Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem do 18 km od Pszowa. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 11 - 12 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na trasę rowerową z Pszowa? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych propozycji. Mają różne stopnie trudności czy długości, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 18 km od Pszowa. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe w okolicy Pszowa proponujemy na weekend.

Spis treści

Trasy rowerowe w pobliżu Pszowa

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 18 km od Pszowa, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Nim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 11 maja w Pszowie ma być 18°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 44%. W niedzielę 12 maja w Pszowie ma być 18°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: Góra Zamkowa - Hugo Quelle.

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 45,47 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 14 min.
  • Przewyższenia: 83 m
  • Suma podjazdów: 961 m
  • Suma zjazdów: 919 m

Yaneck60 poleca trasę mieszkańcom Pszowa

Wyjazd z kolegą Antkiem do Jankowic a dokładniej na Górę Zamkową (Schlossberg), przed tym w lasach rudzkich odwiedziliśmy "Jeziorko Goj", uroczysko "Hubertus" nad stawem "Czarna Kałuża", dalej drogą leśną "Hubertusowa" do Jankowic, drogą Wiejską do leśniczówki "Krasiejów", do Góry Zamkowej, na której stanęła piękna drewniana wiata i kapliczka poświęcona św. Hubertowi. Wiatę ufundował Tartak ZEP z Rudy Kozielskiej a kto był budowniczym kapliczki św. Huberta dokładnie nie wiem, ponoć zbudowali ją Górale. Jadąc dalej obok kamienia "Hugo Quelle - źródło Hugona" w leśnictwie Krasiejów w kierunku leśniczówki "Wildek", dalej drogą Raciborską odwiedzić wspomniany Tartak ZEP, gdzie tu właśnie poinformowano nas, że kapliczkę wybudowali Górale, i dalej w kierunku Rud. Odwiedziliśmy też Paproć gdzie remontowany jest most w nadziei, że uda nam się po nim przejechać na drugą stronę rzeki Rudy, niestety nie przejezdny, w związku, z czym zawracamy na drogą leśną i przez Stodoły do "Kotwicy" gdzie się pożegnaliśmy. Antoni ruszył w stronę Zebrzydowic a ja do Orzepowic i do Rybnika. Trasa wiodła: Zebrzydowice, Jejkowice, Zwonowice, uroczysko Hubertus, Jankowice, Krasiejów, Zamkowa Góra. Powrót: Ruda Kozielska, Rudy, Paproć, Stodoły, Chwalęcice, Orzepowice i Rybnik. Dziękuję Antkowi za udział w wyjeździe. Cała trasa wg licznika to 46.81km.

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: WOKÓŁ ZALEWU RYBNICKIEGO

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 50,8 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 11 min.
  • Przewyższenia: 90 m
  • Suma podjazdów: 315 m
  • Suma zjazdów: 317 m

Rowerzystom z Pszowa trasę poleca Mazi88

KuzniaWsiodełku.pl poleca:
Ruszamy z parkingu koło szkoły, kierujemy się w stronę lasu. Po lewej stronie mamy działki. Na końcu działek skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto, po drodze oglądając piękno kuźniańskiego lasu. Szczęśliwcom może będzie dane zobaczyć jakieś dzikie zwierzę. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym jedziemy w lewo.(1) Szlak koloru CZERWONEGO prowadzi do KRASIEJOWA. Po przejechaniu około 2 km szlak skręca w lewo, my jedziemy prosto (2) przez łąki. Droga szutrowa zmienia się w asfaltową. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do pomnika. (3, 4) Przeskakujemy na drugą stronę ruchliwej drogi Racibórz – Gliwice. Kierujemy się w stronę leśniczówki. Dalej prowadzi nas droga HUBERTUSOWA. Dojeżdżamy do skrzyżowania. Kierujemy się w prawo. (5) Teraz cały czas prosto przez las (6) aż do Zwonowic. Wyjeżdżając z lasu, po lewej stronie widzimy cel naszej podróży – Elektrownię Rybnik. (7) Teraz czeka nas odcinek asfaltowy. Jedziemy w dół do głównej drogi. Skręcamy w lewo i po znakach kierujemy się na Rybnik. Jeśli dopisze nam pogoda, można podziwiać ciekawe widoki na trasie, ale trzeba też uważać na ruch samochodów. Na skrzyżowaniu z drogą Rudy – Rybnik skręcamy w prawo. Ścieżka prowadzi brzegiem „rybnickiego jeziora”. (8) Wraz z końcem wody droga skręca w lewo, następnie w prawo. Wjeżdżamy na most i jedziemy w lewo. Teraz drogą asfaltową jedziemy w stronę elektrowni. Po lewej stronie mijamy ogromne budynki. Skręcamy na skrzyżowaniu w prawo. Po lewej mamy jeszcze większe kominy. Mijamy ośrodek szkolenia kierowców. Na rondzie skręcamy w prawo pod górę. Dojechaliśmy do skrzyżowania z drogą numer 78. Skręcamy w lewo. Jedziemy w dół. Na światłach skręcamy w lewo w Komisji Edukacji Narodowej. Jedziemy prosto przez Nową i Starą Grabownię. Po lewej stronie znowu widzimy elektrownię, ale z innej perspektywy. Droga prowadzi pomiędzy dwoma jeziorkami. (9, 10) Na krzyżówce skręcamy w lewo. Drogą leśną dojeżdżamy do kolejnego rozwidlenia, gdzie skręcamy w lewo w stronę torów kolejowych. Za torami w prawo. A przed nami takie widoki (11, 12, 13) Jedziemy szlakiem wzdłuż torów. Są trzy możliwości jazdy. Im szybciej skręcimy w lewo tym bliżej tamy wyjedziemy.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Turysta Ziemi Rybnickiej 4

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 77,6 km
  • Czas trwania wyprawy: 12 godz. i 24 min.
  • Przewyższenia: 110 m
  • Suma podjazdów: 2 632 m
  • Suma zjazdów: 2 630 m

Yaneck60 poleca trasę mieszkańcom Pszowa

Czwarty wyjazd wg książeczki "Turysta Ziemi Rybnickiej" W drogę wyjechaliśmy dość wcześnie, bo o godz. 07.00 w trójkę tj. Bogdan, Marek i ja, trasą: Rybnik, Kamień, Rzędówka, Książenice, Wilcza, Szczygłowice, Krywałd, Knurów, Gierałtowice, Myto, Ornontowice, Dębieńsko, Czuchów, Czerwionka, Leszczyny, Przegędza i Rybnik. W czasie tego przejazdu odwiedziliśmy 14 miejscowości według wykazu stanowiącego załącznik do regulaminu i zgromadziliśmy do książeczek 14 pieczątek. Pieczątki te były uzyskiwane w rożnych miejscach, takich jak parafie, sklepy, apteki itp.
Trasa obfitowała w różne ciekawe miejsca m.in.: Kamień - Rzędówka - Leszczyny "Marsz Śmierci" opis tego marszu na stronie http: //zapomniany.rybnik.pl/ofiary-oswiecimia/ W Wilczy pałac i prywatne muzeum "Kalmory u Erwina", Knurów - zwiedzanie izby tradycji, która mieści się w pomieszczeniach Klubu NOT, Gierałtowice - na cmentarzu pozostałości po drewnianym kościele z roku 1534, który został przeniesiony do Wielopola k. Rybnika oraz dwór z XIX w, Ornontowice - Park Gminny i Park Archanioła, Czerwionka - stare familoki, Leszczyny - dwór, w którym mieści się obecnie biblioteka.

Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: KUŹNIA – NĘDZA – SIEDLISKA – KUŹNIA

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 14,56 km
  • Czas trwania wyprawy: 55 min.
  • Przewyższenia: 45 m
  • Suma podjazdów: 46 m
  • Suma zjazdów: 48 m

Trasę rowerową mieszkańcom Pszowa poleca Mazi88

KuzniaWsiodełku.pl poleca:
Ruszamy z parkingu koło szkoły i kierujemy się w stronę lasu. Po lewej stronie mamy działki. Z końcem działek skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto, po drodze oglądając piękno kuźniańskiego lasu. Szczęśliwcom może będzie dane zobaczyć jakieś dzikie zwierzę. Na skrzyżowania dróg (1) skręcamy w prawo w ulicę POLACZKOWĄ. Można także się zatrzymać i zobaczyć na mapce, gdzie się aktualnie znajdujemy i śmigamy w dalszą trasę. Droga przyjemna, ponieważ prowadzi lekko z górki i jest szeroka bez większych dziur. Dojeżdżamy do szkółki kontenerowej w Nędzy. Dalej poruszamy się prosto do drogi głównej Kuźnia – Racibórz (2). Jedziemy prosto i asfaltem pomiędzy domkami docieramy do granicy lasu. Wjeżdżamy w las. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w stronę torów kolejowych (3). Przejeżdżamy je i na kolejnym rozwidleniu dróg skręcamy w prawo (4). Po lewej stronie mamy wały ziemi i piaskownie. Wyjeżdżamy pod główną bramą piaskowni. Jedziemy cały czas prosto aż do mostu, gdzie skręcamy w prawo do centrum Siedlisk. Koło Straży Pożarnej mamy możliwość wyboru drogi powrotnej do Kuźni. Albo w prawo lasem, albo w lewo asfaltem:

– Lasem jedziemy przez tory kolejowe prosto. Na skrzyżowaniu koło ośrodka wodnego skręcamy w prawo i posuwamy się cały czas prosto. Mijamy przejście dla pieszych i już jesteśmy koło szkoły miejsca startu wycieczki.

– Asfaltem jedziemy przez tory kolejowe prosto. Po drodze mijamy lokal, w którym można odpocząć, coś się napić i zjeść. Koło cmentarza skręcamy w prawo. Na końcu działek skręcamy w lewo i jesteśmy koło szkoły.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Twaróg Mały

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 71,83 km
  • Czas trwania wyprawy: 12 godz. i 28 min.
  • Przewyższenia: 131 m
  • Suma podjazdów: 2 980 m
  • Suma zjazdów: 2 963 m

Yaneck60 poleca trasę rowerzystom z Pszowa

Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Zadbaj o rower

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Przydatne akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto