Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Muzeum Śląskiego „Zajawka. Śląski hip-hop 1993 – 2003" została wybrana Wydarzeniem Kulturalnym 2019 roku. ZDJĘCIA

ATRI
Wystawa „Zajawka. Śląski hip-hop 1993 – 2003" została Wydarzeniem Kulturalnym 2019 roku
Wystawa „Zajawka. Śląski hip-hop 1993 – 2003" została Wydarzeniem Kulturalnym 2019 roku Facebook; musk
Wydarzenie Kulturalne jest nagrodą przyznawaną przez popularną Trójkę, czyli Program 3 Polskiego Radia. Tegoroczną edycję wygrała wyjątkowa wystawa „Zajawka. Śląski hip-hop 1993 – 2003", którą mogliśmy podziwiać w Muzeum Śląskim w Katowicach. Była ona dostępna do zwiedzenia do końca września zeszłego roku. Wyróżnienie jej tytułem Wydarzenia Kulturalnego 2019 jest sporym osiągnięciem.

Plebiscyt „Radiowego Domu Kultury" Trójka - Program 3 Polskiego Radia nagrodził wystawę „Zajawka. Śląski hip-hop 1993 – 2003" tytułem Wydarzenie Kulturalne 2019 roku. To wyróżnione dla wyjątkowej wystawy, którą można było podziwiać w Muzeum Śląskim w Katowicach do końca września zeszłego roku.

Kuratorem wystawy był Szymon Kobylarz, malarz, artysta sztuk wizualnych i twórca instalacji. Ekspozycji w lipcu i sierpniu 2019 roku towarzyszyły inne, dodatkowe wydarzenia związane z hip-hopem, takie jak projekcje filmów, panele dyskusyjne i warsztaty plastyczne dla młodszych gości muzeum. Wystawa była skierowana do osób powyżej 16. roku życia, ale młodsi mogli ją zwiedzać - tylko pod opieką osoby dorosłej.

Początki hip-hopu w Polsce, jego podstawowe fundamenty i założenia – tych zagadnień dotyczyła wystawa. Zwiedzający mogli poznać twórczość lokalnych raperów, DJ-ów i grafficiarzy, którzy przez lata kształtowali nową subkulturę w naszym kraju. Eksponatami były między innymi kasety, plakaty, charakterystyczne ubrania oraz dzieła ulicznych artystów. Historie, sylwetki ważnych postaci (wśród nich Magik, AbradAb, Banita i Liroy) i ich utwory były przedstawiane za pomocą elementów multimedialnych, takich jak teledyski czy odsłuchy utworów muzycznych.

Przy wyjściu z wystawy ustawiony był fotoplastykon, który wyświetlał zbiór zdjęć Arkadiusza Goli, śląskiego fotoreportera i fotografa, działającego m.in. w Dzienniku Zachodnim. Owoc jego pracy nosił tytuł ”Migawki naszych wspomnień – lata dziewięćdziesiąte na Śląsku w obiektywie Arkadiusza Goli”. Osoby chcące dowiedzieć się, czym naprawdę jest zajawka, miały okazję to zrobić.

”Zajawka. Śląski hip-hop 1993 – 2003” przekrojowo pokazywała rozwój hip-hopu w pierwszej dekadzie jego obecności na naszym krajowym podwórku. Wystawa nie skupiała się jednak wyłącznie na suchych faktach i biografiach, każdy rok był bowiem przedstawiony za pomocą kultowych utworów, ważnych postaci, elementów popkultury i istotnych kontekstów historycznych, które poniekąd wpływały na treść dzieł hip-hopowych. Pierwsze dema, pierwsze teledyski, pierwsze teksty, pierwsze tagi na murach – zobaczyć tam mogliśmy ”rzeczy pierwsze”, trudne początki w czasach, gdy społeczna świadomość nie była gotowa na nowy, lekko kontrowersyjny środek wyrazu. Pochodzący z USA hip-hop na polskim gruncie wykiełkował znakomicie, gromadząc wokół siebie grupy pasjonatów, których łączyła szczera miłość do kultury, czyli właśnie zajawka.

Z okazji otrzymania nagrody, na Facebooku musk pojawiły się nie publikowane do tej pory zdjęcia z archiwum Muzeum Śląskiego. - Chomikowaliśmy je na specjalną okazję. Jak nam miło, że ta przyszła tak szybko - pisze musk.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto