Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy projekt badawczy Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na stulecie przywracają pamięć o Powstańcach

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Na zdjęciu przedstawiony jest jeden z bohaterów projektu "100/100 - przywróćmy pamięć powstańcom" - Nikodem Renc z rodziną. W pierwszym powstaniu śląskim był dowódcą oddziału powstańców w Lipinach. Następnie brał udział w akcji plebiscytowej pełniąc funkcję zastępcy kierownika biura plebiscytowego. Pełnił również ważne funkcje w drugim i trzecim powstaniu śląskim.
Na zdjęciu przedstawiony jest jeden z bohaterów projektu "100/100 - przywróćmy pamięć powstańcom" - Nikodem Renc z rodziną. W pierwszym powstaniu śląskim był dowódcą oddziału powstańców w Lipinach. Następnie brał udział w akcji plebiscytowej pełniąc funkcję zastępcy kierownika biura plebiscytowego. Pełnił również ważne funkcje w drugim i trzecim powstaniu śląskim. Fot. materiały organizatora wystawy
Z okazji 100. rocznicy wybuchu III zwycięskiego powstania śląskiego, Muzeum Śląskie w Katowicach we współpracy z Fundacją Ślązacy.pl oraz Towarzystwem Poszukiwań Historycznych zainaugurowało projekt badawczo-popularyzatorski "100/100 - przywróćmy pamięć powstańcom". Jego efektem będzie wystawa stanowiąca prezentację 15 najciekawszych sylwetek Powstańców zgłoszonych przez ich rodziny.

Wyjątkowy projekt „100/100 - przywróćmy pamięć powstańcom”

Wystawa stanowi prezentację 15 najciekawszych sylwetek zgłoszonych przez rodziny w ramach projektu badawczo-popularyzatorskiego „100/100 - przywróćmy pamięć powstańcom”. Na trzydziestu planszach zaprezentowane zostaną biogramy opracowane w oparciu o relacje rodzinne i dokumenty zgromadzone m.in. w Centralnym Archiwum Wojskowym, Archiwum Państwowym w Katowicach oraz inny placówkach archiwalnych i muzealnych. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog.

Wśród prezentowanych sylwetek są znani działacze plebiscytowi m.in. bliscy współpracownicy Wojciecha Korfantego w Polskim Komisariacie Plebiscytowym dr Maksymilian Hanke, Leonard Kuntze czy dr Maksymilian Wilimowski. Wśród innych postaci warto wspomnieć Wilhelma Chroboka - jednego z nielicznych szeregowców odznaczonych Krzyżem Srebrnym V klasy Orderu Wojennego Virtuti Militari czy też Stefanie Knapikówną - działaczkę Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, później sekretarkę Wojciecha Korfantego. Warto zwrócić uwagę na tragiczne losy byłych powstańców w okresie II wojny światowej. Wojciech Sapeta - powstaniec z Imielina zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, późniejsi policjanci Jan Powała i Piotr Urbańczyk zostali zamordowani przez Sowietów w 1940 r. w Twerze. Karol Frelich i Mikołaj Witczak jr. po II wojnie światowej byli prześladowani i więzieni przez władze komunistyczne.

Celem projektu jest popularyzacja sylwetek bohaterów okresu powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku, pogłębienie wiedzy o tamtych wydarzeniach i zebranie materiałów dotyczących uczestników powstań śląskich i akcji plebiscytowej, a w szczególności zachęcenie potomków powstańców śląskich do zainteresowania się losami swoich przodków, ich nierzadko tragicznymi losami i podzielenie pamięcią o bohaterach naszej historii.

Oficjalne otwarcie wystawy z udziałem rodzin powstańców odbędzie się w czwartek 24 lutego o godzinie 14.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach. Dla zwiedzających wystawa będzie czynna od piątku 25 lutego. Patronat honorowy nad projektem objęli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Pokolenie, jego współorganizatorami Muzeum Śląskie w Katowicach, Fundacja Ślązacy.pl i Towarzystwo Poszukiwań Historycznych.

Partnerami projektu są: Fundacja PKO BP, Fundacja KGHM Polska Miedź, Totalizator Sportowy, Węglokoks i Jastrzębska Spółka Węglowa SA.

Patronat medialny nad projektem: Gość Niedzielny, Radio eM, TVP Katowice i Dziennik Zachodni.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto