Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z archiwium Dziennika Zachodniego: O tym pisaliśmy w Katowicach wiele lat temu (część 3)

DN
Wasza ulubiona rubryka z naszego tygodnika. Dziś przypominamy np. modę letnią w 1957 roku, doniesienia z budowy Os. Tysiąclecie

7 lipca 1957 roku
Moda na lato 1957

W tym sezonie królują wygodne, wdzięczne i bardzo modne sukienki koszulowe "szmizjerki". Szmizjerki nosi się rano, po południu, wieczorem. Ale nie tylko!
Na naszym zdjęciu - aktualny paryski model dla wrogów szmizjerek: spódnica z trzech kolorów popeliny lub płótna, zestawionych z fantazją, której nie powstydziłby się chyba Picasso. Na rano bluzka biała, na wieczór czarna. Moda nigdy nie była i nie jest w tym sezonie tak rygorystyczna, żeby wśród różnych wariantów modeli aktualnej kolekcji znaleźć coś, w czym nam i niebrzydko, i modnie. Jednak najgorsze, co może grozić kobiecie, to zatrzymanie się na jakimś etapie mody i utknięcie np. na spódnicy "solejce" pod arcywygodnym pretekstem, że właśnie w niej nam ładnie.

Czwartek, 18 lipca 1974 roku
Tysiąclecie jeszcze rośnie

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach, należące do największych i najładniejszych osiedli w stolicy aglomeracji, rozpoczęto budować w latach 60. Wtedy stanęły pierwsze budynki, choć prace wyburzeniowe zaczęto w latach 50. Tzw. Dolne Tysiąclecie, dziś już nieźle zagospodarowane w placówki handlowe, gastronomiczne i opiekuńcze, zamieszkuje kilkanaście tysięcy osób. Trwa jednak dalsza rozbudowa osiedla, w kierunku Chorzowa. Powstaje tam tzw. Górne Tysiąclecie. Po zakończeniu budowy, osiedle będzie zamieszkiwać 25 tysięcy osób. W III etapie budowa obejmie tereny dzisiejszej kolonii domków fińskich, wówczas, w latach 1976-1980, liczba mieszkańców wzrośnie o dalszych 8 tysięcy i przekroczy 30 tysięcy osób.

Środa, 1 lipca 1998 roku
Tablica przy Sienkiewicza

Mieszkańcy bloku przy Ossow-skiego 28 na osiedlu Witosa nadal "czepiają się" ścian. Dwa przetargi, które miały wybrać firmę do wyprostowania budynku, skończyły się fiaskiem. Na dodatek osiedle zaczęły nękać wstrząsy. 10-piętrowy budynek jest odchylony od pionu o 3 proc. W mieszkaniu przesuwają się meble, drzwi same się zamykają lub otwierają, a zupa wylewa z pełnych talerzy. Każdy kolejny metr to prawie 3 centymetry w bok. Wybudowany w latach 70. wieżowiec odchyla się z powodu szkód górniczych.
Metod prostowania jest kilka. Np. w Raciborzu prostowano budynki metodą wiercenia poziomych otworów i wybierania nadmiaru gruntu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto