie.

- Aby nie uszkodzić rury szybu, wieża nie zostanie podcięta, lecz jest rozbierana po kawałku. Zaczęto od likwidacji pomostu suwnicy na wysokości 76,5 metra – mówi Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Jak dodaje rura szybowa szybu I jest już wyzbrojona i zostanie zachowana, podobnie jak wieża szybu II.

- Pełniąc rolę szybu wydechowego, w tym celu dobudowana zostanie stacja wentylatorów. Z kolei szyb II pozostanie z pełnym wyposażeniem, znajdzie się w nim pompownia (infrastruktura konieczna do odwadniania kopalni – przyp. Red.) na poziomie 416. Szyb będzie też pełnił rolę szybu wdechowego. Będzie tez szybem zjazdowym – tłumaczy Jaros.

Zakończenie rozbiórki wieży szybu I planowane jest przed końcem kwietnia. Natomiast prace porządkowe na terenie po kopalni Boże Dary, przygotowujące nieruchomość do późniejszej sprzedaży (w całości lub częściach – to zależy od zainteresowania), mają potrwać do końca tego roku.

Przypomnijmy, że kopalnia Boże Dary została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń jeszcze w 2015 roku. Cześć pokopalnianych budynków znajdujących się na terenie zakładu przy ulicy Boya – Żeleńskiego to obiekty zabytkowe, wśród nich są m.in. budynek maszyny wyciągowej, warsztaty przy szybie II czy dawny budynek socjalny z łaźnią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto