Wyższe opłaty na autostradzie A4 Katowice - Kraków. Ile teraz zapłacimy na bramkach?

Redakcja
Od dziś wyższe opłaty za przejazd autostradą A4. Zamiast dotychczasowych 10zł, zapłacimy 12. Arc
Od dziś kierowcy przejeżdżający autostradą A4 zapłacą więcej. Opłaty wzrosną o 20 proc. - od 1 października za przejazd będzie trzeba zapłacić nie 10, a 12 złotych każdorazowo na bramkach na odcinku Katowice - Kraków.

Od 1 października 2020 wrastają opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków. Na każdym z dwóch punktów poboru opłat tj. Mysłowice i Balice, kierowcy zapłacą 12 złotych, zamiast dotychczasowych 10. Motocykliści na każdej z bramek zapłacą 6 złotych.

Można jednak zapłacić mniej

Wciąż można zapłacić mniejszą stawkę, jednak trzeba korzystać ze specjalnych aplikacji.

  • Autopay
  • A4Go
  • Telepass
  • SkyCash

Dzięki aplikacjom, za przejazd A4, na tych dwóch bramkach zapłacimy za przejazd 8zł. Można też skorzystać z "szybkiego pasa", gdzie opłata jest pobierana automatycznie.

GDDKiA przeciwna podwyżkom

Podwyżkom od początku sprzeciwiała się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak w tym przypadku mogła tylko wyrazić opinię, która nie jest wiążąca dla koncesjonariusza, czyli Stalexportu Autostrady Małopolskiej.

- Zdaniem GDDKiA, koncesjonariusz, ustalając kwotę podwyżki, nie wziął pod uwagę wyjątkowych okoliczności gospodarczych oraz zmieniającej się sytuacji społeczno-ekonomicznej. W okresie pandemii wiele instytucji, podmiotów finansowych i przedsiębiorstw podejmuje zgoła odmienne działania, obniżając stawki opłat - informują przedstawiciele GDDKiA.

Jak podkreśla GDDKiA, prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z umowy koncesyjnej. GDDKiA nie ma uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy.

- Niezależnie od tego, bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku od koncesjonariusza, GDDKiA zwróciła się z prośbą o rozważenie okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji Stalexportu w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd. W stanowisku przesłanym 31 lipca br. do Stalexportu wskazaliśmy m.in. błędne założenia dotyczące przygotowanej i przedstawionej przez Stalexport Autostrada Małopolska prognozy ruchu - argumentują przedstawiciele GDDKiA.

Zbyt wysokie opłaty, ucierpią drogi lokalne

W piśmie do Emila Wąsacza, prezesa zarządu Stalexport Autostrada Małopolska, dyrektor GDDKiA pisze, że stawki opłat za przejazd obowiązujące na koncesyjnym odcinku A4 (trzykrotnie wyższe niż na odcinkach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad) są na granicy akceptowalności społecznej. Wzrost stawek, będzie mieć przełożenie na spadek ruchu na autostradzie, a tym samym będzie prowadzić do przeniesienia części ruchu na drogi alternatywne do autostrady A4, co stoi w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym.

GDDKiA zwracała też uwagę, że już teraz część dróg określonych w załączniku do umowy koncesyjnej jest w sposób bardzo istotny obciążona ruchem i posiada znikome rezerwy przepustowości. Zaproponowany wzrost stawek opłat przyczyni się bezpośrednio do zwiększenia ruchu na tych drogach, co może istotnie negatywnie wpłynąć na możliwości obsługi przez nie ruchu lokalnego.

Warto też przypomnieć, że jak dotąd, każda podwyżka opłat za korzystanie z płatnego odcinka A4 między Katowicami i Krakowem spotykała się ze sprzeciwem GDDKiA. Za każdym jednak razem SAM S.A. nie uwzględniał tej opinii i wprowadzał zapowiadane podwyżki.

Protest pielęgniarek. Wysoka średnia wieku i niskie płace

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
szofer ZADEK

-URWA to nie jest autostrada , to polna droga wiecznie w remoncie

Dodaj ogłoszenie