Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyspa Opatowicka i kolorowe jeziorka kandydatami na

AS
Kolorowe Jeziorka - Szmaragdowe
Kolorowe Jeziorka - Szmaragdowe Władysław Krupa
W czasie wakacji na łamach National Geographic Traveler będzie trwał plebiscyt 7 nowych cudów Polski. Redakcja miesięcznika wyłoniła 35 najciekawszych, a wciąż niewystarczająco znanych miejsc w Polsce, na które można głosować do 15 września br. Które wejdą do ścisłej siódemki, a która atrakcja okaże się „cudem numer jeden”? Wyniki plebiscytu poznamy w październiku br.

– „Cudze chwalicie, swego nie znacie” mówi stare, polskie przysłowie. I sporo w nim racji – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika NG Traveler. – Polska jest nie tylko najfajniejsza, ale w dodatku bardzo szybko się zmienia. W ostatnich latach odkrywamy na nowo wiele zapomnianych zabytków, odnawiamy je i robimy z nich prawdziwe turystyczne perły. Wreszcie doceniamy też wspaniałą polską przyrodę. Właśnie dlatego postanowiliśmy ogłosić plebiscyt 7 nowych cudów Polski. Wiele z tych miejsc może stać się prawdziwym magnesem dla podróżników z kraju i zagranicy.

– Dzięki trosce samorządów i dotacjom z Unii Europejskiej polskie regiony zyskują nowe oblicze. Wyszukując kandydatury do plebiscytu konsultowaliśmy się głównie z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi oraz przedstawicielami samorządów. Wyszliśmy z założenia, że to właśnie społeczności lokalne wiedzą najlepiej, co w ich okolicy jest najcenniejsze – dodaje Marcin Dzierżanowski z redakcji NG Traveler.

Wśród kandydatów w plebiscycie "7 nowych cudów Polski" są dwa miejsca z Dolnego Śląska - kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich oraz wrocławska Wyspa Opatowicka.

Zobacz również: Perły w Koronie - dolnośląskie zamki i pałace

Kolorowe jeziorka. Dolnośląskie / Rudawy Janowickie
Jedno z najpiękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone, swój kolor zawdzięczają występowaniu w wodzie związków chemicznych, a to za sprawą górnictwa, a ściślej – łupków pirytonośnych, które były przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX w. Do cudnych jeziorek można dojść zielonym szlakiem z Wieściszowic.

Wyspa Opatowicka. Dolnośląskie / Wrocław
Przed wojną znana jako wyspa miłości, dziś przyciąga miłośników przyrody i adrenaliny. Znajdują się tam dzikie tereny, które należą do zespołu krajobrazowo-przyrodniczego. Gąszcz starych drzew, obecność rzadkich gatunków chrząszczy sprawia wrażenie dżungli. Wystarczy jednak przejść na drugą stronę, by znaleźć się w kilometrowym parku linowym. A wszystko to w obrębie miasta.

Jakie jeszcze miejsca Dolnego Śląska zasługują na miano CUDU POLSKI? Czy nasze kandydatury mają szansę na zwycięstwo?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto