Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z nowego Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach... nie pojadą autobusy dalekobieżne

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Katowice. Koniec obskurnego dworca przy Skargi? Skąd! Jesienią, a może i zimą wciąż będziemy tu wsiadać do autobusów, jadących do Berlina, Pragi, Wrocławia, Zakopanego czy Krakowa. Choć nowy Międzynarodowy Dworzec Autobusowy przy Sądowej zostanie otwarty 30 września 2020, linie dalekobieżne nie będą się tu zatrzymywać jeszcze przez długi czas, być może nawet jeszcze w przyszłym roku. Wszystko przez opóźnienia przy Sądowej. Przewoźnicy nie mogli przez to zrobić żadnego ruchu i zaplanować żadnej zmiany rozkładu czy trasy. - Procedury należało zacząć 5-6 miesięcy temu - mówią najwięksi przewoźnicy międzynarodowi. Sądowa miała zostać otwarta na początku lata, potem na koniec lata, ostatecznie stanęło na ostatnim dniu września.

Kto dał się nabrać, że otwarcie nowego dworca autobusowego przy Sądowej oznacza, że z Katowic zniknie obskurny dworzec przy Skargi, gdzie dziś zatrzymują się dalekobieżne autobusy? Niestety. Skargi zostaje, a na Sądowej będą się zatrzymywać co najwyżej autobusy ZTM, i to tylko w jednym kierunku (z północy na południe) do Ochojca, Rudy Śląskiej i... na dworzec PKP w Katowicach. To będzie 12 linii: 0,11, 50, 110, 133, 154, 170, 177, 193, 296, 657 i 674.

Duzi przewoźnicy dopiero teraz, czyli gdy dworzec ma być otwarty, mogą starać się o stosowne zezwolenia. A to procedury, które trwają minimum kilka tygodni, a może i kilka miesięcy, zaś zaangażowane w nie są rozmaite urzędy z urzędem marszałkowskim włącznie. Na razie nie szykują się do zmiany przystanku duzi przewoźnicy, jak Flixbus czy Unibus, żadnej informacji o zmianie lokalizacji przystanku nie podaje też Sindbad. A na Sądowej na jedynym czynnym wyświetlaczy podana jest nazwa firmy Telesfor, która kursuje do Rybnika.

A autobusy dalekobieżne? Ewa Lipka, rzecznik UM Katowice, odmówiła odpowiedzi na pytanie, jacy przewoźnicy i kiedy przeniosą się na Sądową.

Za to przewoźnicy mówią:
Wszyscy mają zezwolenia na stary dworzec. Teraz dopiero, na koniec września, możemy zacząć procedury. Dworzec i urząd marszałkowski będą tonąć w dokumentach. Przy dobrych wiatrach wyrobimy się w tym roku. To proces, który należało zacząć 5-6 miesięcy temu. Wtedy wszyscy przewoźnicy wyrobili by się do grudnia.

Dworzec na Skargi w Katowicach nie zniknie

Na Skargi dwa dni przed uruchomieniem nowego dworca międzynarodowego wszystko działa po staremu - duże i nowoczesne autobusy do Berlina, Holandii, Krakowa czy Kołobrzegu wciąż zatrzymują się na dziurawym, pełnym kałuż placyku, a podróżni czekają w zdezelowanej poczekalni. Rozkłady jazdy przewoźników na kartkach A4 smętnie wiszą na deszczu. Nie ma tu żadnej informacji, że dworzec miałby zakończyć działalność.

A kierowcy busów i autobusów na pytanie, gdzie ich szukać jesienią: na Skargi czy Sądowej, wzruszają ramionami - nie wiemy.
- Na razie się donikąd nie wybieramy - mówi kierowca Unibusa.

Międzynarodowy Dworzec Autobusowy w Katowicach i Flixbus.

Na Sądowej zaś wszystko jest gotowe: parking, ławki, klomby, a na autobusy czeka 20 peronów, nad każdym zaś jest wyświetlacz, ale tylko na jednym jest nazwa przewoźnika - to firma Telesfor, która jeździ do Rybnika.

Kiedy na Sądowej będzie operował np. jeden z największych przewoźników, czyli Flixbus?

Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce, na Ukrainie i w krajach bałtyckich, nie przewiduje, by stało się to szybko, może w grudniu, może w marcu?

- Będziemy się przenosić, jednak dopiero teraz można wystąpić o uzgodnienie wjazdów na nowym dworcu - mówi Michał Leman. - Następnie trzeba potwierdzić rozkłady ze wszystkimi innymi zarządcami przystanków na danej linii oraz z urzędem, który musi uzgodnić to z urzędami we wszystkich województwach na danej trasie. W przypadku FlixBus Polska przeniesienie na nowy dworzec wymaga zmiany ponad 60 zezwoleń. Ogólnie procedura ta trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, a według przepisów, zmiany rozkładów można dokonywać kilka razy w roku. Najbliższe terminy to grudzień i marzec.

Przypomnijmy. Centrum Przesiadkowe „Sądowa”, od wielu miesięcy jest gotowy, ale wciąż nie został otwarty. Pierwotnie miasto planowało, że węzeł uda się uruchomić w połowie roku, potem termin przesunięto na lato, a obecnie mowa o końcówce września, ewentualnie przełomie września i października.

Międzynarodowy Dworzec Autobusowy powstał między ulicami Sądową a Goeppert – Mayer. Budowa rozpoczęła się w 2018 roku. Kosztowała około 60 mln zł.

Z nowego Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach.....

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto